A KMKSZ nemtetszését fejezte ki amiatt, hogy Zelenszkij aláírta az ukrán középfokú oktatásról szóló törvényt - Külhoni Magyarok
Hírek

A KMKSZ nemtetszését fejezte ki amiatt, hogy Zelenszkij aláírta az ukrán középfokú oktatásról szóló törvényt

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) megdöbbentőnek és felháborítónak tartja, hogy a jelenlegi válsághelyzetben Ukrajna elnöke módosítások nélkül írta alá a parlament által január 16-án elfogadott középoktatásról szóló törvényt, amely az ország alkotmányát és nemzetközi vállalásait semmibe véve megfosztja a nemzetiségi kisebbségeket az anyanyelven való tanulás lehetőségétől – közölte kedden az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatában a KMKSZ.

Az ukrajnai magyar szervezet leszögezte: „módfelett aggasztónak tartja, hogy ígéreteivel ellentétben az új ukrán politikai vezetés tovább folytatja az előző kormányzat által elkezdett kisebbségellenes politikáját”.

„Az elnök által aláírt törvény rendkívül diszkriminatív a nemzetiségi kisebbségek számára, nem veszi figyelembe sem a Velencei Bizottság ajánlásait, sem a nemzeti kisebbségek javaslatait. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a kárpátaljai magyarság nem lehet hivatalosan őshonos kisebbség saját szülőföldjén, annak ellenére, hogy ezer éve itt él” – hangsúlyozta a KMKSZ.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök múlt pénteken írta alá a Budapest és a kárpátaljai magyar szervezetek által már korábban is kifogásolt törvényt.

A jogszabály három csoportba sorolja az Ukrajnában élő kisebbségeket, és eszerint ír elő számukra megfelelőnek tartott oktatást. Az első az úgynevezett őshonos népek csoportja, amelybe olyan nemzetiségek tartoznak, amelyeknek nincs saját államuk, valamint nyelvük különösen megóvásra, fejlesztésre szorul. Ez főként a krími tatárok számára kitalált modell. Nekik a törvény biztosítja az anyanyelvi oktatást az ukrán nyelv tanulása mellett az érettségiig, azaz a 11., illetve 12. osztályig.

A második csoportba az Európai Unió valamely tagállamának nyelvét beszélő kisebbségek kerültek, azaz ide tartoznak a kárpátaljai magyarok is. Számukra az ötödik osztályig biztosított az anyanyelvi oktatás. Az ötödik osztályban az éves óraszámok legkevesebb 20 százalékánál viszont már el kell érni, hogy ukrán nyelven folyjon az oktatás, és ezt folyamatosan növelni kell. A kilencedik osztályig ennek az aránynak a tanórák 40 százalékáig kell eljutnia, a felsőbb osztályokban pedig legalább a 60 százalékot el kell érnie.

A harmadik modellt a maradék, az ukránhoz közel álló nyelvet beszélők, elsősorban az orosz nemzetiségűek számára dolgozták ki. Számukra az ötödik osztályig szintén biztosított az anyanyelven történő oktatás. Az ötödik osztályban és attól felfelé viszont legalább a tanórák 80 százalékában át kell térniük az ukrán nyelvű oktatásra.

A törvény viszont a magániskoláknak – a Velencei Bizottság ajánlásának megfelelően – biztosítja az oktatás nyelvének szabad megválasztását.

MTI

Kapcsolodó cikkek