GPS: 41° 22′ 50″ N 60° 21′ 34.2″ E
Cím: Híva, Üzbegisztán

A 19. századi híres magyar keletkutató, Vámbéry Ármin emlékére emléktáblát avattak Üzbegisztánban Híva városában.

Munkásságával kijelölte a magyar turkológia kutatási irányait, neki köszönhető a nyelvközösség és az etnikum történetének különválasztása.

A kiváló tudós 150 évvel ezelőtti utazása sokat segített a világnak megismerni az emírek és kánok addig titokzatos, zárt birodalmát. Vámbéry Ármin 1862-ben indult el, hogy Perzsia érintésével eljusson Közép-Ázsiába, fölkutassa a magyar nép keleti eredetének nyomait, és bizonyítsa a magyar és türk népek rokonságát. Ő volt, aki 1863-ban az első európai emberként tett látogatást Híva, Buhara és Szamarkand városában.

Ez a második Vámbéry-emléktábla Üzbegisztánban, az elsőt Buharában avatták. Híva az egykori selyemúton fekvő történelmi város, a középkorban kulturális és kereskedelmi központ volt. A XIII. század közepéig teljesen arab város volt, ez jól látható mind a mai napig épen megmaradt építészeti műemlékeiből.

Fotó: http://pronaygyula.blogspot.hu/2013/06/uzbegisztan-osszefoglalo.html

Vámbéry munkásságának köszönhető, hogy kijelölte a magyar turkológia kutatási irányait, neki köszönhetjük a nyelvközösség és az etnikum történetének különválasztását, ami kiállta az idők próbáját, és a mai világban is korszerűnek tekinthető – mondta Kövér László.
 Vámbéry Ármin 1862-ben indult el, hogy Perzsia érintésével eljusson Közép-Ázsiába, fölkutassa a magyar nép keleti eredetének nyomait, és bizonyítsa a magyar és türk népek rokonságát. Ő volt, aki 1863-ban első európai emberként tett látogatást Híva, Buhara és Szamarkand városában.

http://www.magyarhirlap.hu/vambery-emlektabla-uzbegisztanban

Nyugati Hírlevél 178. száma