Szilágyi Péter: online szervezi meg a Nemzetpolitikai Államtitkárság a Hétvégi Magyar Iskolák Találkozóját - Külhoni Magyarok
Hírek Magyarok a diaszpórában

Szilágyi Péter: online szervezi meg a Nemzetpolitikai Államtitkárság a Hétvégi Magyar Iskolák Találkozóját

A járványhelyzetre tekintettel online szervezi meg idén a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága a Hétvégi Magyar Iskolák Találkozóját. A találkozóra – amelyet február 26-án tartanak – kétszáz iskolavezető kapott meghívást a világ minden tájáról – közölte Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős miniszteri biztosa szerdán az MTI-vel.

Az államtitkárság a találkozót 2018-ban hívta életre azzal a céllal, hogy összhangban a Magyar Diaszpóra Tanács által 2016-ban elfogadott stratégiai dokumentumban foglaltakkal, erősítse a magyar nyelvű oktatást szerte a világon és a pályázati lehetőségek, programok mellett egyeztető fórumokkal is támogassa a diaszpórában élő magyarságot.

Szilágyi Péter kiemelte: a diaszpórában élő magyar közösségeket a gyerekeken keresztül lehet a leghatékonyabban megszólítani. A negyedik alkalommal megrendezendő találkozó az információszerzésen és az első kézből való tájékozódáson túl lehetőségeket biztosít a magyar iskolák számára a kapcsolatok építésére, a tapasztalatcserére és a hálózatosodás lehetőségeinek felmérésére is.

A miniszteri biztos közlése szerint a látókörükben több mint kétszázötven iskola van, de a valós szám megközelítheti a háromszázat, az intézmények száma folyamatosan nő.

Rámutatott: az eltelt egy évben Európában és Latin-Amerikában is újabb kezdeményezések indultak hétvégi magyar iskolák létrehozására, így 2021 januárjában Dél-Tirolban indult szervezett keretek között hétvégi iskola, de Kolumbiában is tervezik gyermekfoglalkozások indítását.

A miniszteri biztos elmondta azt is: a találkozó nem pedagógus-továbbképzés, hanem az intézményvezetők és foglalkozásvezetők számára kínál általános nemzetpolitikai tájékoztatást és lehetővé teszi az iskolák működését segítő jó gyakorlatok megismerését, egymásnak való átadását. 2020-ban összesen 111 iskolavezető és oktatási felelős vett részt a találkozón, idén azonban az online rendezvény lehetővé tette, hogy bővítsék a kört, így 200 iskolavezetőt hívtak meg a Föld minden tájáról.

Szilágyi Péter úgy fogalmazott: „2021-ben, a nemzeti újrakezdés évében, olyan tudást szeretnénk közvetíteni, ami a jövőben is hatékonyan segíti a diaszpórában élők oktatói tevékenységet és tovább erősíti a magyar-magyar kapcsolatokat”.

MTI

 

Kapcsolodó cikkek