Címke: oktatáspolitika
Hankó Balázs: a 2020-as évek magyar sikertörténete a felsőoktatás megújítása
A 2020-as évek Magyarországának sikertörténetében kiemelt helyen van a magyar felsőoktatás megújításának folyamata – mondta a kulturális és innovációs miniszter hétfőn Gödöllőn, az Év Egyeteme 2026 gálán, amelyen több kategóriában díjazták a felsőoktatási intézményeket.
Hankó Balázs: Kárpátalján az állami oktatási intézményekben csak az órát tarthatják magyarul
Kárpátalján az állami oktatási intézményekben megtartható magyarul az óra, de az órán kívüli szünetekben, az iskola udvarán nem lehet magyarul beszélni – közölte a kulturális és innovációs miniszter hétfőn az M1 aktuális csatorna reggeli műsorában.
Maruzsa Zoltán: a pedagógusi pályát a béremelés és a képzési szerkezet átalakítása is vonzóvá teszi
A pedagógusi pályát a kormányzat által végrehajtott jelentős béremelés és a képzési szerkezet átalakítása, a lehetőségek széles tárháza is vonzóvá teszi – mondta a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen hétfőn tartott konferencián.
Csernicskó István: 2025 a fejlődés éve volt a Rákóczi egyetem életében
A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Egyetem vezetősége és tanári kara majd 30 éve azon fáradozik, hogy színvonalas oktatást biztosítsanak minden kárpátaljai magyar fiatalnak, akik itthon szeretnének maradni, és anyanyelvükön folytatni tanulmányaikat.
A Magyar Szövetség garanciákat kapott az oktatási tárcától, de továbbra is óvatos
161 magyar iskola jövője a tét. Pandy Péter, a Magyar Szövetség Országos Tanácsának elnöke és Kassa megyei képviselő kedden az oktatási minisztériumban folytatott egyeztetést a magyar iskolahálózat jövőjét érintő finanszírozási kérdésekről. A párt és szakmai képviselete – saját megfogalmazásuk szerint – garanciát és időt kért, miután a kormányrendelet-tervezet a 250 fő alatti diáklétszámú alapiskolák állami támogatását jelentősen csökkentené az ún. méretszorzó módosításával – a magyar párt szerint ez 161 magyar intézmény működését veszélyeztetné.
Gyorsított megszorítások fenyegetik a kisiskolákat – a Magyar Szövetség éles kritikával reagált a minisztérium tervére
Mint arról korábban beszámoltunk, az oktatási minisztérium új kormányrendelet-tervezettel módosítaná az iskolák állami finanszírozásának szabályait. A tervezet elsősorban a kis létszámú alapiskolákra róhat komoly terhet, mivel csökkentené a rájuk vonatkozó méretszorzót, ami 2026-tól akár tízszázalékos támogatáscsökkenést is eredményezhet. Ez különösen a 150 diáknál kisebb létszámú intézményeket hozná nehéz helyzetbe, s a Magyar Szövetség értékelése szerint több önkormányzat és nemzetiségi iskola működését sodorhatja veszélybe.
A vajdasági iskolák helyzetéről és az oktatás normalizálásáról tárgyaltak
A vajdasági iskolák helyzetéről és az oktatás normalizálásáról egyeztetett Ótott Róbert, Dejan Vuk Stanković és Branko Markoski Újvidéken.
A legjobb választás az anyanyelvű oktatás
Most, az elő-beiratkozás időszakában a szülőkre hárul az iskolaválasztás felelősségteljes feladata. Mostani döntésük nagymértékben befolyásolni fogja gyermeküket abban, hogy magyar önazonosság-tudata, nyelvismerete, kultúrája fejlődni, erősödni fog-e. Ha gyermekének sikeres életpályát szeretne biztosítani, ehhez minőségi alapot az anyanyelvű oktatás adhat – mondják egyöntetűen magyar általános iskoláink igazgatói.
Varga-Bajusz Veronika: a magyar nyelv, oktatás és kultúra ápolása közös nemzeti érdekünk
A magyar nyelv, oktatás és kultúra ápolása közös nemzeti érdekünk, a külhoni felsőoktatási intézmények pedig a magyar társadalmi, gazdasági és kulturális élet szervező központjaivá válnak – jelentette ki Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára pénteken a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola tanévnyitóján. A beregszászi református templomban tartott tanévnyitón Szili Katalin miniszterelnöki tanácsadó a főiskola fejlesztése érdekében végzett kiemelkedő tevékenységéért átvette az intézmény legmagasabb kitüntetését, a Rákóczi-díjat.
Az új tanévben is 150 ezerre tehető Erdélyben a magyarul tanuló diákok száma
A 2024-2025-ös tanévben is 150 ezerre tehető Erdélyben a magyar nyelven tanuló diákok száma – közölte a Krónikaonline.ro hírportállal Kallós Zoltán, a román oktatási minisztérium kisebbségi oktatásért felelős államtitkára, hozzátéve, hogy később sem számítanak csökkenésre.
Hankó Balázs: a magyarországi felsőoktatási és szakképzési modellt Erdélyben is biztosítani kell
A magyarországi felsőoktatási és szakképzési modellt az egész Kárpát-medencében, így Erdélyben is biztosítani kell: versenyképes és magyar identitású egyetemek kellenek, valamint olyan szakkollégiumi hálózat, ösztöndíjrendszer, mely a fiatalok szülőföldön maradását erősíti – húzta alá Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter csütörtökön Kolozsváron.
Külhoni Gyermekpszichológusok Képzése Komáromban
Első alkalommal került megrendezésre Felvidéken a Külhoni Gyermekpszichológusok Képzése a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) szervezésében május 30-án a Felvidéki Magyar Pedagógusok Házában Komáromban. A rendezvény szakmai partnere a Magyar Református Egyház Bethesda Gyermekkórház 2017 óta.
Csák János: a kiemelkedő tudományos teljesítmény erősítheti Magyarország tekintélyét
A kiemelkedő tudományos teljesítmény erősítheti Magyarország tekintélyét, ezért a felsőoktatási rendszer átalakítása akkor tekinthető eredményesnek, ha ezzel a magyar kutatók és egyetemek a világ legjobbjai közé kerülnek – mondta az Állami Számvevőszék (ÁSZ), valamint a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) keddi konferenciáján Budapesten Csák János.
Freund Tamás: sorskérdés a hazai tudományos eredmények nemzeti érdekeknek megfelelő hasznosulása
Nemzeti sorskérdés a hazai szellemi-tudományos erőforrások és a tudományos eredmények nemzeti érdekeknek megfelelő hasznosulása – hangsúlyozta Freund Tamás, az MTA elnöke a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 197. közgyűlésén hétfőn Budapesten.
Hankó Balázs: tovább építjük a magyar felsőoktatást
Nem futamodunk meg a munkától, tovább építjük a magyar felsőoktatást – jelentette ki a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten.
Helyettes államtitkár: kiemelt cél a külhoni magyar felsőoktatás fejlesztése
A kormány stratégiai célja a külhoni magyar felsőoktatás fejlesztése, versenyképessé tétele, a magyar nemzet megerősítése és a külhoni magyarság kiemelt támogatása – hangoztatta Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár szerdán Budapesten.