Idén 31. alkalommal tartják a Vajdasági Magyar Ünnepi Játékokat a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség szervezésében. A nyitórendezvény vasárnap Palicson, a Vigadóban volt.
Az eseményen átadták a Bodor Anikó-díjat is: Bolyos Miklós és a vezetésével működő péterrévei tamburaegyüttesek vehették át az elismerést. A rendezvény keretében megnyílt Silling N. Mária kupuszinai képzőművész kiállítása is. A Vajdasági Magyar Ünnepi Játékok a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt jelentőségű rendezvénye.
Az esemény a Himnusszal kezdődött, amit ökumenikus áldáskérés követett.
Az egybegyűlteket Sutus Áron köszöntette. A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke kiemelte, szülőföldünkön a legfontosabb az összefogás a megmaradás érdekében. „Oltár, s ház, föld, család és fáklyavivő harcostársak. Mind a haza s mind a nemzet, mind a gyarapodás és mind a megmaradás összekapaszkodó szolgálatában. Számunkra egyértelmű, számunkra egyedüli út, számunkra létkérdés. Hisz nekünk szülőföldként adatott meg, hisz szülőföldként nekünk adatott meg. Itt mindenkoron, itthon vagyunk.”
Ezt követően a rendezvénysorozatot Rigó-Pál Zsófia nyitotta meg. A Magyar Nemzeti Tanács alelnöke hangsúlyozta, a Vajdasági Magyar Ünnepi Játékokkal megmutatjuk az értékrendszerünket és az értékkészletünket is. Hozzátette, a kultúra az önkifejezés eszköze, ezzel mutatjuk meg vajdasági magyarságunkat. „A nemzeti alapokon szárba szökkent kulturális tartalmak diverzitása, gazdagsága és sokszínűsége a köztudatban élő identitásképnek az egyik legfontosabb pillére. Társadalmi, nemzeti és nemzeti közösségi szinten is.”
A rendezvény részeként átadták a Bodor Anikó-díjat. Idén Bolyos Miklós és a vezetésével működő péterrévei tamburaegyüttesek vehették át az elismerést. Bolyos Miklós, tamburaoktató: „Ez egy többéves munkának a gyümölcse, de ez az a munka nélkül nem jöhetett volna létre, amit mi ott beletettünk. Hiszen nekünk az elődeink is tamburáztak, úgyhogy volt hol keresni a faluban tamburásokat, és aminek nagyon örülök, hogy nálunk a gyerekek esetében még mindig normális dolog, hogy valaki tamburázik.”
Az ünnepségen fellépett a palicsi Szederinda népdalkör, a péterrévei tamburások, az adai Nagypál Zsófia fuvolás, a hajdújárási Sztipáncsevity Dániel mesemondó, a zentai Musica Sacra vegyeskar, a temerini Szabó család, Csonka Katica adai népdalénekes és Barta Júlia bácsfeketehegyi Magyar Életfa díjas versmondó is.
Forrás: Pannon RTV