Vajdaság - Külhoni Magyarok

Kategória: Vajdaság

Vajdaság és India együttműködésének lehetőségei

Ma a Tartományi Képviselőházba látogatott Abhishek Shukla, India szerbiai nagykövete és az indiai Uttarakhand állam választási szakértői delegációja. Juhász Bálint, a Tartományi Képviselőház elnöke hivatalában fogadta a nagykövetet, akivel Vajdaság és India együttműködésének lehetőségeiről egyeztetett.

(tovább…)

Dr. Pásztor Bálint: Magyarország új kormányával is együtt fogunk dolgozni a vajdasági magyarságért

Magyar Péterrel, Magyarország hamarosan hivatalba lépő miniszterelnökével találkozott Budapesten dr. Pásztor Bálint. A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke közösségi oldalán azt írta: a beszélgetés nyílt, őszinte, bizakodásra okot adó volt. A politikus úgy fogalmazott: a VMSZ megalakulása óta minden anyaországi kormánnyal korrekt, partneri együttműködésre törekedett, a vajdasági magyar közösség érdekében.

(tovább…)

Vučić: Felülmúlta várakozásaimat a Magyar Péterrel folytatott beszélgetés

A szerb elnök a pragmatikus együttműködés folytatásában bízik. Aleksandar Vučić kijelentette, bízik abban, hogy Magyar Péter a kölcsönös érdekek mentén politizál és abban, hogy a két ország közötti gyümölcsöző együttműködés folytatódhat. Hangsúlyozta, a keddi telefonbeszélgetésük a szerb–magyar kapcsolatok jövője szempontjából kulcsfontosságú témákról a vártnál is jobban alakult.

(tovább…)

Megalakult a Vajdasági Magyar Újrakezdés

Megalakult a Vajdasági Magyar Újrakezdés nevű kezdeményezés Zentán, amelyet a Vajdasági Magyar Plénum, a Magyar Mozgalom, a Vajdasági Tisza Szigetek Közösségi Tér, valamint más civil csoportok tagjai hoztak létre – közölte a Vajdasági Magyar Plénum.

(tovább…)

Dr. Pásztor Bálint: Orbán Viktor a béke garanciája

Nem csak Magyarország, hanem az Európai Unió és minden békepárti ember érdeke, hogy Orbán Viktor maradjon Magyarország miniszterelnöke – nyilatkozta dr. Pásztor Bálint a Szabadkai Magyar Rádió Napindító című műsorában. A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke az Oromhegyesnél történt robbantási kísérletről is elmondta álláspontját.

(tovább…)

Soltész Miklós: közösen szolgáljuk a nemzetet

Segítenünk kell azokat az embereket, akik bajban vannak, főleg ebben az időben, amikor a háborúk és az energiaválság nagymértékben hat rájuk – hangsúlyozta Soltész Miklós szerdán Szabadkán, majd úgy folytatta: ezért is jöttünk örömmel a Vajdaságba, és szolgáljuk közösen azt a nemzetet, amelyre oly nagy szükség van.

(tovább…)

Lakossági fórum Újvidéken

A sorrendben ötödik regionális lakossági fórumát tartotta meg a Vajdasági Magyar Szövetség Újvidéken, a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ nagytermében.

(tovább…)

A biztonság és a nemzetpolitika a tét

Szijjártó Péter: Csak a nemzeti szuverén kormány garantálhatja a vajdasági fejlesztések folytatását. A vajdasági gazdaságfejlesztési program első évtizede több tízezer munkahely megőrzéséhez járult hozzá, a következő időszak pedig már a legmodernebb iparágak és a versenyképesség erősítéséről szólhat – mondta lapunknak Szijjártó Péter. Magyarország külgazdasági és külügyminisztere hangsúlyozta, az országgyűlési választások kimenetele közvetlenül meghatározza a vajdasági magyarok jövőjét is. A háborúból való kimaradás és a gazdaságfejlesztési program folytatása egyaránt azon múlik, milyen kormány alakul Budapesten. A vajdasági magyarokat arra kérte, éljenek azon jogukkal, hogy levélben szavazhatnak.

(tovább…)

Németh Zsolt Belgrádban: A magyar választások után megkezdődik a nagyszabású magyar-szerb projektek megvalósítása

A Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának delegációja Németh Zsolt elnök vezetésével hivatalos látogatáson vett részt Belgrádban, ahol több szerbiai partnerrel, köztük Ana Brnabić házelnökkel és különböző delegációkkal folytattak egyeztetéseket. A megbeszélések fő témái a magyar–szerb kapcsolatok, az Európai Unióhoz való viszony, valamint a jövőbeni együttműködések voltak.

(tovább…)

Megőrizni a magyar érdekképviseletet

Dr. Pásztor Bálint a támogatások folytatását jelentette be kúlai látogatása során. A helyhatósági választások kampányfinisében Kúlára látogatott dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, valamint a párt tisztségviselői. Mint ismeretes, vasárnap helyi önkormányzati választásokat tartanak a nyugat-bácskai városban, ahol a Vajdasági Magyar Szövetség a hatalmi Szerb Haladó Párt listáján indít jelölteket. A magyar párt abban bízik, hogy az elmúlt négy év gyümölcsöző együttműködése a most következő választásokon meghozza majd az eredményét, és Kúlán továbbra is megfelelő magyar érdekképviselet lesz, amely a közösség érdekeiért tud tenni a következő négyéves mandátum során is.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc Bánátban

Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára vajdasági körútja keretében ma délután Nagybecskereken és Muzslyán tett látogatást. Felkereste a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesületet és találkozott a nagybecskereki megyéspüspökkel is.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc: nincs különbség magyar és magyar között

A magyar kormány továbbra is kiáll amellett, hogy nincs különbség magyar és magyar között, nincs első és másodrendű magyar állampolgár, hiszen amíg mindannyian közösen dolgozunk a nemzet felemelkedésén, addig a döntéseinket is közösen hozzuk meg – hangsúlyozta Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár hétfőn Pancsován, ahol a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület felújított épületének ünnepélyes átadásán vett részt.

(tovább…)

A VMSZ politikusai is részt vettek a CPAC Hungary konferencián

A Vajdasági Magyar Szövetség politikusai is jelen voltak a Budapesten megrendezett CPAC Hungary nemzetközi konzervatív konferencián. A rendezvényen a világ különböző országaiból érkező jobboldali politikusok és gondolkodók vitatták meg a jövő legfontosabb kérdéseit, különös tekintettel a szuverenitásra és a nemzeti közösségek szerepére.

(tovább…)

Szabadka: Magyar állami kitüntetések a közösség szolgálatáért

A március 15-i nemzeti ünnep alkalmából idén is rangos magyar állami elismerésekkel díjazták a vajdasági magyar közösség kiemelkedő személyiségeit. Az ünnepélyes átadóra csütörtök délután került sor Szabadkán, az egykori Kereskedelmi és Iparkamara épületében, ahol a kitüntetéseket Csallóközi Eszter főkonzul adta át.

(tovább…)

Sorsdöntő megmérettetések előtt a vajdasági magyarság

Regionális lakossági fórumot tartott a Vajdasági Magyar Szövetség Bácsfeketehegyen a helyi Kultúrotthonban. Az eseményen beszédet mondott dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyari Szövetség elnöke és dr. Juhász Bálint, a VMSZ Intéző Bizottsága és a Tartományi Képviselőház elnöke. Egyebek között az április 12-ei magyarországi országgyűlési választások, valamint az ősszel esedékes MNT választások jelentőségéről és a Vajdasági Magyar Szövetség eddig elért eredményeiről is szó esett.

(tovább…)

Pásztor: Minden vajdasági magyarnak példát kell mutatnia a választáson

Szabadkán tartotta meg szerdán regionális lakossági fórumát a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ), amelyen a párt tagjai és szimpatizánsai megtöltötték a Sportcsarnokot. A rendezvényen elhangzott, hogy Magyarország számára kulcsfontosságú a nemzeti kormány megőrzése, és a vajdasági magyarokat arra biztatták, hogy az április 12-i választáson a Fidesz mellett döntsenek.

(tovább…)

Tanítani a jövőt! – A környezettudatos társadalom víziója

Hogyan alakult az ökológiai szemlélet az elmúlt évtizedekben? Milyen szerepe van a családnak, az iskolának és a helyi közösségeknek a környezettudatos gondolkodás formálásában? Hogyan erősítheti egy társadalom alkalmazkodóképességét a józan, mértékletes és felelős szemléletmód? Mit tanulhatunk a múlt stabil intézményeitől, és miként adhatunk tovább egészséges környezeti kultúrát gyermekeinknek?

(tovább…)

Gulyás Gergely: a nemzet egysége nem földi határok kérdése

A nemzet egysége nem földi határok kérdése, de csak kevesen értették meg az anyaországgal szomszédos országok közül, hogy a nemzeti összetartozás nem irányul senki ellen, Szerbia ilyen volt – hangsúlyozta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter vasárnap Szabadkán az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából szervezett vajdasági központi ünnepségen.

(tovább…)

Juhász Bálint: Vajdaság gazdasága erős alapokon áll

A vajdasági gazdasági folyamatokról és a 2025-ös év főbb mutatóiról egyeztetett Újvidéken Juhász Bálint, a Tartományi Képviselőház elnöke és Vladimir Gak, a Vajdasági Gazdasági Kamara elnöke. A találkozón a kamara szakemberei átfogó elemzést mutattak be a tartomány gazdasági teljesítményéről és fejlődési irányairól.

(tovább…)

Pásztor Bálint: a VMSZ a Fidesz-KDNP támogatására biztatja a vajdasági magyarokat

A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) a következő hetekben arra buzdítja a szavazati joggal rendelkező vajdasági magyarokat, hogy az április 12-i választáson a Fidesz—KDNP-t támogassák annak érdekében, hogy Magyarországnak olyan kormánya legyen, amely egységes nemzetben gondolkodik – hangsúlyozta Pásztor Bálint, a legnagyobb délvidéki magyar párt elnöke kedden a Szabadkai Magyar Rádióban.

(tovább…)

Hankó Balázs: kiemelkedő a magyar-szerb együttműködés

A gazdasági kapcsolatok mellett is kiemelkedő a magyar-szerb együttműködés, mert mindkét országnak „patrióta keresztény vezetése van„, így két erős nemzet erősíti Európát – mondta szerda reggel a TV2 Mokka című műsorában a kultúráért és innovációért felelős miniszter, aki hétfőn vette át a Szerb Zászló Érdemrend első fokozatát Aleksandar Vucic szerb elnöktől.

(tovább…)

Átadták a V. Mentorprogram elismeréseit

Díjkiosztóval zárult szerdán Palicson a délvidéki gazdaságfejlesztésekhez kapcsolódó mentorprogram ötödik évada, amely a magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának támogatásával, a Vajdasági Magyar Vállalkozók Egyesülete, és a Prosperitati Alapítvánnyal együttműködve valósult meg. A mai napon a legjobb mentorokat és mentoráltakat is díjazták.

(tovább…)

Farsangi ünnepség Hertelendyfalván

A hertelendyfalvi Tamási Áron Székely-Magyar Művelődési Egyesületben már három és fél évtizede szerveznek farsangi mulatságot a gyerekeknek. Idén mintegy negyvenen öltöztek jelmezbe, hogy elűzzék a telet.

(tovább…)

Szerbia tulajdonrészt szerezne a paksi atomerőműben

Szerbia fontolóra vette, hogy 5–10 százalékos tulajdonrészt vásároljon a magyarországi Paks II atomerőmű-projektben, amelynek kivitelezése február elején hivatalosan is megkezdődött – számolt be a Szerbiai RTV. A szakértők szerint a részvétel előrelépést jelenthet a térség hosszú távú energiabiztonsága felé.

(tovább…)

Exkluzív nyilatkozat a VMSZ elnökétől: a nemzetnek nincsenek határai

A Demokratikus Koalíció törvényjavaslata, ami elvenné a külhoni magyarok szavazati jogát, komoly visszhangot váltott ki a határon túli magyar közösségekben. A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke lapunknak kifejtette, hogy a nemzetnek nincsenek határai, és akik a külhoni magyarok szavazati jogát támadják, valójában magát az európai uniós jogot kérdőjelezik meg.

(tovább…)

Magyar tűzoltókra is szükség van

A Vajdasági Magyar Szövetség következetes parlamenti munkájának eredményeként ma már a kettős állampolgárság nem akadálya annak, hogy valaki a belügyi rendszerben vállaljon hivatást. Ez a tűzoltó szolgálatra is igaz: valós lehetőség nyílt arra, hogy magyar fiatalok is ott legyenek, ahol életeket mentenek és közösségeket védenek – írta dr. Pásztor Bálint a közösségi oldalán. A VMSZ segítséget nyújt az érdeklődőknek a jelentkezés során.

(tovább…)

Kovács Elvirát rangos tisztségre választotta az ET Parlamenti Közgyűlése

Kovács Elvirát, a szerb parlament alelnökét, a VMSZ tisztségviselőjét és az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (ETPK) Állandó Delegációjának tagját egyéves időtartamra – további egyéves újraválasztási lehetőséggel – a Tagsági Kötelezettségek Teljesítését Vizsgáló Bizottság, más néven a Monitoring Bizottság elnökévé választották – közölte a szerb parlament sajtószolgálata hétfőn.

(tovább…)

Szili Katalin: a vajdasági magyarság kulturális autonómiája példaértékű

A vajdasági magyarság ma olyan kiterjedt kulturális vagy adminisztratív autonómiát élvez, amely nem mindenkinek adatik meg a Kárpát-medencében – hangsúlyozta Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Zentán, a magyar kultúra napjának délvidéki központi ünnepségén, amelyen átadták neki a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség (VMMSZ) Aranyplakettjét, amely egy életműdíj.

(tovább…)

Kivételes életpélda

A hősök köztünk élnek. Nemcsak magyarországi vagy még messzebbről idelátogató sportolókra lehetünk büszkék, hanem azokra is, akik mellett sokan csak úgy elmennek. Pedig Jánosi Elvira az ultramaratonban olyan volt, mint Cristiano Ronaldo vagy Lionel Messi a labdarúgásban. Szabadka Pro Urbe díjasával beszélgethettünk a noszai művelődési házban – írta dr. Pásztor Bálint a közösségi oldalán.

(tovább…)

Lakhatás, vállalkozási lehetőségek, pályázatok

A lakhatás, a vállalkozási lehetőségek és a Prosperitati Alapítvány pályázatai voltak fókuszban a Vajdasági Magyar Szövetség Ifjúsági Fórumának újvidéki rendezvényén. A kerekasztal-beszélgetésnek csütörtökön az Európa Kollégium adott otthont.

(tovább…)

Ösztöndíj hiányszakokon tanulóknak

Január 22-én 14 óráig lehet benyújtani a jelentkezéseket a Magyar Nemzeti Tanács 2025–2026-os tanévre szóló, kiemelt hiányszakokra vonatkozó felsőoktatási ösztöndíjpályázataira. Az MNT második alkalommal írta ki a közgazdász, valamint az orvosi és fogorvosi képzésben tanuló hallgatóknak szóló támogatási programot, amelynek célja, hogy a Vajdaságban élő magyar fiatalok tanulmányaik befejezése után is Szerbiában maradjanak és itt helyezkedjenek el.

(tovább…)

140 millió dinár vajdasági fejlesztésekre

Topolyán 30 millió dinárt fordítanak a készülő kollégium és adminisztrációs központ berendezésére, 40 milliót pedig, 15 – 25 arányban, Pacsér és Bácskossuthfalva vízvezeték-hálózatának részleges felújítására szánnak.

(tovább…)

Ajándék a legkisebbeknek

Ünnepélyes keretek között került sor Szajánban a Rákóczi Szövetség mesekönyveinek és csokoládéinak, valamint az iskolakezdési ösztöndíjak és a Magyar Nemzeti Tanács ajándékainak átadására.

(tovább…)

Prof. dr. Dudás Attila alkotmánybíró lett

Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke Facebook-oldalán beszámolt róla, hogy a köztársasági parlament csütörtöki döntése értelmében a VMSZ frakciója által javasolt prof. dr. Dudás Attila lett az egyik alkotmánybíró.

(tovább…)

Kovács Elvira: Nehéz nap ez Szerbia számára, Brüsszel nem értékeli az eddigi erőfeszítéseket

Nehéz nap ez Szerbia számára – így reagált Kovács Elvira, a szerb parlament alelnöke és az európai integrációs bizottság elnöke arra a döntésre, amellyel az Európai Unió elhalasztotta a hármas klaszter megnyitását. Véleménye szerint Szerbia ezzel megalázó helyzetbe került, és a döntés azt mutatja, hogy Brüsszelben nincs kellő megértés az ország eddigi erőfeszítései iránt.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc: Magyarország kormánya felelősséget visel a külhoni magyar közösségekért

A valódi értékvállalás felelősségteljes feladat, amelyet csak értékek mentén lehet vállalni, és Magyarország kormánya felelősséget visel a külhoni magyar közösségekért, a művelődésükért, a szülőföldön való megmaradásukért és boldogulásukért – hangsúlyozta Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet (VMMI) fennállásának 20. évfordulója alkalmából szervezett ünnepségen kedden Zentán.

(tovább…)

A közösségi építkezés alapjai

Három évvel ezelőtt pontosan a mai napon alakult meg a Magyar Nemzeti Tanács jelenlegi összetétele, s kezdték meg a tanácstagok négyéves mandátumuk betöltését. A három év alatt a magyar nemzeti közösségre vonatkozó kérdések mindegyikével foglalkozott a kisebbségi önkormányzat, döntések születtek az oktatás, a kultúra, a nyelvhasználat, a tájékoztatás terén is, továbbá jelentős projektumok kivitelezésében töltött be kulcsszerepet az MNT. A Magyar Nemzeti Tanács ezen összetételének a megalakulásakor a stratégiaalkotásnak az időszakát harangozták be az illetékesek, s a munka azonnal kezdetét is vette. Fremond Árpádot, az MNT elnökét az elmúlt három évre való visszatekintés és a következő egy évre vonatkozó várakozások megfogalmazása előtt ennek a stratégiaalkotásnak az eredményeiről kérdeztük interjúnkban.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc: a sajtónak kiemelt szerepe van a magyar közösség megtartásában

A külhonban a sajtóra különösen igaz, hogy nem pusztán információt közvetít, hanem közösséget épít, identitást formál, és kiemelt szerepe van a magyar közösség megtartásában is – hangsúlyozta Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár csütörtökön Újvidéken, ahol a Magyar Szó Lapkiadó Kft. Sajtó- és Nyomdamúzeumának átadóján vett részt.

(tovább…)

Élni kell minden lehetőséggel!

Nagy érdeklődés övezte a Vajdasági Magyar Közösség II. Terület- és Gazdaságfejlesztési Stratégiájának tervezetéről szóló első közvitát Óbecsén – értékelte a rendezvényt dr. Pásztor Bálint a Szabadkai Magyar Rádióban.

(tovább…)

Aleksandar Vucic: Orbán Viktor mindig mellettünk áll

Végtelenül hálás vagyok Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek azért, amit tesz a szerb-magyar barátságért, és mindig ott van mellettünk, amikor segítségre szorulunk – mondta a szerb köztársasági elnök a magyar kormányfővel folytatott megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón csütörtökön Szabadkán.

(tovább…)

Szijjártó Péter: szerb EU-s tagság igen, ukrán EU-s tagság nem

Szerbia tagságával nyerne az Európai Unió, ezt a folyamatot azonban akadályozzák a brüsszeliek, míg a legmagasabb állami szintű korrupciós gépezetet működtető Ukrajna csak veszélyt hozna a közösségre, mégis fel akarják venni minél előbb – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Belgrádban.

(tovább…)

Dr. Pásztor Bálint bejelentette: Orbán Viktor és Aleksandar Vučić ma veszik át a Pásztor István-díjat

A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke Facebook-oldalán közölte a hírt. Posztjában azt írta:  „Orbán Viktor és Aleksandar Vučić Pásztor Istvánnal együtt meghatározták a szerb–magyar kapcsolatok történelmi fordulatát. A díjjal azt a közös munkát ismerjük el, amely mára Európa-szerte követendő példává tette a szerb–magyar együttműködést.”

(tovább…)

Dudás Attila a VMSZ frakciójának alkotmánybíró-jelöltje

Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke csütörtökön a Facebookon közölte, hogy a párt parlamenti frakciója benyújtotta prof. dr. Dudás Attila jelölését az alkotmánybírói tisztségre. A bejelentés szerint a VMSZ Elnöksége és Tanácsa előző este egyhangúlag támogatta Dudás indulását. A jelölések benyújtására rendelkezésre álló határidő pénteken jár le.

(tovább…)

Németh Zsolt: a közmédia filmszemléje a nemzeti egységet jeleníti meg

A közmédia Kós Károly Televíziós Filmszemléje elsősorban a nemzeti egységet jeleníti meg, azonban a szépségét az is adja, hogy minden alkotás egy-egy kistérséget, sajátos témát, történetet, szakterületet, lokális ügyet mutat be – hangsúlyozta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke szerdán Palicson, ahol részt vett a filmszemle eredményhirdetésén.

(tovább…)

Közösségben gondolkodni – Sutus Áron átvette a Beke Pál-díjat Lakiteleken

A Nemzeti Művelődési Intézet az idén Sutus Áronnak ítélte oda a Beke Pál-díjat, elismerve több évtizedes, közösségépítő és értékmegőrző tevékenységét, valamint a vajdasági magyar művelődési élet szervezésében betöltött meghatározó szerepét.  A Vajdasági Magbekeyar Művelődési Szövetség elnökét a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet terjesztette fel. Sutus Áronnal a díjátadót követően beszélgettünk.

(tovább…)

A Szerb–Magyar Ügetőtalálkozó erősíti a barátságot, az együttműködést és a közösséget

Dr. Pásztor Bálint gratulált a Szerb-Magyar Ügetőtalálkozó Pásztor István Emlékfutama győztesének, valamint minden helyezettnek. A Szerb-Magyar Ügetőtalálkozót Budapesten, a Kincsem Parkban rendeztek meg. A Pásztor István Emlékfutam Szabadkai Díját Papp István nyerte meg Digital Races nevű lovával. A VMSZ elnöke egészségi állapota miatt nem vehetett részt a futamon.

(tovább…)

Szabadka szíve ismét ragyoghat

A Helyi értékek bemutatása a kulturális örökség turisztikai szempontból történő hálózatépítésének ösztönzésével nevű, röviden SharingValues projekt részeként Szabadkán és Kiskunhalason is infrastrukturális beruházásra kerül sor, ugyanakkor az idegenforgalom terén is különböző fejlesztéseket valósítanak meg, például többnyelvű weboldalt, virtuális túrákat és promóciós filmet készítenek. A projektnek köszönhetően megújul a szabadkai Városháza tetőszerkezete, és a tervek szerint hamarosan kiírják a kivitelező kiválasztására vonatkozó pályázatot.

(tovább…)

Szentmisén emlékeztek Pásztor Istvánra

Szentmisén emlékeztek Pásztor Istvánra, a VMSZ korábbi elnökére, halálának második évfordulóján. A szentmisét Kiss-Rigó László, a magyarországi Szeged–Csanádi Egyházmegye püspöke celebrálta a Szent Teréz-székesegyházban, Szabadkán.

(tovább…)

Zsablya, Csúrog: Az 1944/45-ös ártatlan magyar áldozatokra emlékeztek

Zsablyán, a Havas Boldogasszony templomban ökumenikus istentisztelettel kezdődött a megemlékezés, amely keretében megszentelésre került a csúrogi templom egykori Szent József szobra, amely a jó embereknek köszönve újra szent helyen állhat. A szentmisét Ft. Serfőző Dezső, titeli plébános celebrálta, de az egybegyűltekhez szólt még Halász Dániel református lelkész és Dolinszky Gábor evangélikus püspök-helyettes is.

(tovább…)

Hankó Balázs: új életre keltette a két nép örökségét a szerb-magyar kulturális évad nyitónapja

A Várkert Bazárban egy különleges nap méltó lezárásához érkeztünk, egy olyan napéhoz, amely a magyar és a szerb nemzet közös örökségét nemcsak megidézte, hanem új életre is keltette – hangsúlyozta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter vasárnap este, a szerb-magyar kulturális évad nyitónapján tartott gálaesten a Várkert Bazárban.

(tovább…)

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: a békéhez erőre van szükség

A békéhez erőre van szükség, arra van szükség, hogy kiálljunk önmagunkért és kitartsunk a jó ügyek mellett – hangsúlyozta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter ünnepi beszédében csütörtökön Szabadkán az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 69. évfordulójának vajdasági központi megemlékezésén.

(tovább…)

Dr. Pásztor Bálint a VMSZ szerepéről és a szerb–magyar együttműködésről beszélt a MÁÉRT ülésén

Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke elmondta, hogy a Magyar Állandó Értekezlet plenáris ülésén a szerbiai politikai helyzetről, valamint arról beszélt, milyen szerepet tölt be a VMSZ a szerb–magyar kapcsolatok alakításában. Hangsúlyozta, hogy a VMSZ az elmúlt időszakban is a józan ész és a normalitás hangját képviselte a szerb politikai életben, és egyre több ember látja világosan, hogy az ellenzék oldalán nincs sem program, sem elképzelés, sem hiteles vezetés.

(tovább…)

Vincze Máté: Zentán új hagyomány született a Kárpát-medencei néprajzi és tájházi együttműködésben

A zentai találkozóval új hagyomány született a Kárpát-medencei néprajzi és tájházi együttműködésben – jelentette ki Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Zentán, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet által Élő hagyományok, élő gyűjtemények címmel első alkalommal megrendezett Kárpát-medencei néprajzi és tájházi találkozón.

(tovább…)

Vajdaságot mutatták be Belgrádban

Ilija Tucić irodalmár, újságíró és író két könyvét ismerhette meg a közönség Belgrádban, a VMSZ városi szervezetének rendezvényén. Az újvidéki születésű szerző dokumentumfilmjeibe is betekintést kaphattak az érdeklődők, ezek témája Vajdaság.

(tovább…)

Hankó Balázs: erős és büszke nemzet a magyar

A magyar erős és büszke nemzet, mert büszke keresztény hitére, szentjeire, élő, lüktető kultúrájára, és büszke hőseire – hangsúlyozta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter vasárnap Topolyán a magyar-szerb kulturális évad vajdasági magyar megnyitóján.

(tovább…)

A lehetőséggel élni kell

Ez volt az egyik kiemelt üzenete annak a kerekasztal-beszélgetésnek, amelyet a „Tápláljuk a jövőt!” elnevezésű IPA-projekt keretében tartottak meg Újvidéken, az Európa Kollégiumban.

(tovább…)

Kövér László: a keresztény egyházak szerepe nem elhanyagolható

Egy közösség megtartásának fontos előfeltétele, hogy a közélet szereplői a lehetőségükhöz mérten mindent megtegyenek, de egy közösség lelkét ezer éve mindig a keresztény egyházak adták, úgyhogy ezeknek a szerepe sem a jelenben, sem a jövőben nem elhanyagolható – hangsúlyozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke szombaton a vajdasági Tóthfaluban, ahol az Utasi Jenő plébános pappá szentelésének 50. évfordulója alkalmából rendezett aranymisén vett részt.

(tovább…)

Díszülést tartottak Zentán

Az emlékharang megkongatásával és koszorúzással emlékeztek a zentai csata 328. évfordulójára. Ezt követően megtartották a Községi Képviselő-testület díszülését, amelynek keretében átadták a község legrangosabb kitüntetéseit.

(tovább…)

Szabadkán átadták a közösség szolgálatáért odaítélt magyar állami kitüntetéseket

Szabadkán, az egykori Kereskedelmi és Iparkamara épületében tartott ünnepségen kedden délután adták át azokat a magyar állami kitüntetéseket, amelyeket a magyarság nemzeti ünnepe, augusztus 20-a alkalmából ítéltek oda kiemelkedő szakmai és közösségi tevékenységet folytató vajdasági magyar személyeknek. Az elismeréseket Csallóközi Eszter, Magyarország szabadkai főkonzulja adta át.

(tovább…)

Ünnepel Zenta

Pénteken kezdetét vette Zenta város napjának ünneplése a központi parkban. A város szívében, a pavilonnál hangulatos faházikók, kirakodóvásár és a szép számban összegyűlt emberek népesítették be a területet. Az új helyszín igazi újdonságnak számított a városnapi programok sorában, mégis remekül illeszkedett a rendezvényhez. A jókedvről nemcsak a fellépők gondoskodtak, hanem a faházikók kínálata is, a hideg sör, finom koktélok és kiváló borok csábították a látogatókat.

(tovább…)