Kategória: Vajdaság
Dr. Pásztor Bálint levélben gratulált Magyar Péternek
Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke levélben gratulált megválasztásához Magyar Péternek, Magyarország új miniszterelnökének.
Közérdekű adatigénylésre adott nyilvános választ az MNT
A Magyar Nemzeti Tanács közleményét teljes terjedelmében tesszük közzé.
Vajdaság és India együttműködésének lehetőségei
Ma a Tartományi Képviselőházba látogatott Abhishek Shukla, India szerbiai nagykövete és az indiai Uttarakhand állam választási szakértői delegációja. Juhász Bálint, a Tartományi Képviselőház elnöke hivatalában fogadta a nagykövetet, akivel Vajdaság és India együttműködésének lehetőségeiről egyeztetett.
Vučić: Tíz napon belül döntés születik a választásokról
Aleksandar Vučić államfő ma este kijelentette, hogy tíz napon belül döntés születik a választások kiírásáról.
Pap Endre vajdasági matematikust is díjazták az MTA 200. közgyűlésén
Az Akadémiai Aranyérmet idén Lovász László kapta. A külhoni magyar tudósok tevékenységét elismerő Arany János-életműdíjjat Pap Endre vajdasági matematikust vehette át.
Feszült kezdés, nyílt párbeszéd – Dr. Pásztor Bálint a Magyar Péterrel történt találkozóról
A külhoni támogatások, a levélszavazás rendszere, valamint a vajdasági magyar belpolitika is téma volt azon a budapesti találkozón, amelyen Magyar Péter leendő magyar miniszterelnök és dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke egyeztetett egymással.
Folytatódnak a tóthfalusi Munkás Szent József-templom felújítási munkálatai
Az épület külső renoválására és festésére kerül sor a következő időszakban, amely anyaországi forrásokból és önrészből valósul meg, mintegy 5,5 millió dinár értékben.
Juhász Bálint: „ha van magyar érdekképviselet, akkor van annak eredménye is”
Számos, a vajdasági magyar közösséget érintő beruházás valósult meg az elmúlt időszakban – nyilatkozta a Szabadkai Magyar Rádiónak adott interjújában Juhász Bálint. A tartományi képviselőház elnöke kiemelte, a többi között az infrastruktúra, az egészségügy és az idegenforgalom területén is sikerült fejleszteni, és a munka tovább folytatódik.
Újabb támogatási döntések a Pásztor István Alapítványnál
Ezúttal összesen 1.870.000 dinár (közel 16.000 euró) odaítéléséről határoztak – írta Facebook bejegyzésében dr. Pásztor Bálint.
Telefonon egyeztetett Marko Đurić és Orbán Anita
Orbán Anitával, Magyarország leendő külügyminiszterével és miniszterelnök-helyettesével telefonon egyeztetett Marko Đurić szerb külügyminiszter a két ország közötti együttműködés folytatásáról.
Pásztor és Surányi tévévitája: A magyarországi politikai fordulat hatása a vajdasági magyar közéletre
Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke és Surányi Zoltán, a Vajdasági Magyar Plénum elnöke voltak a Napjaink című műsor hétfő esti stúdióvendégei az RTV 2-es csatornáján. A 20 órakor kezdődő adást Kiss Tamás vezette, és hosszabb idő után ismét valódi politikai vita került képernyőre.
Vučević és Pásztor az SNS és a VMSZ együttműködésének folytatásáról tárgyalt
Miloš Vučević, a Szerb Haladó Párt (SNS) elnöke ma Pásztor Bálinttal, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökével tárgyalt a két párt együttműködésének folytatásáról és koalíciós megállapodásuk végrehajtásáról.
A Vajdaságba küldött anyaországi támogatások felhasználásának ellenőrzését ígérte Magyar Péter
A Vajdaságba küldött anyaországi támogatások felhasználásának ellenőrzését ígérte Magyar Péter, amikor Budapesten fogadta a Vajdasági Magyar Szövetség elnökét szombaton.
A leköszönő kormány nemzetpolitikai eredményeit méltatta Kövér László Zentán
A leköszönő kormány nemzetpolitikai eredményeit méltatta az Országgyűlés elnöke Zentán, a Kárpát-medencei búzaszentelő ünnepségen pénteken. A rendezvény a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program kiemelt nyitóeseménye volt.
Dr. Pásztor Bálint: Magyarország új kormányával is együtt fogunk dolgozni a vajdasági magyarságért
Magyar Péterrel, Magyarország hamarosan hivatalba lépő miniszterelnökével találkozott Budapesten dr. Pásztor Bálint. A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke közösségi oldalán azt írta: a beszélgetés nyílt, őszinte, bizakodásra okot adó volt. A politikus úgy fogalmazott: a VMSZ megalakulása óta minden anyaországi kormánnyal korrekt, partneri együttműködésre törekedett, a vajdasági magyar közösség érdekében.
A Magyar Nemzeti Tanács elnöke elítéli a magyarokat sértő falfirkát
A Magyar Nemzeti Tanács elnökeként legerélyesebben elítélem a szabadkai Szent Teréz székesegyházat részben körülvevő védőkerítésre írt és a magyar nemzet számára sértő falfirkát, írja Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke a ma kiadott közleményében.
Külföldi diákokat fogadott Juhász Bálint a tartományi képviselőházban
Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke fogadta az Óbecsei Gimnázium küldöttségét, valamint a spanyol, horvát és olasz partnerintézmények diákjait és tanárait, akik az Erasmus+ csereprogram keretében tartózkodnak Vajdaságban.
Vučić: Felülmúlta várakozásaimat a Magyar Péterrel folytatott beszélgetés
A szerb elnök a pragmatikus együttműködés folytatásában bízik. Aleksandar Vučić kijelentette, bízik abban, hogy Magyar Péter a kölcsönös érdekek mentén politizál és abban, hogy a két ország közötti gyümölcsöző együttműködés folytatódhat. Hangsúlyozta, a keddi telefonbeszélgetésük a szerb–magyar kapcsolatok jövője szempontjából kulcsfontosságú témákról a vártnál is jobban alakult.
Fremond Árpád: Az MNT működése átlátható, a támogatások felhasználása nyilvános
Április 24-én tartja következő ülését a Magyar Nemzeti Tanács (MNT), az ülésen 62 napirendi pontot tárgyalnak meg. Fremond Árpád, az MNT elnöke a testület ülése kapcsán elmondta, hogy többek között napirenden szerepel az éves független könyvvizsgálói jelentés is, amelyet rendszeresen elvégeztetnek a transzparens működés biztosítása érdekében.
Kovács Elvira részt vesz a Velencei Bizottság ülésén
Kovács Elvira képviseli az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének Monitoringbizottságát a Velencei Bizottság ülésén.
Aleksandar Vucic szerbiai látogatásra hívta Magyar Pétert
Aleksandar Vucic szerb elnök telefonon beszélt kedden Magyar Péterrel, a Tisza Párt elnökével, Magyarország leendő miniszterelnökével, és meghívta őt szerbiai látogatásra. Ezt maga a szerb államfő közölte a közösségi médiában.
Dr. Pásztor Bálint: Napokon belül sor kerülhet a személyes egyeztetésre Magyar Péterrel
A magyar országgyűlési választások eredményéről, továbbá arról, hogy ez mit hozhat a külhoni magyar közösségeknek, a Szabadkai Magyar Rádiónak adott interjújában beszélt dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke. Mint mondta, napok kérdése a Magyar Péterrel való személyes egyeztetés.
Megalakult a Vajdasági Magyar Újrakezdés
Megalakult a Vajdasági Magyar Újrakezdés nevű kezdeményezés Zentán, amelyet a Vajdasági Magyar Plénum, a Magyar Mozgalom, a Vajdasági Tisza Szigetek Közösségi Tér, valamint más civil csoportok tagjai hoztak létre – közölte a Vajdasági Magyar Plénum.
A felvidéki és a vajdasági magyar politikai képviselet is kész együttműködni Magyar Péterrel
Nemcsak Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel, hanem a többi határon túli nemzetrész legitim politikai képviseletének vezetőivel is egyeztetett telefonon Magyar Péter, Magyarország leendő miniszterelnöke. Gubík László, a felvidéki Magyar Szövetség vezetője is beszámolt a tárgyalásról.
Juhász és Gojković: Folytatódik a vajdasági projektek támogatása
Juhász Bálint, a vajdasági képviselőház elnöke és Maja Gojković, a tartományi kormány elnöke egyeztetett a vajdasági városokban és községekben megvalósuló projektek további támogatásáról.
Meghívta Budapestre dr. Pásztor Bálintot Magyar Péter
Az információt a Tisza Párt elnöke osztotta meg közösségi oldalán.
Fontos határidőre figyelmeztet a CMH
Csütörtökön, azaz április 16-án éjfélkor lejár a jelentkezési határidő az idei Szülőföldön magyarul programra.
Pásztor Bálint gratulált a Tiszának és Magyar Péternek
Gratulált a Tisza Pártnak és Magyar Péternek „az egyértelmű győzelemhez” Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke.
Aleksandar Vucic szerb elnök gratulált Magyar Péternek
Gratulált Magyar Péter győzelméhez Aleksandar Vucic szerb elnök hétfő reggel.
„A Fidesz-KDNP-n kívül senki sem egyesítette a magyar nemzetet”
Lakossági fórumot tartott a Vajdasági Magyar Szövetség Ludason, a Kosztolányi házban. A vasárnap esedékes magyar országgyűlési választások tétjére kiélezett találkozón Bányai Gábor magyar országgyűlési képviselő, a Dél-Alföld gazdasági fejlesztésért felelős kormánybiztos is részt vett.
Dr. Pásztor Bálint: Orbán Viktor a béke garanciája
Nem csak Magyarország, hanem az Európai Unió és minden békepárti ember érdeke, hogy Orbán Viktor maradjon Magyarország miniszterelnöke – nyilatkozta dr. Pásztor Bálint a Szabadkai Magyar Rádió Napindító című műsorában. A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke az Oromhegyesnél történt robbantási kísérletről is elmondta álláspontját.
Soltész Miklós: közösen szolgáljuk a nemzetet
Segítenünk kell azokat az embereket, akik bajban vannak, főleg ebben az időben, amikor a háborúk és az energiaválság nagymértékben hat rájuk – hangsúlyozta Soltész Miklós szerdán Szabadkán, majd úgy folytatta: ezért is jöttünk örömmel a Vajdaságba, és szolgáljuk közösen azt a nemzetet, amelyre oly nagy szükség van.
Soltész Miklós vajdasági látogatása: Egyház, közösség és támogatás a fókuszban
Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a párt szabadkai székházában fogadta Soltész Miklós, Magyarország Miniszterelnökségének egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárát, egyben a KDNP alelnökét.
Lakossági fórum Újvidéken
A sorrendben ötödik regionális lakossági fórumát tartotta meg a Vajdasági Magyar Szövetség Újvidéken, a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ nagytermében.
Dr. Pásztor Bálint Nagykikindán: A szórványban is erősek vagyunk
A VMSZ nagykikindai lakossági fórumán 200-an vettek részt, ami ismét megmutatta: a szórványban is van erő, van igény a közösségi életre és a közös gondolkodásra – írja a közösségi oldalán dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke.
A biztonság és a nemzetpolitika a tét
Szijjártó Péter: Csak a nemzeti szuverén kormány garantálhatja a vajdasági fejlesztések folytatását. A vajdasági gazdaságfejlesztési program első évtizede több tízezer munkahely megőrzéséhez járult hozzá, a következő időszak pedig már a legmodernebb iparágak és a versenyképesség erősítéséről szólhat – mondta lapunknak Szijjártó Péter. Magyarország külgazdasági és külügyminisztere hangsúlyozta, az országgyűlési választások kimenetele közvetlenül meghatározza a vajdasági magyarok jövőjét is. A háborúból való kimaradás és a gazdaságfejlesztési program folytatása egyaránt azon múlik, milyen kormány alakul Budapesten. A vajdasági magyarokat arra kérte, éljenek azon jogukkal, hogy levélben szavazhatnak.
Szabadkán egyeztet Németh Zsolt
A Vajdasági Magyar Szövetség székházában fogadták a VMSZ illetékesei.
Németh Zsolt Belgrádban: A magyar választások után megkezdődik a nagyszabású magyar-szerb projektek megvalósítása
A Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának delegációja Németh Zsolt elnök vezetésével hivatalos látogatáson vett részt Belgrádban, ahol több szerbiai partnerrel, köztük Ana Brnabić házelnökkel és különböző delegációkkal folytattak egyeztetéseket. A megbeszélések fő témái a magyar–szerb kapcsolatok, az Európai Unióhoz való viszony, valamint a jövőbeni együttműködések voltak.
Megőrizni a magyar érdekképviseletet
Dr. Pásztor Bálint a támogatások folytatását jelentette be kúlai látogatása során. A helyhatósági választások kampányfinisében Kúlára látogatott dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, valamint a párt tisztségviselői. Mint ismeretes, vasárnap helyi önkormányzati választásokat tartanak a nyugat-bácskai városban, ahol a Vajdasági Magyar Szövetség a hatalmi Szerb Haladó Párt listáján indít jelölteket. A magyar párt abban bízik, hogy az elmúlt négy év gyümölcsöző együttműködése a most következő választásokon meghozza majd az eredményét, és Kúlán továbbra is megfelelő magyar érdekképviselet lesz, amely a közösség érdekeiért tud tenni a következő négyéves mandátum során is.
Szijjártó Péter: elutasítunk minden olyan kísérletet, amely éket verne az anyaországi és a külhoni magyarok közé
Az anyaországi és a külhoni magyarok együtt alkotják a magyar nemzetet, s nem fogadunk el semmifajta kísérletet arra, hogy elválasszanak minket egymástól vagy éket verjenek közénk – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Oromhegyesen.
Szijjártó Péter: a vajdasági magyarok számíthatnak a magyar kormány támogatására
A VMSZ számíthat a Fidesz és a KDNP partnerségére, a vajdasági magyarok pedig számíthatnak a magyar kormány támogatására a következő időszakban is – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) regionális lakossági fórumán, Magyarkanizsán.
Szijjártó Péter: a vajdasági magyarok egyedül a jelenlegi nemzeti szuverén kormányra számíthatnak
A vajdasági magyarok csakis a jelenlegi nemzeti szuverén kormányra számíthatnak, amely képes nemet mondani Brüsszelnek, s biztosítani, hogy az emberek pénze ne Ukrajna működtetésére menjen, hanem egyebek mellett a határon túli magyarok támogatására – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Szabadkán.
Szijjártó Péter: a kormány készen áll a második vajdasági terület- és gazdaságfejlesztési stratégia végrehajtására
A magyar kormány készen áll a második vajdasági terület- és gazdaságfejlesztési stratégia végrehajtására a közösség további megerősítése érdekében – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden a Facebookon.
Nacsa Lőrinc Bánátban
Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára vajdasági körútja keretében ma délután Nagybecskereken és Muzslyán tett látogatást. Felkereste a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesületet és találkozott a nagybecskereki megyéspüspökkel is.
A Hét Nap fennállásának 80. évfordulóját ünnepelték Szabadkán
Már a 100. évfordulóra készülnek, mert hisznek magukban és a jövőben.
Nacsa Lőrinc: nincs különbség magyar és magyar között
A magyar kormány továbbra is kiáll amellett, hogy nincs különbség magyar és magyar között, nincs első és másodrendű magyar állampolgár, hiszen amíg mindannyian közösen dolgozunk a nemzet felemelkedésén, addig a döntéseinket is közösen hozzuk meg – hangsúlyozta Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár hétfőn Pancsován, ahol a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület felújított épületének ünnepélyes átadásán vett részt.
A VMSZ politikusai is részt vettek a CPAC Hungary konferencián
A Vajdasági Magyar Szövetség politikusai is jelen voltak a Budapesten megrendezett CPAC Hungary nemzetközi konzervatív konferencián. A rendezvényen a világ különböző országaiból érkező jobboldali politikusok és gondolkodók vitatták meg a jövő legfontosabb kérdéseit, különös tekintettel a szuverenitásra és a nemzeti közösségek szerepére.
Hat pályázatot hirdetett meg a Magyar Nemzeti Tanács
A Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottsága hat új pályázati felhívást tett közzé kulturális, civil, oktatási és tájékoztatási projektek támogatására. A pályázatok 2026. március 20. és április 20. között érhetők el az érdeklődők számára.
Szabadka: Magyar állami kitüntetések a közösség szolgálatáért
A március 15-i nemzeti ünnep alkalmából idén is rangos magyar állami elismerésekkel díjazták a vajdasági magyar közösség kiemelkedő személyiségeit. Az ünnepélyes átadóra csütörtök délután került sor Szabadkán, az egykori Kereskedelmi és Iparkamara épületében, ahol a kitüntetéseket Csallóközi Eszter főkonzul adta át.
Sorsdöntő megmérettetések előtt a vajdasági magyarság
Regionális lakossági fórumot tartott a Vajdasági Magyar Szövetség Bácsfeketehegyen a helyi Kultúrotthonban. Az eseményen beszédet mondott dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyari Szövetség elnöke és dr. Juhász Bálint, a VMSZ Intéző Bizottsága és a Tartományi Képviselőház elnöke. Egyebek között az április 12-ei magyarországi országgyűlési választások, valamint az ősszel esedékes MNT választások jelentőségéről és a Vajdasági Magyar Szövetség eddig elért eredményeiről is szó esett.
Pásztor: Minden vajdasági magyarnak példát kell mutatnia a választáson
Szabadkán tartotta meg szerdán regionális lakossági fórumát a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ), amelyen a párt tagjai és szimpatizánsai megtöltötték a Sportcsarnokot. A rendezvényen elhangzott, hogy Magyarország számára kulcsfontosságú a nemzeti kormány megőrzése, és a vajdasági magyarokat arra biztatták, hogy az április 12-i választáson a Fidesz mellett döntsenek.
A VMSZ regionális lakossági fórumot tart Szabadkán
Holnap egy különleges estére készülünk a sportcsarnokban 18 órától. Olyan találkozóra, amilyenre 2006 óta nem volt példa – írja dr. Pásztor Bálint.
Tanítani a jövőt! – A környezettudatos társadalom víziója
Hogyan alakult az ökológiai szemlélet az elmúlt évtizedekben? Milyen szerepe van a családnak, az iskolának és a helyi közösségeknek a környezettudatos gondolkodás formálásában? Hogyan erősítheti egy társadalom alkalmazkodóképességét a józan, mértékletes és felelős szemléletmód? Mit tanulhatunk a múlt stabil intézményeitől, és miként adhatunk tovább egészséges környezeti kultúrát gyermekeinknek?
Gulyás Gergely: a nemzet egysége nem földi határok kérdése
A nemzet egysége nem földi határok kérdése, de csak kevesen értették meg az anyaországgal szomszédos országok közül, hogy a nemzeti összetartozás nem irányul senki ellen, Szerbia ilyen volt – hangsúlyozta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter vasárnap Szabadkán az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából szervezett vajdasági központi ünnepségen.
Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának fogadása Palicson a nemzeti ünnep alkalmából
Éljen a magyar szabadság, éljen a haza! – hangsúlyozta a közösségi médiában megosztott bejegyzésében dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke.
A VMSZ minden törvényes eszközzel támogatja Orbán Viktor újraválasztását
A Vajdasági Magyar Szövetség minden törvényes eszközzel támogatja Orbán Viktor újraválasztását, a kampány során pedig számos anyaországi politikus látogat majd Vajdaságba.
Juhász Bálint: Vajdaság gazdasága erős alapokon áll
A vajdasági gazdasági folyamatokról és a 2025-ös év főbb mutatóiról egyeztetett Újvidéken Juhász Bálint, a Tartományi Képviselőház elnöke és Vladimir Gak, a Vajdasági Gazdasági Kamara elnöke. A találkozón a kamara szakemberei átfogó elemzést mutattak be a tartomány gazdasági teljesítményéről és fejlődési irányairól.
A vajdasági hadisírok felújításáról egyeztettek
A találkozón a katonai sírhelyek és a történelmi emlékhelyek méltó ápolásáról, azok gondozásáról egyeztettek.
Egymillió forinttal támogatja a Pásztor István Alapítványt Mága Zoltán
Egymillió forintos támogatást ajánlott fel a Pásztor István Alapítvány számára Mága Zoltán hegedűművész – számolt be róla pénteken közösségi oldalán dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke. A felajánlást a művész zentai hangversenyén jelentette be.
Pásztor Bálint: elfogadhatatlan, hogy Volodimir Zelenszkij megfenyegette Orbán Viktort
Elfogadhatatlannak nevezte Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke azt, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megfenyegette Orbán Viktort, egyben kijelentette, a vajdasági magyarok kiállnak a magyar miniszterelnök mellett.
Pásztor Bálint: Elkészült a második vajdasági gazdaságfejlesztési stratégia
Elkészült a Vajdasági Magyar Közösség II. Terület- és Gazdaságfejlesztési Stratégiája – közölte Facebook-oldalán dr. Pásztor Bálint.
Pásztor Bálint: a VMSZ a Fidesz-KDNP támogatására biztatja a vajdasági magyarokat
A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) a következő hetekben arra buzdítja a szavazati joggal rendelkező vajdasági magyarokat, hogy az április 12-i választáson a Fidesz—KDNP-t támogassák annak érdekében, hogy Magyarországnak olyan kormánya legyen, amely egységes nemzetben gondolkodik – hangsúlyozta Pásztor Bálint, a legnagyobb délvidéki magyar párt elnöke kedden a Szabadkai Magyar Rádióban.
További támogatási kérelmekről döntött a Pásztor István Alapítvány
Újabb támogatási kérelmekről döntött hétfőn a Pásztor István Alapítvány Igazgatóbizottsága.
Átadták a Híd Kulturális Alapítvány felújított székházát Zentán
Az 1890-es években épült, a helyiek által csak Barsi Házként ismert 350 négyzetméteres épület renoválása a magyar kormány támogatásával valósult meg.
„Az első stratégia lezárul, a második hamarosan indul”
Közel 1000 beadvány érkezett a pályakezdő vállalkozók és a falusi házvásárlók részéről a Prosperitati Alapítvány 58. és 59. pályázati felhívásában, közölte dr. Pásztor Bálint Facebook-oldalán.
A vajdasági magyar fiatalok jövőjébe fektetnek
Ünnepélyes szerződéskötés az Európa Kollégiumban a kiválósági és hiányszakmák programjának ösztöndíjasaival.
Legyen minél több magyarországi, munkahelyteremtő beruházás Vajdaságban
Radetzky Jenőt, a Fejér Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökét és a vele érkező vállalkozói delegációt fogadta ma dr. Pásztor Bálint, Kerekes József és Horvát Király Andrea államtitkárokkal közösen.
Hankó Balázs: kiemelkedő a magyar-szerb együttműködés
A gazdasági kapcsolatok mellett is kiemelkedő a magyar-szerb együttműködés, mert mindkét országnak „patrióta keresztény vezetése van„, így két erős nemzet erősíti Európát – mondta szerda reggel a TV2 Mokka című műsorában a kultúráért és innovációért felelős miniszter, aki hétfőn vette át a Szerb Zászló Érdemrend első fokozatát Aleksandar Vucic szerb elnöktől.
„Az Európai Unió bővítési folyamata elsősorban politikai természetű”
Az Európai Integrációs Bizottság elnöke a Tanjugnak nyilatkozott.
„A külhoni magyarok szavazata nem dönt kormányt”
A külhoni magyarok szavazata nem dönt kormányt, hiszen a határon túli és diaszpórában élő magyarok voksai legfeljebb 1–2 mandátumot jelentenek a 199-ből – ennyi a matematikai súlya – írta Vicsek Annamária a Facebook-oldalán.
Magas szerb állami kitüntetést kapott Hankó Balázs
Magas szerb állami kitüntetést, a Szerb Zászló Érdemrend első fokozatát vehette át Hankó Balázs kulturális miniszter Aleksandar Vucic szerb elnöktől Belgrádban hétfőn.
A jog és a digitális világ metszéspontjai címmel tartanak jogászkonferenciát Palicson
Az eseményt a Vajdasági Magyar Jogász Egylet a magyarországi Kisebbségi Jogvédő Intézettel karöltve szervezte meg. A délelőtt kezdődött találkozó este a Vajdasági Magyar Jogászbállal zárul.
Nacsa Lőrinc: fontos, hogy a hitet méltó közegben tudjuk megélni
Nekünk fontos, hogy a hitet olyan közegben tudjuk megélni, melynek méltósága tükrözi az egyház reménységét és hivatását – hangsúlyozta Nacsa Lőrinc nemzetpolitikai államtitkár szerdán Zomborban a Szent István király-templom felújított orgonájának átadóünnepségén.
Átadták a V. Mentorprogram elismeréseit
Díjkiosztóval zárult szerdán Palicson a délvidéki gazdaságfejlesztésekhez kapcsolódó mentorprogram ötödik évada, amely a magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának támogatásával, a Vajdasági Magyar Vállalkozók Egyesülete, és a Prosperitati Alapítvánnyal együttműködve valósult meg. A mai napon a legjobb mentorokat és mentoráltakat is díjazták.
Dr. Pásztor Bálint: A DK olyan eszközöket vet be a kampányba, amelyek megosztják a nemzetet
A nemzet egysége, a szülőföldön maradás gazdasági alapjai és a közösségépítés állt a pártvezető Szabadkai Magyar Rádiónak adott interjújának fókuszában.
Farsangi ünnepség Hertelendyfalván
A hertelendyfalvi Tamási Áron Székely-Magyar Művelődési Egyesületben már három és fél évtizede szerveznek farsangi mulatságot a gyerekeknek. Idén mintegy negyvenen öltöztek jelmezbe, hogy elűzzék a telet.
Szerbia tulajdonrészt szerezne a paksi atomerőműben
Szerbia fontolóra vette, hogy 5–10 százalékos tulajdonrészt vásároljon a magyarországi Paks II atomerőmű-projektben, amelynek kivitelezése február elején hivatalosan is megkezdődött – számolt be a Szerbiai RTV. A szakértők szerint a részvétel előrelépést jelenthet a térség hosszú távú energiabiztonsága felé.
Exkluzív nyilatkozat a VMSZ elnökétől: a nemzetnek nincsenek határai
A Demokratikus Koalíció törvényjavaslata, ami elvenné a külhoni magyarok szavazati jogát, komoly visszhangot váltott ki a határon túli magyar közösségekben. A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke lapunknak kifejtette, hogy a nemzetnek nincsenek határai, és akik a külhoni magyarok szavazati jogát támadják, valójában magát az európai uniós jogot kérdőjelezik meg.
Nagykikinda: Uniós támogatással elindult a területfejlesztési stratégia
Nagykikinda városa megkezdte városi térségre vonatkozó területfejlesztési stratégiájának kidolgozását az Európai Unió támogatásával, az EU INTEGRA – Az EU támogatása az integrált területi fejlesztéshez elnevezésű program keretében. A program a Európai Integrációs Minisztérium együttműködésével valósul meg.
107 évvel ezelőtt alakult meg a Vajdasági Gazdasági Kamara
Díszülést tartottak Újvidéken, amelyen vállalkozók, üzletemberek és tartományi illetékesek vettek részt. Az eseményen díjakat adtak át az év legsikeresebb vállalkozóinak.
Oikophilia – Az otthon szeretete
Az otthon, a haza, a közösség, valamint a hazaszeretet fogalmát és jelentőségét boncolgatták a résztvevők a szabadkai MCC rendezvényén.
Juhász Bálint: Tudással és innovációval fejlesztjük Vajdaság mezőgazdaságát
Juhász Bálint, Vajdasági Autonóm Tartomány Képviselőházának elnöke részt vett a Smart Agro-Innovations and Training Programme – SAGITA elnevezésű projekt nyitókonferenciáján, amelyet az újvidéki Tudományos-technológiai Parkban tartottak.
Magyar tűzoltókra is szükség van
A Vajdasági Magyar Szövetség következetes parlamenti munkájának eredményeként ma már a kettős állampolgárság nem akadálya annak, hogy valaki a belügyi rendszerben vállaljon hivatást. Ez a tűzoltó szolgálatra is igaz: valós lehetőség nyílt arra, hogy magyar fiatalok is ott legyenek, ahol életeket mentenek és közösségeket védenek – írta dr. Pásztor Bálint a közösségi oldalán. A VMSZ segítséget nyújt az érdeklődőknek a jelentkezés során.
Kovács Elvirát rangos tisztségre választotta az ET Parlamenti Közgyűlése
Kovács Elvirát, a szerb parlament alelnökét, a VMSZ tisztségviselőjét és az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (ETPK) Állandó Delegációjának tagját egyéves időtartamra – további egyéves újraválasztási lehetőséggel – a Tagsági Kötelezettségek Teljesítését Vizsgáló Bizottság, más néven a Monitoring Bizottság elnökévé választották – közölte a szerb parlament sajtószolgálata hétfőn.
Dr. Pásztor Bálint: Megszülettek az év első támogatási döntései
Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke Facebook-bejegyzésében közölte, hogy meghozták az év első támogatási döntéseit.
Lezárult a kétnyelvű útirányjelző táblák kihelyezésének első szakasza
Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke Facebook-oldalán emlékeztetett: Zenta, Topolya és Magyarkanizsa községben összesen 31 szerb–magyar útirányjelző tábla került kihelyezésre.
Szili Katalin: a vajdasági magyarság kulturális autonómiája példaértékű
A vajdasági magyarság ma olyan kiterjedt kulturális vagy adminisztratív autonómiát élvez, amely nem mindenkinek adatik meg a Kárpát-medencében – hangsúlyozta Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Zentán, a magyar kultúra napjának délvidéki központi ünnepségén, amelyen átadták neki a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség (VMMSZ) Aranyplakettjét, amely egy életműdíj.
Rusz Milán: történelmi csúcson vannak a magyar-szerb kapcsolatok
A magyar-szerb kulturális, politikai, gazdasági és diplomáciai viszonyok is történelmi csúcson vannak – mondta csütörtökön Újvidéken Rusz Milán miniszteri biztos.
Kiállítással és zenés műsorral ünnepelt Szabadkán a Magyar Művészeti Akadémia
A kiállítással egybekötött zenés irodalmi est a Magyar Művészeti Akadémia Szegedi regionális műhelyének társszervezésében valósult meg.
Kivételes életpélda
A hősök köztünk élnek. Nemcsak magyarországi vagy még messzebbről idelátogató sportolókra lehetünk büszkék, hanem azokra is, akik mellett sokan csak úgy elmennek. Pedig Jánosi Elvira az ultramaratonban olyan volt, mint Cristiano Ronaldo vagy Lionel Messi a labdarúgásban. Szabadka Pro Urbe díjasával beszélgethettünk a noszai művelődési házban – írta dr. Pásztor Bálint a közösségi oldalán.
Szülőföldön épülő karrierek – Még hat napig jelentkezhetnek a hiányszakok hallgatói
Még hat napig pályázhatnak a Magyar Nemzeti Tanács ösztöndíjaira a közgazdász, az orvos és a fogorvos szakos hallgatók – hívta fel a figyelmet Fremond Árpád a Szabadkai Magyar Rádió műsorában.
Szijjártó Péter: közel a megállapodás a Mol és a szerb NIS közötti tárgyalásokban
Közel a megállapodás a NIS szerb olajvállalatban lévő orosz tulajdonrész megvásárlásáról a Mol és a tulajdonos Gazpromnyefty és a szerbiai vezetés között, aminek nyomán korábban nem látott biztonságba kerülne Közép-Európa energiaellátása – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Belgrádban.
Lakhatás, vállalkozási lehetőségek, pályázatok
A lakhatás, a vállalkozási lehetőségek és a Prosperitati Alapítvány pályázatai voltak fókuszban a Vajdasági Magyar Szövetség Ifjúsági Fórumának újvidéki rendezvényén. A kerekasztal-beszélgetésnek csütörtökön az Európa Kollégium adott otthont.
NIS, MOL, orosz tulajdonrész: sorsdöntő egyeztetések Belgrádban
Csütörtökön Belgrádba látogat Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter.
Ösztöndíj hiányszakokon tanulóknak
Január 22-én 14 óráig lehet benyújtani a jelentkezéseket a Magyar Nemzeti Tanács 2025–2026-os tanévre szóló, kiemelt hiányszakokra vonatkozó felsőoktatási ösztöndíjpályázataira. Az MNT második alkalommal írta ki a közgazdász, valamint az orvosi és fogorvosi képzésben tanuló hallgatóknak szóló támogatási programot, amelynek célja, hogy a Vajdaságban élő magyar fiatalok tanulmányaik befejezése után is Szerbiában maradjanak és itt helyezkedjenek el.
Gulyás Gergely: Brüsszel egyszerre dolgozik Európa és Magyarország ellen
Brüsszel ma egyszerre dolgozik Európa és Magyarország ellen. Előbbit még nem tudjuk megváltoztatni, de a hazánkat meg tudjuk védeni, ezért ez a vár most nem csak a hazánk, ez a vár most Európa – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Fidesz 31. kongresszusán szombaton Budapesten.
Semjén Zsolt: Európa legfontosabb három kérdésében bástyaként áll Magyarország
Európa legfontosabb három kérdésében – a migrációval szemben, a családok támogatásában, valamint a béke melletti elkötelezettségben – bástyaként áll Magyarország – jelentette ki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Fidesz 31. kongresszusán szombaton Budapesten.
A VMSZ elítéli az újvidéki katolikus templom oldalsó bejáratának felgyújtását
A Vajdasági Magyar Szövetség Újvidéki Városi Szervezetének közleménye
Lakhatási támogatások, kedvezményes hitelkonstrukciók, vállalkozásindítási lehetőségek
A Lakhatás, lehetőség, jövő című beszélgetéssorozat harmadik állomását tartották meg Adán.
A VMSZ elnöke üzent az ortodox hívőknek
Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke Facebook-oldalán köszöntötte azokat, akik ma karácsony napját ünneplik.
Vučić: Októberben, novemberben vagy decemberben lesznek a választások
Aleksandar Vučić államfő ma kijelentette: az idei év politikai értelemben nehéz lesz, mivel választási év, és az előrehozott parlamenti választásokat októberben, novemberben vagy decemberben tartják meg.
Kovács Elvira reméli, hogy Ciprus elnöksége alatt látványos előrelépés történik Szerbia uniós útján
2026 első felében Ciprus lesz az EU soros elnöke.
Juhász Bálint jókívánságait fejezte ki az ortodox karácsony alkalmából
Juhász Bálint a tartományi képviselőház elnöke boldog karácsonyt kívánt minden polgárnak, akik a legörömtelibb keresztény ünnepet a Julián-naptár szerint ünneplik.
Az épített örökség megóvására fordítják Zentán a VMSZ elnökének közbenjárására kapott 50 millió dinárt
Zentán a Városháza tornyának és a Zentai csata Emlékkilátónak a megújítására fordítják azt a pénzt, amelyet dr. Pásztor Bálint közbenjárására kapott az önkormányzat a köztársasági költségvetési tartalékból.
140 millió dinár vajdasági fejlesztésekre
Topolyán 30 millió dinárt fordítanak a készülő kollégium és adminisztrációs központ berendezésére, 40 milliót pedig, 15 – 25 arányban, Pacsér és Bácskossuthfalva vízvezeték-hálózatának részleges felújítására szánnak.
Szili Katalin kapja a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség Aranyplakettjét
Szili Katalin, az Országgyűlés volt elnöke kapja a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség (VMMSZ) 2026. évi Aranyplakettjét – közölte a szervezet kedden.
Ajándék a legkisebbeknek
Ünnepélyes keretek között került sor Szajánban a Rákóczi Szövetség mesekönyveinek és csokoládéinak, valamint az iskolakezdési ösztöndíjak és a Magyar Nemzeti Tanács ajándékainak átadására.
Soltész Miklós: nagyon rég nem volt ilyen jó baráti kapcsolat Magyarország és Szerbia között
Az elmúlt években Magyarország és Szerbia között olyan baráti kapcsolat alakult ki, amelyre a legutóbb talán a hódoltság előtt volt példa – mondta a Miniszterelnökség (ME) egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára hétfőn Ráckevén.
Prof. dr. Dudás Attila alkotmánybíró lett
Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke Facebook-oldalán beszámolt róla, hogy a köztársasági parlament csütörtöki döntése értelmében a VMSZ frakciója által javasolt prof. dr. Dudás Attila lett az egyik alkotmánybíró.
Kilenc kétnyelvű útirányjelző táblát helyeznek ki Topolyán
December 3-án Zentán indítottuk el azt, amire közel 40 éve nem volt példa, rendszerben kerülnek ki a kétnyelvű útirányjelző táblák – írja közösségi oldalán dr. Pásztor Bálint.
Kovács Elvira: Nehéz nap ez Szerbia számára, Brüsszel nem értékeli az eddigi erőfeszítéseket
Nehéz nap ez Szerbia számára – így reagált Kovács Elvira, a szerb parlament alelnöke és az európai integrációs bizottság elnöke arra a döntésre, amellyel az Európai Unió elhalasztotta a hármas klaszter megnyitását. Véleménye szerint Szerbia ezzel megalázó helyzetbe került, és a döntés azt mutatja, hogy Brüsszelben nincs kellő megértés az ország eddigi erőfeszítései iránt.
Nacsa Lőrinc: Magyarország kormánya felelősséget visel a külhoni magyar közösségekért
A valódi értékvállalás felelősségteljes feladat, amelyet csak értékek mentén lehet vállalni, és Magyarország kormánya felelősséget visel a külhoni magyar közösségekért, a művelődésükért, a szülőföldön való megmaradásukért és boldogulásukért – hangsúlyozta Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet (VMMI) fennállásának 20. évfordulója alkalmából szervezett ünnepségen kedden Zentán.
A közösségi építkezés alapjai
Három évvel ezelőtt pontosan a mai napon alakult meg a Magyar Nemzeti Tanács jelenlegi összetétele, s kezdték meg a tanácstagok négyéves mandátumuk betöltését. A három év alatt a magyar nemzeti közösségre vonatkozó kérdések mindegyikével foglalkozott a kisebbségi önkormányzat, döntések születtek az oktatás, a kultúra, a nyelvhasználat, a tájékoztatás terén is, továbbá jelentős projektumok kivitelezésében töltött be kulcsszerepet az MNT. A Magyar Nemzeti Tanács ezen összetételének a megalakulásakor a stratégiaalkotásnak az időszakát harangozták be az illetékesek, s a munka azonnal kezdetét is vette. Fremond Árpádot, az MNT elnökét az elmúlt három évre való visszatekintés és a következő egy évre vonatkozó várakozások megfogalmazása előtt ennek a stratégiaalkotásnak az eredményeiről kérdeztük interjúnkban.
Folytonosság és folyamatos munka a közösségi érdekérvényesítés érdekében
A folytonosság miatt is jelentős, hogy két új gazdaságfejlesztési pályázat került kiírásra – nyilatkozta a Szabadkai Magyar Rádió reggeli műsorában dr. Pásztor Bálint. A VMSZ elnöke szerint igény van ezekre a pályázatokra.
Átadták a topolyai Juhász Erzsébet Könyvtár felújított fiókintézményét Gunarason
A könyvtár a gunarasi helyi közösség épületében kapott helyet. Átadták a topolyai Juhász Erzsébet Könyvtár felújított fiókkönyvtárát Gunarason, ahol a gyermekek és felnőttek is megtalálhatják a számukra izgalmas olvasmányokat. A könyvtár célja, hogy folyamatosan bővítse állományát.
Nacsa Lőrinc: a sajtónak kiemelt szerepe van a magyar közösség megtartásában
A külhonban a sajtóra különösen igaz, hogy nem pusztán információt közvetít, hanem közösséget épít, identitást formál, és kiemelt szerepe van a magyar közösség megtartásában is – hangsúlyozta Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár csütörtökön Újvidéken, ahol a Magyar Szó Lapkiadó Kft. Sajtó- és Nyomdamúzeumának átadóján vett részt.
Előrelépés a nyelvhasználati jogok terén
Meghívásos pályázatot írt ki a Magyar Nemzeti Tanács önkormányzatok részére kétnyelvű útirányjelző táblák megtervezésére és kihelyezésére.
Sofronijević: Magyarország megbízható partnere Szerbiának a kulcsfontosságú infrastrukturális projektekben
Aleksandra Sofronijević, szerb építésügyi, közlekedési és infrastrukturális minisztere ma munkamegbeszélést tartott a magyar építésügyi tárca delegációjával, amelyet Csepreghy Nándor, a magyar Építési és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára vezetett.
Magyar Levente: a magyar kormány folytatni fogja a vajdasági gazdaságfejlesztési programot
Ha jövő évben is a nemzeti kormány nyeri a választást, akkor Magyarország folytatni fogja a minden várakozást felülmúlóan sikeres vajdasági gazdaságfejlesztési programot – jelentette ki Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára hétfőn Szabadkán.
Élni kell minden lehetőséggel!
Nagy érdeklődés övezte a Vajdasági Magyar Közösség II. Terület- és Gazdaságfejlesztési Stratégiájának tervezetéről szóló első közvitát Óbecsén – értékelte a rendezvényt dr. Pásztor Bálint a Szabadkai Magyar Rádióban.
Latorcai Csabát fogadta dr. Pásztor Bálint
Szabadkán fogadta Latorcai Csabát, Magyarország közigazgatási és területfejlesztési miniszterhelyettesét dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke.
Telefonon egyeztetett Orbán és Vučić
Telefonon egyeztetett Aleksandar Vučić Orbán Viktorral. Tartalmas párbeszédet folytattak – írta a szerb államfő a közösségi oldalán.
Emléktáblát kapott Potápi Árpád János Vajdaságban
Ünnepélyes keretek között Hertelendyfalván felavatták a Potápi Árpád János néhai nemzetpolitikai államtitkár tiszteletére készült emléktáblát, amely a Tamási Áron Székely-Magyar Művelődési Egyesület tájházának falára került.
Orbán Viktor: a szerbek számíthatnak a magyarok segítségére ezekben a bonyolult időkben
A szerbek számíthatnak a magyarok segítségére ezekben a bonyolult időkben – mondta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Szabadkán, a szerb elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón.
Aleksandar Vucic: Orbán Viktor mindig mellettünk áll
Végtelenül hálás vagyok Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek azért, amit tesz a szerb-magyar barátságért, és mindig ott van mellettünk, amikor segítségre szorulunk – mondta a szerb köztársasági elnök a magyar kormányfővel folytatott megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón csütörtökön Szabadkán.
Átadták a Pásztor István-díjakat Szabadkán
A rangos elismerést Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Aleksandar Vučić szerb államfő vehette át a Városháza dísztermében.
Orbán Viktor: Magyarország és Szerbia számíthat egymásra
Az európai politika háborús zűrzavarában Magyarország és Szerbia számíthat egymásra – közölte a miniszterelnök csütörtökön a Facebook-oldalán.
Szijjártó Péter: szerb EU-s tagság igen, ukrán EU-s tagság nem
Szerbia tagságával nyerne az Európai Unió, ezt a folyamatot azonban akadályozzák a brüsszeliek, míg a legmagasabb állami szintű korrupciós gépezetet működtető Ukrajna csak veszélyt hozna a közösségre, mégis fel akarják venni minél előbb – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Belgrádban.
Dr. Pásztor Bálint bejelentette: Orbán Viktor és Aleksandar Vučić ma veszik át a Pásztor István-díjat
A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke Facebook-oldalán közölte a hírt. Posztjában azt írta: „Orbán Viktor és Aleksandar Vučić Pásztor Istvánnal együtt meghatározták a szerb–magyar kapcsolatok történelmi fordulatát. A díjjal azt a közös munkát ismerjük el, amely mára Európa-szerte követendő példává tette a szerb–magyar együttműködést.”
Dr. Pásztor Bálint: A vajdasági magyar közösség konkrét jövőképpel rendelkezik
Erről tanúskodik a II. Vajdasági Magyar Közösség Terület- és Gazdaságfejlesztési Stratégiájának tervezete – nyilatkozta dr. Pásztor Bálint.
Szilágyi Péter Maradékon: Ez a közösség példát mutat az egész magyarságnak
Fennállásának 75. évfordulóját ünnepli a vajdasági Maradékon működő Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület. A jeles alkalmat vasárnap méltó módon, gazdag ünnepi műsorral tették emlékezetessé.
Dudás Attila a VMSZ frakciójának alkotmánybíró-jelöltje
Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke csütörtökön a Facebookon közölte, hogy a párt parlamenti frakciója benyújtotta prof. dr. Dudás Attila jelölését az alkotmánybírói tisztségre. A bejelentés szerint a VMSZ Elnöksége és Tanácsa előző este egyhangúlag támogatta Dudás indulását. A jelölések benyújtására rendelkezésre álló határidő pénteken jár le.
Magyar Levente: fantasztikus siker a tíz éve meghirdetett Vajdasági Gazdaságfejlesztési Program
Fantasztikus siker a tíz éve meghirdetett Vajdasági Gazdaságfejlesztési Program, amelynek a keretében mostanra csaknem 200 milliárd forintnyi beruházás jött létre a helyi magyarság támogatása érdekében – jelentette ki Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerdán a Facebookra feltöltött videójában.
Elkészült a II. Terület- és Gazdaságfejlesztési Stratégia tervezete
Tíz hónap megfeszített munka után, 88 szakértő részvételével, elkészült a II. Vajdasági Magyar Közösség Terület- és Gazdaságfejlesztési Stratégiájának tervezete – közölte a közösségi médiában megosztott bejegyzésében dr. Pásztor Bálint.
Dr. Pásztor Bálint: hamarosan közvitán az új vajdasági gazdaságfejlesztési stratégia
Már csak technikai apróságok maradtak, és a hét második felére elkészül az a dokumentum, amely a második vajdasági terület- és gazdaságfejlesztési stratégia alapja – mondta a VMSZ elnöke a Szabadkai Magyar Rádióban.
Nagy érdeklődés övezte a Rohonczy Gedeon Mentorprogram tájékoztató fórumát Magyarkanizsán
A programba vajdasági vállalkozók, termelők kapcsolódhatnak be, akik az élelmiszeriparban vagy a vendéglátóiparban tevékenykednek.
A pénzforrásokról is egyeztettek
Újabb közös munkaértekezleten egyeztetett Juhász Bálint, a tartományi képviselőház és Maja Gojković, a tartományi kormány elnöke Újvidéken.
Dr. Pásztor Bálint: Megvédtük a nemzeti tanácsok akaratát
Bejegyzésében kiemelte, a nemzeti tanácsok jelöltje számára fenntartott kilencedik hely esetében, a kormánykoalíció képviselőit meggyőzték a VMSZ érvei, így győzött a normalitás, a józan ész és a matematika.
Németh Zsolt: a közmédia filmszemléje a nemzeti egységet jeleníti meg
A közmédia Kós Károly Televíziós Filmszemléje elsősorban a nemzeti egységet jeleníti meg, azonban a szépségét az is adja, hogy minden alkotás egy-egy kistérséget, sajátos témát, történetet, szakterületet, lokális ügyet mutat be – hangsúlyozta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke szerdán Palicson, ahol részt vett a filmszemle eredményhirdetésén.
Közösségben gondolkodni – Sutus Áron átvette a Beke Pál-díjat Lakiteleken
A Nemzeti Művelődési Intézet az idén Sutus Áronnak ítélte oda a Beke Pál-díjat, elismerve több évtizedes, közösségépítő és értékmegőrző tevékenységét, valamint a vajdasági magyar művelődési élet szervezésében betöltött meghatározó szerepét. A Vajdasági Magbekeyar Művelődési Szövetség elnökét a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet terjesztette fel. Sutus Áronnal a díjátadót követően beszélgettünk.
Vajdaságiak sikere a Versünnep Alapítvány rendezvényén
November 8-án és 9-én tartották meg Budapesten, a Kálmán Imre Teátrumban a húszéves Versünnep Alapítvány jubileumi Nemzetközi Seregszemléjének versenyprogramját.
A Szerb–Magyar Ügetőtalálkozó erősíti a barátságot, az együttműködést és a közösséget
Dr. Pásztor Bálint gratulált a Szerb-Magyar Ügetőtalálkozó Pásztor István Emlékfutama győztesének, valamint minden helyezettnek. A Szerb-Magyar Ügetőtalálkozót Budapesten, a Kincsem Parkban rendeztek meg. A Pásztor István Emlékfutam Szabadkai Díját Papp István nyerte meg Digital Races nevű lovával. A VMSZ elnöke egészségi állapota miatt nem vehetett részt a futamon.
Példaértékű együttműködés Vajdaságban – Anyanyelven az esélyegyenlőségért
A Magyar Nemzeti Tanács, a Tartományi Gazdasági és Idegenforgalmi Titkárság, valamint a Tartományi Foglalkoztatási Szolgálat újabb háromoldalú megállapodást írt alá Újvidéken.
Kovács Elvira megnyitotta a Közép-európai Kezdeményezés konferenciáját Belgrádban
A VMSZ-es politikus közösségi oldalán azt írta, a Közép-európai Kezdeményezés hosszú és tiszteletre méltó hagyományra tekint vissza. 1989-ben, Európa változásainak idején alapították és kiállta az idő próbáját, megmutatta életerejét.
Szabadka szíve ismét ragyoghat
A Helyi értékek bemutatása a kulturális örökség turisztikai szempontból történő hálózatépítésének ösztönzésével nevű, röviden SharingValues projekt részeként Szabadkán és Kiskunhalason is infrastrukturális beruházásra kerül sor, ugyanakkor az idegenforgalom terén is különböző fejlesztéseket valósítanak meg, például többnyelvű weboldalt, virtuális túrákat és promóciós filmet készítenek. A projektnek köszönhetően megújul a szabadkai Városháza tetőszerkezete, és a tervek szerint hamarosan kiírják a kivitelező kiválasztására vonatkozó pályázatot.
Dr. Pásztor Bálint: Az ingázóknak külön sávot alakítanak ki a határátkelőkön
Tortúrának teszi ki az uniós tagjelölt országok állampolgárait az EU azzal, hogy a határátkelőkön bevezetett új beléptetési rendszer rájuk is vonatkozik – mondta dr. Pásztor Bálint a Szabadkai Magyar Rádió műsorában.
Felavatták Kosztolányi Dezső mellszobrát Ludason
A szobrot a költő halálának 89. évfordulóján állították a Vajdasági Magyar Szövetség, a Magyar Nemzeti Tanács, valamint Szabadka Város támogatásával. A mellszobor Lantos Györgyike Sára alkotása.
Dr. Pásztor Bálint: Hiszem, hogy nincs jó és rossz nemzet, csak jó és rossz ember
Az 1944–45-ös megtorlások ártatlan áldozatainak emléknapja kapcsán osztotta meg gondolatait a közösségi médiában a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke.
Szentmisén emlékeztek Pásztor Istvánra
Szentmisén emlékeztek Pásztor Istvánra, a VMSZ korábbi elnökére, halálának második évfordulóján. A szentmisét Kiss-Rigó László, a magyarországi Szeged–Csanádi Egyházmegye püspöke celebrálta a Szent Teréz-székesegyházban, Szabadkán.
Két évvel ezelőtt hunyt el Pásztor István
Tisztelettel és hálával emlékezik ma, halálának második évfordulóján, Pásztor Istvánra, egykori elnökére a Vajdasági Magyar Szövetség.
Vajdaságban is elindul a Rohonczy Gedeon Mentorprogram
A magyarság szülőföldön maradásának és gazdasági fejlődésének támogatását és a családi gazdaságok megerősítését segíti majd a ma életre hívott Vajdasági Rohonczy Gedeon Mentorprogram.
Életbe lépett az új határátlépési rendszer a Tompa-Kelebia határátkelőn
Az EES rendszert fokozatosan vezetik be a többi határátkelőhelyre is: Röszkén november 4-én, a többi magyar-szerb határátkelőhelyen pedig november 11-én léptetik életbe.
Zsablya, Csúrog: Az 1944/45-ös ártatlan magyar áldozatokra emlékeztek
Zsablyán, a Havas Boldogasszony templomban ökumenikus istentisztelettel kezdődött a megemlékezés, amely keretében megszentelésre került a csúrogi templom egykori Szent József szobra, amely a jó embereknek köszönve újra szent helyen állhat. A szentmisét Ft. Serfőző Dezső, titeli plébános celebrálta, de az egybegyűltekhez szólt még Halász Dániel református lelkész és Dolinszky Gábor evangélikus püspök-helyettes is.
Hankó Balázs: új életre keltette a két nép örökségét a szerb-magyar kulturális évad nyitónapja
A Várkert Bazárban egy különleges nap méltó lezárásához érkeztünk, egy olyan napéhoz, amely a magyar és a szerb nemzet közös örökségét nemcsak megidézte, hanem új életre is keltette – hangsúlyozta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter vasárnap este, a szerb-magyar kulturális évad nyitónapján tartott gálaesten a Várkert Bazárban.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: a békéhez erőre van szükség
A békéhez erőre van szükség, arra van szükség, hogy kiálljunk önmagunkért és kitartsunk a jó ügyek mellett – hangsúlyozta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter ünnepi beszédében csütörtökön Szabadkán az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 69. évfordulójának vajdasági központi megemlékezésén.
Az EU szerbiai delegációvezetőjével tárgyalt Kovács Elvira
Kovács Elvira, a szerb parlament alelnöke és az Európai Integrációs Bizottság elnöke megbeszélést folytatott Andreas von Beckerath-tal, az Európai Unió szerbiai delegációvezetőjével.
Dr. Pásztor Bálint: Orbán Viktor minden magyarnak a miniszterelnöke
A Vajdasági Magyar Szövetség alappillére a Szerbia és Magyarország közötti hídnak, nagy szerepe van a két ország közötti kapcsolatok alakulásában, ezt Szerbia elnöke és Magyarország kormányfője is nyilvánosan elismerte és megköszönte.
Vučić Budapesten: Szerbia energetikai biztonsága továbbra is prioritás
Egyebek mellett az energetikai és gazdasági stabilitásról tárgyaltak.
Zsigmond Barna Pál: Sorsdöntő választás lesz Magyarországon 2026-ban
Sorsdöntő választás lesz Magyarországon 2026-ban, a tét a magyar nemzeti önrendelkezés – hangsúlyozta Zsigmond Barna Pál Kishegyesen.
Dr. Pásztor Bálint a VMSZ szerepéről és a szerb–magyar együttműködésről beszélt a MÁÉRT ülésén
Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke elmondta, hogy a Magyar Állandó Értekezlet plenáris ülésén a szerbiai politikai helyzetről, valamint arról beszélt, milyen szerepet tölt be a VMSZ a szerb–magyar kapcsolatok alakításában. Hangsúlyozta, hogy a VMSZ az elmúlt időszakban is a józan ész és a normalitás hangját képviselte a szerb politikai életben, és egyre több ember látja világosan, hogy az ellenzék oldalán nincs sem program, sem elképzelés, sem hiteles vezetés.
Vincze Máté: Zentán új hagyomány született a Kárpát-medencei néprajzi és tájházi együttműködésben
A zentai találkozóval új hagyomány született a Kárpát-medencei néprajzi és tájházi együttműködésben – jelentette ki Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Zentán, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet által Élő hagyományok, élő gyűjtemények címmel első alkalommal megrendezett Kárpát-medencei néprajzi és tájházi találkozón.
A délvidéki magyar közösség közéleti vezetői Brüsszelben
A háromnapos látogatásra Vicsek Annamária, a Fidesz-KDNP vajdasági származású képviselője hívta meg őket. Tartalmas szakmai programokon vettek részt az Európai Unió szívében.
Színes programmal ünnepli a község napját Magyarkanizsa
A hatnapos rendezvénysorozat október 16-án kezdődik rendhagyó helytörténeti órákkal a nyolcadikosok számára.
Juhász Bálint Vajdaság fejlesztési lehetőségeiről beszélt Brüsszelben
Befektetés a jövőbe: intelligens, zöld és fenntartható városi átalakulás című panelbeszélgetésen vett rész Juhász Bálint, amelyet Szerbia EU melletti misszióján tartottak, az Európai Régiók és Városok Hete rendezvénysorozat keretében Brüsszelben.
Juhász Bálint Brüsszelben: Az EU-tagság Szerbia számára továbbra is reális és elérhető cél kell, hogy maradjon
A Tartományi Képviselőház elnöke munkalátogatáson vett részt az Európai Parlamentben.
Harminc éves fennállását ünnepli a csantavéri Mendicus
Tamburazene, néptánc, mesemondás, vendégfellépők – így ünnepelte meg 30 éves fennállását a csantavéri Mendicus Művészeti Központ.
Vajdaságot mutatták be Belgrádban
Ilija Tucić irodalmár, újságíró és író két könyvét ismerhette meg a közönség Belgrádban, a VMSZ városi szervezetének rendezvényén. Az újvidéki születésű szerző dokumentumfilmjeibe is betekintést kaphattak az érdeklődők, ezek témája Vajdaság.
Több milliós tartományi támogatás női vállalkozások fejlesztésére
A Tartományi Gazdasági és Idegenforgalmi Titkárság idén is jelentős anyagi támogatást biztosít a női vállalkozók számára – közölte Juhász Bálint, a Tartományi Képviselőház elnöke.
Aradi vértanúk – Kalmár Ferenc: Magyarország nemzeti kormányának minden magyar számít
Magyarország nemzeti kormányának minden magyar számít, és minden magyar számíthat a nemzeti kormányra – hangsúlyozta Kalmár Ferenc, a szomszédságpolitika fejlesztéséért felelős miniszter biztos pénteken a vajdasági Adán, ahol az aradi vértanúk emléknapja alkalmából szervezett megemlékezésen vett részt.
Lázár Vilmos aradi vértanúra emlékeztek Nagybecskereken
Az emléktábla megkoszorúzásával emlékeztek a forradalom hőseire tegnap a nagybecskereki székesegyházban.
Hivatalosan is átadták a Régi iparosok utcáját Szabadkán
A szalagot ünnepélyes keretek között vágta át dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, Magyar Levente, a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese, valamint Csákány Lajos vállalkozó.
Magyar Levente: a magyar kormány folytatni kívánja a vajdasági gazdaságfejlesztési programot
A kormány folytatni kívánja a nagy sikertörténetnek minősülő vajdasági gazdaságfejlesztési programot, ennek azonban fontos előfeltétele, hogy a nemzeti erők folytathassák a kormányzást Magyarországon – közölte Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön Szabadkán.
Kovács Elvira az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésén: Határozottan elutasítsunk mindenféle erőszakot!
Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének idei őszi ülésszakának harmadik napján a Szerbiáról szóló vita került napirendre.
Digitális Polgári Körhöz csatlakozott a VMSZ elnöke
Dr. Pásztor Bálint közösségi oldalán közölte, megalakult a Magyar Tehetségekért Digitális Polgári Kör, amelynek alapító tagjai a Kárpát-medence tudományának, gazdaságának, kultúrájának és közéletének kiemelkedő szereplői.
A VMSZ elnöke tájékoztatta a magyar külügyminisztert a második vajdasági magyar gazdaságfejlesztési stratégia előkészületeiről
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter dr. Pásztor Bálinttal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével találkozott Belgrádban.
Szilágyi Csaba lett a Vajdasági Úszószövetség új elnöke
A felelős és átlátható működés a jövőben is prioritás marad – mondta.
Fennállásának 80. évfordulóját ünnepli a szabadkai Népszínház magyar társulata
Fennállásának 80. évfordulóját ünnepli a szabadkai Népszínház magyar társulata, ennek alkalmából pedig rendhagyó bemutatóval, és rendhagyó évaddal készülnek – hangsúlyozta Kovács Nemes Andor művészeti vezető a szabadkai Pannon televízió Közügyek című műsorában.
Hamarosan elkészül a II. Terület- és Gazdaságfejlesztési Stratégia tervezete
2025 januárjában indult el a Vajdasági Magyar Szövetség II. Terület- és Gazdaságfejlesztési Stratégiájának kidolgozása.
Hankó Balázs: erős és büszke nemzet a magyar
A magyar erős és büszke nemzet, mert büszke keresztény hitére, szentjeire, élő, lüktető kultúrájára, és büszke hőseire – hangsúlyozta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter vasárnap Topolyán a magyar-szerb kulturális évad vajdasági magyar megnyitóján.
A kirvájt, a templom felszentelésének napját ünnepelték Hertelendyfalván
Szeptember utolsó vasárnapján ünneplik Hertelendyfalván a református és evangélikus templom felszentelésének napját, a kirvájt.
Nacsa Lőrinc: a külhoni magyar közösségeknek nem csak fennmaradniuk, fejlődniük is kell
A magyar kormány számára kiemelt cél, hogy a külhoni magyar közösségek ne csupán fennmaradjanak, hanem fejlődjenek is, gazdaságilag és identitásukban, magyarságukban egyaránt – hangsúlyozta Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár csütörtökön Palicson a Connect+Grow elnevezésű gazdasági konferencia megnyitóján.
Szerb mint nem anyanyelv segédtankönyvet kaptak az elsős magyar középiskolások
34 középiskolában 1074 elsős, magyar nyelven tanuló diák kapja meg a szerb mint nem anyanyelv tantárgy szöveg- és feladatgyűjteményt a Magyar Nemzeti Tanács jóvoltából.
Mindenki voksolhasson, akinek van szavazati joga a magyarországi választásokon
Dr. Pásztor Bálint a magyarországi választási névjegyzékbe való regisztrálásról és a Pásztor István Alapítvány második támogatási döntéseiről is beszélt a Szabadkai Magyar Rádióban.
„Újraindulni Krisztustól” – ifjúsági találkozó Őscsanádon
Őscsanád adott otthont az egyházmegyeközi ifjúsági találkozónak, amelyen a Temesvári, a Szeged-Csanádi és a Nagybecskereki Egyházmegye fiataljai vettek részt.
A cél, hogy a legjobbaktól sajátítsák el a vállalkozásvezetést
Csütörtökön és pénteken tartják meg az idei, sorban a harmadik Connect + Grow üzleti fórumot.
Kisebbségből erős jövőkép – a vajdasági magyar válaszok
Bécsben tartott előadást dr. Pásztor Bálint.
A lehetőséggel élni kell
Ez volt az egyik kiemelt üzenete annak a kerekasztal-beszélgetésnek, amelyet a „Tápláljuk a jövőt!” elnevezésű IPA-projekt keretében tartottak meg Újvidéken, az Európa Kollégiumban.
Matula bácsi bölcsességei Zentán – a példaképek erejéről szólt az MCC beszélgetése
Fekete István 1957-ben íródott Tüskevárának mindenki által kedvelt Matula bácsijának segítségével mutatták be a Mathias Corvinus Collegium munkatársai Zentán a példaképek erejét.
Balajthy Henriettát fogadta a VMSZ székházában dr. Pásztor Bálint
A VMSZ aktív résztvevője a Szerbia és Magyarország közötti stratégiai szövetségnek.
Vajdasági termékeket is bemutattak a budapesti Magyar Értékek Napján
A hétvégén tartották Budapesten a Magyar Értékek Napját. Magyarország 19 vármegyéje, valamint a határon túli nemzetrészek közösségei egyaránt bemutatkoztak a Szent István téren.
Taggyűlést tartott Magyarittabén a VMSZ
Dr. Pásztor Bálint közösségi oldalán azt írta, mától a hónap végéig, az idén immár harmadik fordulóban szerveznek taggyűlést a VMSZ 137 helyi szervezetének mindegyikében.
Kövér László: a keresztény egyházak szerepe nem elhanyagolható
Egy közösség megtartásának fontos előfeltétele, hogy a közélet szereplői a lehetőségükhöz mérten mindent megtegyenek, de egy közösség lelkét ezer éve mindig a keresztény egyházak adták, úgyhogy ezeknek a szerepe sem a jelenben, sem a jövőben nem elhanyagolható – hangsúlyozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke szombaton a vajdasági Tóthfaluban, ahol az Utasi Jenő plébános pappá szentelésének 50. évfordulója alkalmából rendezett aranymisén vett részt.
Díszülést tartottak Zentán
Az emlékharang megkongatásával és koszorúzással emlékeztek a zentai csata 328. évfordulójára. Ezt követően megtartották a Községi Képviselő-testület díszülését, amelynek keretében átadták a község legrangosabb kitüntetéseit.
Szabadkán átadták a közösség szolgálatáért odaítélt magyar állami kitüntetéseket
Szabadkán, az egykori Kereskedelmi és Iparkamara épületében tartott ünnepségen kedden délután adták át azokat a magyar állami kitüntetéseket, amelyeket a magyarság nemzeti ünnepe, augusztus 20-a alkalmából ítéltek oda kiemelkedő szakmai és közösségi tevékenységet folytató vajdasági magyar személyeknek. Az elismeréseket Csallóközi Eszter, Magyarország szabadkai főkonzulja adta át.
Hamarosan indul az ötödik Vajdasági Mentorprogram
Támogatja a külhoni magyar vállalkozók együttműködését, ezzel pedig segíti a szülőföldön való maradásukat és boldogulásukat.,
Ünnepel Zenta
Pénteken kezdetét vette Zenta város napjának ünneplése a központi parkban. A város szívében, a pavilonnál hangulatos faházikók, kirakodóvásár és a szép számban összegyűlt emberek népesítették be a területet. Az új helyszín igazi újdonságnak számított a városnapi programok sorában, mégis remekül illeszkedett a rendezvényhez. A jókedvről nemcsak a fellépők gondoskodtak, hanem a faházikók kínálata is, a hideg sör, finom koktélok és kiváló borok csábították a látogatókat.