Horvátország - Külhoni Magyarok

Kategória: Horvátország

Harmincéves a zágrábi általános iskola magyar tagozata

Szombaton Zágrábban jubileumi ünnepségre került sor az Ivan Gundulić Általános Iskola magyar tagozata fennállásának harmincadik évfordulója alkalmából. A rendezvény nemcsak egy intézmény múltját idézte föl, hanem egy közösség kitartását, identitását és jövőbe vetett hitét is jelképezte.

(tovább…)

Megemlékezés az ójankováci tragédia áldozatairól

Az Ójankováci járás magyar kisebbségi önkormányzata idén is megemlékezett a település történetének legsúlyosabb tragédiájáról, amely 1992 áprilisában történt, és magyar áldozatokat is követelt. Az évforduló napján, április 10-én koszorúzással rótták le tiszteletüket az elhunytak előtt.

(tovább…)

Indulhat a vörösmarti katolikus templom felújítása

Újabb jelentős támogatás érkezik Zágrábból a horvátországi magyar közösség által használt szakrális épületek felújítására. A most jóváhagyott források ismét azt jelzik, hogy a történelmi egyházak tulajdonában levő épületek megőrzése nem csupán műemlékvédelmi kérdés, hanem a helyi magyar közösségek identitásának és megmaradásának egyik kulcseleme.

(tovább…)

A magyar kultúra mint megtartó erő– a HMDK ünnepi rendezvénye a magyar kultúra napján

A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) magyar kultúra napi központi ünnepségére a pélmonostori Liszt utcai magyar kulturális központban került sor. Az eseményen a horvátországi magyarság kulturális sokszínűsége, hagyományőrző ereje és jövőbe mutató közösségi munkája egyaránt megmutatkozott. E nap kiváló alkalom volt arra is, hogy a HMDK által tavaly alapított, Az év HMDK-sa díjat is átadják, ezúttal Jakumetović Rozália vehette át az elismerést.

(tovább…)

Rendkívüli év a horvátországi magyar közösség életében – Évértékelő beszélgetés Jankovics Róberttel, a HMDK elnökével

Történelmi jelentőségűnek is nevezhető eredményekkel zárta az évet a horvátországi magyar közösség. Az elmúlt esztendő politikai áttöréseket, nagyszabású beruházásokat és a közösségi intézményrendszer látványos megerősödését hozta magával. Olyan folyamatok értek be, amelyek mögött több mint egy évtizedes következetes érdekképviseleti munka áll. Az év mérlegéről és a 2026-os kilátásokról Jankovics Róbert parlamenti képviselővel, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének elnökével készítettünk évértékelő beszélgetést.

(tovább…)

Horvát elnök: a horvátországi magyarok és a magyarországi horvátok továbbra is a két ország együttműködésének erős és nélkülözhetetlen hídjai

A horvátországi magyarok és a magyarországi horvátok továbbra is a két ország együttműködésének erős és nélkülözhetetlen hídjai – jelentette ki Zoran Milanovic horvát elnök szombaton a drávaszögi Kopácson, ahol Sulyok Tamás köztársasági elnökkel együtt tett látogatást a helyi Magyarok Otthonában.

(tovább…)

Minden eddiginél nagyobb támogatás a magyar iskolát választó családoknak – Aláírták a szerződéseket

A magyar és a horvát kormány immár közös támogatásával, a HMDK közreműködésével minden olyan elsős, ötödikes és első éves középiskolás diák 5000 eurós – minden eddiginél magasabb összegű – ösztöndíjban részesült, aki a 2025-2026-os tanévben Horvátországban magyar iskolába iratkozott, és az A modell szerint tanul. A támogatásra természetesen pályázni kellett, a sikeresen jelentkező diákok szüleivel pedig a múlt héten Pélmonostoron aláírták a szerződéseket.

(tovább…)

Államtitkári látogatás magyar iskoláinkban

A magyar kormány számára kiemelten fontos, hogy a határon túli magyar közösségek megőrizzék anyanyelvüket és nemzeti identitásukat. Ennek jegyében Horvátországban járt Maruzsa Zoltán magyar köznevelési államtitkár, aki tárgyalásokat folytatott a helyi magyar oktatási intézmények vezetőivel.

(tovább…)

Miniszterelnöki látogatás a HMDK-nál

A Pélmonostoron tartott találkozón ismét megerősítést nyert, hogy a horvát kormány kiemelt figyelmet fordít a magyar kisebbségre – a HMDK munkáját pedig a legmagasabb szinten is elismerik és támogatják.

(tovább…)

Átadták a Drávaszöget átszelő autópálya utolsó szakaszát

Hétfőn ünnepélyesen átadták a horvát A5-ös autópályát és a magyar M6-os sztrádát összekapcsoló, eddig hiányzó útszakaszt Pélmonostor közelében. Az autópályák összekapcsolásával nemcsak két ország, hanem két nemzet közösségei kerültek közelebb egymáshoz. Az új sztrádaszakasz különösen nagy jelentőséggel bír a horvátországi magyarság számára: gazdasági, közlekedési és identitásbeli értelemben is új távlatokat nyit a Drávaszögben élőknek. A horvát szakasz e részének jelentőségét jól mutatja, hogy az ünnepélyes átadáson nagy számban vettek részt horvát és magyar állami vezetők.

(tovább…)

Horvátországi magyar kiállítók az eszéki Őszi Vásáron

Rekordszámú, több mint 250 kiállító mutatkozott be az idei, immár 28. eszéki Őszi Vásáron, amelyet szeptember 26–28. között rendeztek meg az Eszék-Baranya Megyei Gazdasági Központban. Az Economica Hungarica Alapítványnak (EHA) köszönhetően magyar kiállítók is bemutathatták termékeiket és szolgáltatásaikat a nagyközönségnek.

(tovább…)

Színes programokkal ünnepelte közösségét Haraszti

Ragyogó napsütésben zajlott a hatodik Haraszti Fesztivál, amely egész nap változatos programokkal várta a résztvevőket. Délelőtt gyermek és felnőtt festőtábor színesítette a kínálatot, délután és este pedig főzőversenyek, kulturális műsorok és koncertek teremtettek igazi fesztiválhangulatot.

(tovább…)

Kopács ismét bebizonyította: a halásznapok a Drávaszög legnagyobb szabású gasztrokulturális ünnepe

A hétvégén huszonhetedik alkalommal rendezték meg a Kopácsi Halásznapokat. A háromnapos fesztivál idén is tömegeket vonzott, az emberek a hamisítatlan halpaprikás és csíptetős ponty mellett színes kulturális programokban, vásári forgatagban és koncertekben merülhettek el. A fesztivál ismételten bizonyította: a tájegység gasztronómiai és kulturális hagyományainak a bemutatása párját ritkító rendezvény.

(tovább…)

Tanévkezdő taneszközcsomagokat adtak át

Ünnepélyes keretek között adták át szerdán a tanévkezdő taneszközcsomagokat a horvátországi magyar diákoknak a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma (HMPF) kopácsi tangazdaságában és ifjúsági központjában. A rendezvényen jelen volt Nacsa Lőrinc, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára is, aki hangsúlyozta: a magyar iskolaválasztás nemcsak a gyermekek, hanem a teljes közösség jövőjét is meghatározza.

(tovább…)

Új tanév indult a magyar óvodákban – Pélmonostoron bölcsődei csoport is alakult

Szeptember elsején vidám gyermekzsivajtól volt hangos a pélmonostori Liszt Utcai Magyar Óvoda, valamint annak kórógyi és szentlászlói tagintézményei. A tavaly nyílt, teljesen ingyenes programmal rendelkező óvodák második tanévüket kezdték meg, idén azonban egy fontos újdonsággal bővült a pélmonostori intézmény: bölcsődei csoport is várja a legkisebbeket. Ez újabb mérföldkő a horvátországi magyar közösség életében, hiszen mostantól már csecsemőkortól biztosított az anyanyelvi nevelés.

(tovább…)

Várdaróc: átadták a V Arénát, a horvátországi magyarság legmodernebb sportkomplexumát

Egy baranyai település, amely eddig leginkább a hagyományairól és közösségi erejéről volt ismert, most a nemzetközi futballszíntérhez mérhető infrastruktúrával gazdagodott. Várdarócról van szó, ahol augusztus 23-án átadták rendeltetésének a V Arénát, a 7,3 millió eurós beruházásból megvalósult modern sportkomplexumot, amely egyszerre jelképe a közösségi összefogásnak, a horvát–magyar együttműködésnek és a sport emberformáló erejébe vetett hitnek.

(tovább…)

Megújul a laskói ifjúsági otthon

A Laskói Ifjúsági Egyesület a HMDK támogatásával felújítja székházát. Az ifjúsági otthon belső terét a hónap végéig tatarozni fogják: új csempe és faburkolat, új színpad, korszerűbb fénytechnika és tágasabb tér várja a vendégeket a falu legnagyobb szabású rendezvényére, a Paprikafesztiválra.

(tovább…)

Nagypiszanica: megújul a nyugat-szlavóniai magyarság jelképe

Közösségünk fennmaradása és megerősödése érdekében kulcsfontosságúak az olyan beruházások, amelyek nemcsak a közösségi élet színtereit teremtik meg, hanem a kulturális és identitásbeli értékek továbbadását is támogatják. Ennek szellemében a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) több jelentős projektet valósít meg. Jól halad a nagypiszanicai református templom felújítása, amely hamarosan a közösség szolgálatába állhat.

(tovább…)

Nagypiszanica: megújul a nyugat-szlavóniai magyarság jelképe

Közösségünk fennmaradása és megerősödése érdekében kulcsfontosságúak az olyan beruházások, amelyek nemcsak a közösségi élet színtereit teremtik meg, hanem a kulturális és identitásbeli értékek továbbadását is támogatják. Ennek szellemében a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) több jelentős projektet valósít meg. Jól halad a nagypiszanicai református templom felújítása, amely hamarosan a közösség szolgálatába állhat.

(tovább…)

Új sportcsarnok Kórógyon és folytatódó templomfelújítások: zajlik épített örökségünk és közösségeink megerősítése

A horvátországi magyar közösségekben az elmúlt években több jelentős fejlesztés is megvalósult, melyek egyszerre szolgálják a megmaradást, az oktatást és az identitásőrzést. Most két újabb példa mutatja, hogyan épül tovább a jövő: sportcsarnok létesül a kórógyi magyar iskolában, miközben Eszék-Rétfaluban és más településeken régi templomaink újulnak meg.

(tovább…)

A hagyományőrzés és pihenés találkozása Pomerben

A HMDK Salamon Király Magyar Nyelvi és Kulturális Központ Pomerben az elmúlt években a horvátországi magyar hagyományőrző közösségek egyik legkedveltebb nyári úti céljává vált. A tánc, a zene és a közösségi élmény itt új értelmet nyer – a tenger morajlása mellett.

(tovább…)

Jankovics: Vasárnap (is) szavazzanak a magyar jelöltekre, a Prosszer-Horvatin Szanella,Munk Erik és Virág Tibor vezette listákra

Ismét lehet magyar jelöltekre szavazni a május 18-án sorra kerülő önkormányzati választásokon. Ezen a napon 576 önkormányzat elöljárója, polgármestere, zsupánja és azok helyetteseinek, valamint képviselő-testületek megválasztására kerül sor járási, városi és megyei szinten. Ami a magyarságot illeti, három megyében lesz „érdekeltségünk” – Eszék-Baranya, Vukovár-Szerém és Belovár-Bilogora megyében.

(tovább…)

Vörösmarti Magyarok Otthona: a közösség új szíve dobban Vörösmarton

Múlt szombaton, május 3-án ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit a Vörösmarti Magyarok Otthona, amely a horvátországi magyar közösség legújabb ékköve. Az esemény nem csupán egy épület átadását jelentette, hanem a közösség összetartozásának és megújulásának szimbólumává is vált. A megnyitón elhangzott beszédek és a résztvevők lelkesedése is azt bizonyította, hogy a magyar kultúra és identitás továbbra is él a hajdani mezővárosban.

(tovább…)

Újbezdánban közgyűlést tartottak a tűzoltók, Zágrábban az Ady Kör

Az elmúlt napokban került sor az újbezdáni önkéntes tűzoltó-egyesület rendes évi közgyűlésére, ahol a beszámolók mellett – rendhagyó módon – a vezetőség soraiban tisztújítást is végeztek. Múlt szombaton tartott ülést az Ady Endre Magyar Kultúrkör is, ahol a beszámolók elfogadása után tiszteletbeli taggá választották Jankovics Róbertet, a horvátországi magyarság parlamenti képviselőjét.

(tovább…)

Meglátogatta a HMDK-t Magyar Levente miniszterhelyettes

Magyar Levente magyar miniszterhelyettes drávaszögi látogatása alkalmával többek között a HMDK médiaházába is betért, a Drávatáj magazinműsornak interjút adott, kérdezhettük az aktualitásokról, valamint Várdarócon is járt, ahol a Beno családi gazdaságot tekintette meg.

(tovább…)

„Kisebbségek a Nyugat-Balkánon“ – találkozó Szkopjéban a gyűlöletbeszéd és az oktatás témakörében

A fenti konferenciára március 6-a és 8-a között került sor Szkopjéban, Észak-Macedónia fővárosában, a FUEN és az észak-macedóniai tagszervezetek, valamint a NALAS (Délkelet-európai Helyi Hatóságok Szövetségeinek Hálózata) együttműködésében. A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) képviseletében Andócsi János alelnök vett részt a tanácskozáson.

(tovább…)

Rekordnagyságú támogatás Zágrábból: 316 ezer euró a horvátországi magyarok által használt egyházi épületek felújítására

Folytatódik a horvátországi magyarok számára fontos egyházi épületeknek a zágrábi kulturális minisztérium általi, rendkívül jelentős összegekkel való támogatása: 200 ezer eurót a nagypiszanicai, 100 ezret a rétfalusi református templom, míg 16 ezer eurót a vörösmarti katolikus templom renoválási munkálataira hagytak jóvá.

(tovább…)

Jelentős a magyar érdekképviselet Zágrábban

A múlt héten választották meg a zágrábi parlamenti bizottságok tagjait. A horvát szábor szakbizottságaiba három magyar szakértőt is beválasztottak dr. Szántó Tibor, Matijević Olivér és Sabo Snježana személyében. Ennek köszönhetően tovább erősödött magyarságunk képviselete a horvát törvényhozásban.

(tovább…)

A legjobb választás az anyanyelvű oktatás

Most, az elő-beiratkozás időszakában a szülőkre hárul az iskolaválasztás felelősségteljes feladata. Mostani döntésük nagymértékben befolyásolni fogja gyermeküket abban, hogy magyar önazonosság-tudata, nyelvismerete, kultúrája fejlődni, erősödni fog-e. Ha gyermekének sikeres életpályát szeretne biztosítani, ehhez minőségi alapot az anyanyelvű oktatás adhat – mondják egyöntetűen magyar általános iskoláink igazgatói.

(tovább…)

A HMDK vendége volt Nacsa Lőrinc magyar nemzetpolitikai államtitkár

Hétfőn a Drávaszögbe látogatott Nacsa Lőrinc magyar nemzetpolitikai államtitkár Jankovics Róbertnek, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) elnökének, a horvátországi magyarság parlamenti képviselőjének a meghívására. A találkozó során a szervezet vezetői fogadták és tájékoztatták a magyarságunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

(tovább…)

Kulturális fórum Zentán

A magyar kultúra napjának vajdasági központi ünnepségéhez kötődően múlt szombaton Zentán Kárpát-medencei kulturális fórumot tartottak, ahol a Kárpát-medencei Közművelődési Kerekasztalra is sor került. A rendezvényen a HMDK képviselője is részt vett.

(tovább…)

Évi közgyűlést tartott a HMDK

A dályhegyi kultúrotthon nagytermében került sor a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) rendes évi közgyűlésére szombaton, ahol beszámoló hangzott el az elmúlt időszak jelentősebb eseményeiről, és meghatározták a 2025-ös évre szóló feladatokat, terveket is.

(tovább…)

Kevés magyar erős önazonossággal

Szeretnénk elérni, hogy minden Horvátországban született magyar gyerek magyar iskolát válasszon. Emellett szól az az érv is, hogy felmérésekkel bizonyítottan sokkal sikeresebbek azok a diákok, akik magyar iskolát végeztek, mint azok, akiket magyarként a többségi nemzeti oktatási intézményeibe írattak be a szüleik – mondta a Demokratának Andócsi János, az idén negyedszázados fennállását ünneplő Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ igazgatója.

(tovább…)

Hungarikumfesztivál Fiumében

november 5-7. között háromnapos hungarikumfesztivállal várták Fiumében (Rijeka) a magyar kultúra iránt érdeklődőket, amelyet a Rijekai Egyetem Magyar Nyelvi Lektorátusa, a zágrábi magyar nagykövetség és az Economica Hungarica Alapítvány közösen szervezett. A fesztivál részeként tartották meg a Fókuszban a tengermellék című gazdasági fórumot is a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. eszéki irodája és a zágrábi magyar külképviselet szervezésében.

(tovább…)

A reformáció emléknapja a Drávaszögben és Szlavóniában

A reformáció hónapja október, amelynek utolsó napján, október 31-én világszerte arról emlékeznek meg, hogy Luther Márton német Ágoston-rendi szerzetes és egyetemi tanár, a reformáció megindítója 1517-ben e napon tűzte ki 95 tételét a wittenbergi vártemplom kapujára. Ebből az alkalomból a Horvátországi Református Keresztyén Kálvini Egyház a kórógyi templomban, a Horvátországi Magyar Református Keresztyén Egyház Csúzán rendezett hálaadó úrvacsorás istentiszteletet.

(tovább…)

Elhunyt Kovács Ferenc

Mély megrendüléssel és fájdalommal értesültünk róla, hogy 2024. október 7-én, hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után életének 70. évében elhunyt Kovács Ferenc, a pélmonostori magyar közösség egyik meghatározó alakja.

(tovább…)

Potápi Árpád János: mindenki a saját anyanyelvén tudja a legtökéletesebben megszerezni a tudást

Mindenki a saját anyanyelvén tudja a legtökéletesebben megszerezni azt a tudást, amivel majd utána az életében érvényesülni tud – hangsúlyozta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára pénteken a kelet-horvátországi Eszéken (Osijek), a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ (HMOMK) fennállásának 25. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen.

(tovább…)

Eső áztatta 26. Kopácsi Halásznapok

A zord időjárás ellenére is megtartották a hétvégén a 26. Kopácsi Halásznapokat, így a halpaprikásról és csíptetős pontyról, vásári portékákról, színes kultúrműsorról és hangulatos koncertekről senkinek sem kellett lemondania.

(tovább…)

Szent István ünnepe Pélmonostoron

Vasárnap magyar nyelvű szentmisével, kenyérszenteléssel és egy alkalmi műsorral ünnepelte a horvátországi magyarság az államalapítást, a központi rendezvényre a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) szervezésében a drávaszögi Pélmonostoron került sor.

(tovább…)

Színjátszók találkozója Csúzán

A csúzai Jókai Mór Kultúregyesület szervezésében vasárnap került sor a Magyar Amatőr Színjátszó Társulatok Találkozójára. Idén három színjátszó kör mozgatta meg a közönség rekeszizmait.

(tovább…)

Jankovics Róbert: a HMDK Andrej Plenkovic horvát kormányfő újraválasztását támogatja

Andrej Plenkovic kormányfővel az utóbbi 7 és fél évben, miniszterelnöki megbízatása alatt partneri kapcsolatot alakult ki, a horvát kormány támogatta a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) a horvátországi magyarság szükségleteire szabott prioritásai megvalósítását, ezért a magyar szervezetnek az eddigi kormány további támogatásáról szóló döntése logikus volt – mondta Jankovics Róbert a HMDK elnöke, újraválasztott parlamenti képviselő szerdán az MTI-nek.

(tovább…)

Potápi Árpád János: a horvátországi magyarság elválaszthatatlan részét képezi a magyar nemzetnek

Ha augusztus 20-a Magyarország születésnapja, akkor március 15-e a magyar nemzet születésnapja, a drávaszögi és a horvátországi magyarság pedig elválaszthatatlan részét képezi a magyar nemzetnek – mondta a közmédiának nyilatkozva Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára pénteken Csúzán, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) központi, március 15-i ünnepségén.

(tovább…)

Pélmonostoron is bemutatták a Szentlászló 152 című könyvet

A HMDK kiadásában jelent meg Kocsis László könyve, amelyben a szerző Szentlászló honvédő háború alatti ostroma 152 napjának állít emléket. A kötet ünnepélyes bemutatójára tavaly került sor horvát nyelven Szentlászlón Tomo Medved, a horvát honvédők minisztere részvételével. Vasárnap pedig magyar nyelvű bemutatót tartottak Pélmonostoron, a Liszt utcai kulturális központban.

(tovább…)

Újabb óriási sportteljesítmény: őszi bajnok a Várdaróc FC

A Várdaróc Labdarúgóklub csapata 2-0-s győzelemmel zárta a szezon első felét az Eszék-Vinkovci Megyék Közti Ligában, kiérdemelve az őszi bajnoki címet. Kiss Dáriótól, a klub egyik vezetőjétől megtudtuk, első csapatuk teljesítménye mellett azt is sikerként élik meg, hogy idén még több gyerek jár fociiskolájukba.

(tovább…)

Potápi Árpád János: a horvátországi magyarság a legnehezebb helyzetből emelkedett fel

Harminc évvel ezelőtt a legnehezebb helyzetből emelkedett fel a horvátországi magyarság, megmutatva, hogy mindig mindent újra lehet kezdeni, és ha van összefogás, akkor minden szinten sikereket lehet elérni – hangsúlyozta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szombaton a drávaszögi Pélmonostoron, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) éves közgyűlésén.

(tovább…)

Szijjártó Péter: megegyezés született a magyar segítséggel újjáépülő horvátországi iskola ügyében

Megállapodás született a magyar és a horvát kormány között arról, hogy az áfa befizetéséhez szükséges összeget, mintegy 1,6 milliárd forintot a horvát kormány biztosítja a Petrinjai Általános iskola 8 milliárd forintos magyar segítséggel megvalósuló újjáépítéséhez – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtöki Facebook-bejegyzésében.

(tovább…)

Orbán Viktor a horvát államfővel tárgyalt

Orbán Viktor miniszterelnök Zoran Milanovic horvát köztársasági elnökkel folytatott tárgyalást szerdán a vilniusi NATO-csúcstalálkozó szünetében – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár.

(tovább…)

Potápi Árpád János: a határon túli magyar pártok legfontosabb feladata a szülőföldjükön boldogulni akaró magyar emberek érdekképviselete

A határon túli magyar pártok legfontosabb feladata a szülőföldjükön boldogulni akaró magyar emberek érdekképviselete – hangsúlyozta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szombaton Fiuméban (Rijeka), a Kárpát-medencei nemzetpolitikai kerekasztal című tanácskozáson.

(tovább…)

Szijjártó Péter: fel kell lépni az energiaügyek átpolitizálása és ideologizálása ellen

Az energiaellátás kérdését nem szabad politikai vagy ideológiai szempontból megközelíteni, nagyobb esély lenne a kihívások megoldására, ha a nemzetközi közösség azokra a fizikai valóságukban tekintene; Magyarország ezért kiáll amellett, hogy legalább az energiapolitika területén két lábbal kell állni a Földön – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Zágrábban.

(tovább…)

Horvát államfő: Brüsszel terrorizálja Magyarországot

Brüsszel terrorizálja Magyarországot, de én örömmel megyek oda, beszélni olyanokkal, akik nem ellenségek – jelentette ki Zoran Milanovic horvát államfő csütörtökön újságíróknak, hozzátéve, hogy Magyarország soha nem támadta meg Horvátországot, amit nem mondhat el más szomszédokról.

(tovább…)

A szórvány napja Vukováron

A magyar Országgyűlés 2015-ben november 15-ét, Bethlen Gábor erdélyi fejedelem születésének és halálának napját a magyar szórvány napjává nyilvánította. Ezt a napot Vukováron is megünnepelték, ahol Bódi Viktória, a Petőfi-program ösztöndíjasa előadását hallgathatták meg a Vukovári Magyarok Egyesületének tagjai.

(tovább…)

Potápi: a magyar kormány minden támogatást megad ahhoz, hogy mindenki megőrizhesse magyarságát

A magyar kormány támogatja a horvátországi magyar oktatási és kulturális szervezeteket annak érdekében, hogy ezen a területen is mindenki meg tudja őrizni magyar voltát, és gyerekeit is magyar módon tudja nevelni – hangsúlyozta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára pénteken Kopácson, ahol a horvátországi magyar iskolásoknak adott át beiskolázási csomagokat.

(tovább…)

Orbán Viktor gratulált horvát kollégájának az új tengeri hídhoz

Orbán Viktor miniszterelnök gratulált Andrej Plenkovic horvát kormányfőnek a Peljesac híd építési munkálatainak sikeres befejezéséhez, melynek nyomán közvetlen, Bosznia-Hercegovinát kikerülő szárazföldi kapcsolat létesült Horvátország legdélebbi részei és az ország egyéb területei között – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan szerda reggel.

(tovább…)

A Miniszterelnökség 2022/2023. évi pályázati felhívása a Petőfi Sándor Program ösztöndíjra

A Miniszterelnökség 2022/2023. évi pályázati felhívása a Petőfi Sándor Program ösztöndíjra

A Miniszterelnök általános helyettese, mint a Kormány nemzetpolitikáért felelős tagja, a nemzetpolitikai tevékenységgel kapcsolatos közigazgatási ösztöndíjakról szóló 234/2019. (X. 15.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 3. § a) pontja alapján a Kárpát-medence szórvány magyarságát segítő Petőfi Sándor Program keretében pályázatot hirdet az alábbiak szerint: (tovább…)

Potápi: A magyar kormány politikájának lényege, hogy nemzetben, közösségben, családban gondolkodik

A magyar kormány politikájának lényege, hogy nemzetben, közösségben, családban gondolkodik, „számunkra ez a társadalom alapja” – jelentette ki Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szerdán a horvátországi Drávaszögben, miután letették a magyar állami támogatással épülő pélmonostori Magyar Kulturális Központ, Könyvtár és Óvoda alapkövét.

(tovább…)

A Jövőt építünk pályázatra március 11-e éjfélig lehet jelentkezni

Március 11-ig lehet jelentkezni a Jövőt építünk című felhívásra, amelyet a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkársága hirdetett meg a 2022 a cselekvő nemzet éve keretében. A felhívásra a Kárpát-medencében 2010 óta Magyarország Kormányának támogatásával megvalósított bölcsődei, óvodai létesítmények, épületek építészei jelentkezhetnek.

(tovább…)

Jankovics: Szavazásra fel! Voksunkkal 2022. április 3-án minél többen mondjuk el véleményünket Orbán Viktor kormányáról!

Az egész világot, az országot, így a szülőföldünket is sújtó koronavírus-járvány ellenére 2021-ben is felújítások, építkezések és további gyarapodás jellemezte a horvátországi magyar közösséget. Számos olyan projekt valósult meg, amelyekre éveket kellett várnunk. A kultúra, a hagyományápolás, az oktatás és a gazdaság területén tavaly is sikerült jelentős eredményeket elérnie a horvátországi magyarságnak – mondta Jankovics Róbert, a HMDK elnöke, magyarságunk parlamenti képviselője a 2021-es évet értékelő interjúban.

(tovább…)

Potápi: Magyarország egységes magyar nemzetben és Kárpát-medencében gondolkodik

Magyarország egységes magyar nemzetben és egységes Kárpát-medencében gondolkodik, akkor is, ha oktatásról, kultúráról vagy médiáról, és akkor is, ha gazdaságról van szó – hangsúlyozta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára csütörtökön a kelet-szlavóniai Eszéken, a magyar kormány által finanszírozott vállalkozói mentorprogram horvátországi szakaszának záró rendezvényén.

(tovább…)

Szili Katalin: a magyar közösségek megtartása elemi érdek

A magyar közösségek megtartása elemi érdek, Magyarország számára fontos minden egyes magyar, aki identitását, önazonosságát, nyelvét, kultúráját, hagyományait meg kívánja őrizni, és fontos számukra a szülőföldön maradás biztosítása is – nyilatkozott az MTI-nek szerdán Szili Katalin, a Kárpát-medencei autonómiatörekvések egyeztetéséért felelős miniszterelnöki megbízott Harmincból tíz című könyvének bemutatóján, a drávaszögi Kopácson.

(tovább…)

Potápi: korunk feladata tanulni a múltból és a nemzetek közti összhanggal alakítani a jövőt

A mi korunk feladata is, hogy tanuljunk a múltból, és a nemzetek közti összhanggal alakítsuk a jövőt, és ebben minden magyarnak döntő szerepe van – hangsúlyozta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára kedden a kelet-szlavóniai Vukováron, a horvát honvédő háborúban (1991-1995), a város ostromában elesett horvát és magyar áldozatokra emlékezve.

(tovább…)

Budapesten tárgyalt Jankovics Róbert

Magyar Levente, a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese kedden hivatalában fogadta Jankovics Róbertet, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) elnökét. A megbeszélést követően Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkárral tárgyalt.

(tovább…)

Tiszteletadás az aradi tizenhármaknak

Az aradi tizenhármak kivégzésének napja történelmünk egyik legszomorúbb napja. A 172 évvel ezelőtti eseményekről mindenütt megemlékeznek a magyarok, éljenek a világ bármely pontján. A mártírok emléke előtt mi, horvátországi magyarok október 6-án a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) bellyei székházának udvarán ültetett emlékfánál koszorúzással és gyertyagyújtással egybekötött megemlékezéssel tisztelegtünk.

(tovább…)

Potápi: idén már öt országban lesz mentorprogram

A Vajdaság és Erdély után Horvátországban is elindul a mentorprogram, nemsokára pedig a Felvidék és Kárpátalja is csatlakozik, így idén már öt országban lesz elérhető – hangoztatta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára csütörtökön a drávaszögi Kopácson, a magyar kormány által finanszírozott vállalkozói mentorprogram nyitó rendezvényén.

(tovább…)

Ne felejtsük el magunkat magyarnak vallani!

Már javában zajlik a népszámlálás online szakasza, a jövő héten, szeptember 27-től pedig már az összeírók is megjelennek az utcákon, az otthonokban. Fontos, hogy részt vegyünk a népszámláláson, és valljuk magunkat magyarnak!

(tovább…)