Kategória: Horvátország
Harmincéves a zágrábi általános iskola magyar tagozata
Szombaton Zágrábban jubileumi ünnepségre került sor az Ivan Gundulić Általános Iskola magyar tagozata fennállásának harmincadik évfordulója alkalmából. A rendezvény nemcsak egy intézmény múltját idézte föl, hanem egy közösség kitartását, identitását és jövőbe vetett hitét is jelképezte.
Megemlékezés az ójankováci tragédia áldozatairól
Az Ójankováci járás magyar kisebbségi önkormányzata idén is megemlékezett a település történetének legsúlyosabb tragédiájáról, amely 1992 áprilisában történt, és magyar áldozatokat is követelt. Az évforduló napján, április 10-én koszorúzással rótták le tiszteletüket az elhunytak előtt.
Felavatták az új darázsi kultúrotthont
Ünnepélyes keretek között adták át a csaknem 900 ezer euróból megvalósult új kultúrotthont Darázson, amely modern közösségi térként szolgálja majd a helyi lakosság művelődési és társadalmi életét.
A HMDK március 15-i központi rendezvénye: méltóképpen emlékezett a horvátországi magyarság
A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) idén is méltó módon tisztelgett az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hősei előtt. A központi március 15-ei megemlékezéssorozat Csúzán zajlott, ahol történelmi emlékhelyeknél koszorúzásokkal, majd ünnepi műsorral idézték meg a szabadságért küzdő elődök helytállását.
Indulhat a vörösmarti katolikus templom felújítása
Újabb jelentős támogatás érkezik Zágrábból a horvátországi magyar közösség által használt szakrális épületek felújítására. A most jóváhagyott források ismét azt jelzik, hogy a történelmi egyházak tulajdonában levő épületek megőrzése nem csupán műemlékvédelmi kérdés, hanem a helyi magyar közösségek identitásának és megmaradásának egyik kulcseleme.
Interjú Magyar Levente miniszterhelyettessel a magyar–horvát kapcsolatokról és a horvátországi magyarság jövőjéről
A határ menti fejlesztések jelentőségéről, a HMDK gazdaságfejlesztési programjának eredményeiről és az áprilisi országgyűlési választásokról is szó esett a Drávatáj stúdiójában, ahol a múlt héten Magyar Levente miniszterhelyettest fogadhattuk drávaszögi látogatása zárásaként.
Soltész Miklós: a külhoni magyarság megmaradásának egyik legfontosabb feltétele az egyházak jelenléte
A külhoni magyarság megmaradásának egyik legfontosabb feltétele az egyházak jelenléte és megerősödése – hangsúlyozta Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szombaton Horvátországban, a megújult rétfalusi református templom átadásán.
Döntött a zágrábi Kisebbségi Tanács – ismét rekordnagyságú összeg a horvátországi magyar szervezeteknek
Jelentős, tízszázalékos forrásnövekedésről döntött a zágrábi Kisebbségi Tanács. A horvátországi magyar szervezetek támogatása viszont több mint húsz százalékkal emelkedett a 2025-ben megítélt, rekordnagyságúnak számító pénzeszközökhöz képest.
Magyar Levente: a drávaszögi magyarság továbbra is számíthat a magyar kormányra
A drávaszögi magyarság a nehézségek ellenére továbbra is számíthat a magyar kormányra, miután a térségben az elmúlt tíz évben hosszú idő óta példátlan eredményeket sikerült közösen elérni – közölte Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára kedden a horvátországi Vörösmarton.
A magyar kultúra mint megtartó erő– a HMDK ünnepi rendezvénye a magyar kultúra napján
A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) magyar kultúra napi központi ünnepségére a pélmonostori Liszt utcai magyar kulturális központban került sor. Az eseményen a horvátországi magyarság kulturális sokszínűsége, hagyományőrző ereje és jövőbe mutató közösségi munkája egyaránt megmutatkozott. E nap kiváló alkalom volt arra is, hogy a HMDK által tavaly alapított, Az év HMDK-sa díjat is átadják, ezúttal Jakumetović Rozália vehette át az elismerést.
Folytatódik a Pető-program – január 19. és 30. között újra Kopácson a fejlesztőkurzus
A világszerte elismert Pető-módszer horvátországi programja idén is folytatódik: a budapesti Semmelweis Egyetem Pető András Karának szakemberei január 19. és 30. között tartanak intenzív foglalkozássorozatot Kopácson, a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma (HMPF) közreműködésével.
Rendkívüli év a horvátországi magyar közösség életében – Évértékelő beszélgetés Jankovics Róberttel, a HMDK elnökével
Történelmi jelentőségűnek is nevezhető eredményekkel zárta az évet a horvátországi magyar közösség. Az elmúlt esztendő politikai áttöréseket, nagyszabású beruházásokat és a közösségi intézményrendszer látványos megerősödését hozta magával. Olyan folyamatok értek be, amelyek mögött több mint egy évtizedes következetes érdekképviseleti munka áll. Az év mérlegéről és a 2026-os kilátásokról Jankovics Róbert parlamenti képviselővel, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének elnökével készítettünk évértékelő beszélgetést.
A megújult zágrábi magyar osztályteremben tett látogatást Jankovics képviselő
A zágrábi Ivan Gundulić Általános Iskola magyar tagozatának nemrég felújított tantermét látogatta meg hétfőn Jankovics Róbert, a HMDK elnöke, parlamenti képviselő. A látogatás újabb megerősítése annak, hogy a HMDK kiemelt figyelmet fordít a horvátországi magyar oktatás feltételeinek javítására és hosszú távú jövőjére.
Nacsa Lőrinc: épített és lelki örökségünk nemcsak az örökségünk, hanem a jövőnk is
Épített és lelki örökségünk nemcsak az örökségünk, hanem a jövőnk is – hangsúlyozta Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár szombaton Horvátországban a nagypiszanicai felújított református templom ünnepi átadásán.
Horvát elnök: a horvátországi magyarok és a magyarországi horvátok továbbra is a két ország együttműködésének erős és nélkülözhetetlen hídjai
A horvátországi magyarok és a magyarországi horvátok továbbra is a két ország együttműködésének erős és nélkülözhetetlen hídjai – jelentette ki Zoran Milanovic horvát elnök szombaton a drávaszögi Kopácson, ahol Sulyok Tamás köztársasági elnökkel együtt tett látogatást a helyi Magyarok Otthonában.
Minden eddiginél nagyobb támogatás a magyar iskolát választó családoknak – Aláírták a szerződéseket
A magyar és a horvát kormány immár közös támogatásával, a HMDK közreműködésével minden olyan elsős, ötödikes és első éves középiskolás diák 5000 eurós – minden eddiginél magasabb összegű – ösztöndíjban részesült, aki a 2025-2026-os tanévben Horvátországban magyar iskolába iratkozott, és az A modell szerint tanul. A támogatásra természetesen pályázni kellett, a sikeresen jelentkező diákok szüleivel pedig a múlt héten Pélmonostoron aláírták a szerződéseket.
Államtitkári látogatás magyar iskoláinkban
A magyar kormány számára kiemelten fontos, hogy a határon túli magyar közösségek megőrizzék anyanyelvüket és nemzeti identitásukat. Ennek jegyében Horvátországban járt Maruzsa Zoltán magyar köznevelési államtitkár, aki tárgyalásokat folytatott a helyi magyar oktatási intézmények vezetőivel.
Október 29-én indult az új pályázat – projektbejelentő volt Kopácson
Szerdán a Kopácsi Magyarok Otthonában bemutatták az Economica Hungarica Alapítvány (EHA) legújabb mezőgazdasági pályázatát. Az eseményen jelen volt Kiss-Parciu Péter, a budapesti Külgazdasági és Külügyminisztérium regionális és határ menti gazdaságfejlesztésért felelős helyettes államtitkára is.
Miniszterelnöki látogatás a HMDK-nál
A Pélmonostoron tartott találkozón ismét megerősítést nyert, hogy a horvát kormány kiemelt figyelmet fordít a magyar kisebbségre – a HMDK munkáját pedig a legmagasabb szinten is elismerik és támogatják.
Átadták a Drávaszöget átszelő autópálya utolsó szakaszát
Hétfőn ünnepélyesen átadták a horvát A5-ös autópályát és a magyar M6-os sztrádát összekapcsoló, eddig hiányzó útszakaszt Pélmonostor közelében. Az autópályák összekapcsolásával nemcsak két ország, hanem két nemzet közösségei kerültek közelebb egymáshoz. Az új sztrádaszakasz különösen nagy jelentőséggel bír a horvátországi magyarság számára: gazdasági, közlekedési és identitásbeli értelemben is új távlatokat nyit a Drávaszögben élőknek. A horvát szakasz e részének jelentőségét jól mutatja, hogy az ünnepélyes átadáson nagy számban vettek részt horvát és magyar állami vezetők.
Szomorú megemlékezés Kórógyon és Čakovciban
A Vukovár-Szerém megyei Kórógyon szeptember 29-én, hétfőn, Čakovciban pedig egy nappal később hajtottak fejet a honvédő háborúban elesett és eltűnt magyar áldozatok emléke előtt.
Horvátországi magyar kiállítók az eszéki Őszi Vásáron
Rekordszámú, több mint 250 kiállító mutatkozott be az idei, immár 28. eszéki Őszi Vásáron, amelyet szeptember 26–28. között rendeztek meg az Eszék-Baranya Megyei Gazdasági Központban. Az Economica Hungarica Alapítványnak (EHA) köszönhetően magyar kiállítók is bemutathatták termékeiket és szolgáltatásaikat a nagyközönségnek.
Színes programokkal ünnepelte közösségét Haraszti
Ragyogó napsütésben zajlott a hatodik Haraszti Fesztivál, amely egész nap változatos programokkal várta a résztvevőket. Délelőtt gyermek és felnőtt festőtábor színesítette a kínálatot, délután és este pedig főzőversenyek, kulturális műsorok és koncertek teremtettek igazi fesztiválhangulatot.
Kopács ismét bebizonyította: a halásznapok a Drávaszög legnagyobb szabású gasztrokulturális ünnepe
A hétvégén huszonhetedik alkalommal rendezték meg a Kopácsi Halásznapokat. A háromnapos fesztivál idén is tömegeket vonzott, az emberek a hamisítatlan halpaprikás és csíptetős ponty mellett színes kulturális programokban, vásári forgatagban és koncertekben merülhettek el. A fesztivál ismételten bizonyította: a tájegység gasztronómiai és kulturális hagyományainak a bemutatása párját ritkító rendezvény.
Akik ismeretlen helyen nyugszanak – Szentlászló eltűnt hősei
Több mint harminc év telt el Szentlászló ostroma óta, s még mindig vannak olyan magyar nemzetiségű katonák és civilek is, akiknek nem találták meg a földi maradványait.
Tanévkezdő taneszközcsomagokat adtak át
Ünnepélyes keretek között adták át szerdán a tanévkezdő taneszközcsomagokat a horvátországi magyar diákoknak a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma (HMPF) kopácsi tangazdaságában és ifjúsági központjában. A rendezvényen jelen volt Nacsa Lőrinc, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára is, aki hangsúlyozta: a magyar iskolaválasztás nemcsak a gyermekek, hanem a teljes közösség jövőjét is meghatározza.
Új tanév indult a magyar óvodákban – Pélmonostoron bölcsődei csoport is alakult
Szeptember elsején vidám gyermekzsivajtól volt hangos a pélmonostori Liszt Utcai Magyar Óvoda, valamint annak kórógyi és szentlászlói tagintézményei. A tavaly nyílt, teljesen ingyenes programmal rendelkező óvodák második tanévüket kezdték meg, idén azonban egy fontos újdonsággal bővült a pélmonostori intézmény: bölcsődei csoport is várja a legkisebbeket. Ez újabb mérföldkő a horvátországi magyar közösség életében, hiszen mostantól már csecsemőkortól biztosított az anyanyelvi nevelés.
Várdaróc: átadták a V Arénát, a horvátországi magyarság legmodernebb sportkomplexumát
Egy baranyai település, amely eddig leginkább a hagyományairól és közösségi erejéről volt ismert, most a nemzetközi futballszíntérhez mérhető infrastruktúrával gazdagodott. Várdarócról van szó, ahol augusztus 23-án átadták rendeltetésének a V Arénát, a 7,3 millió eurós beruházásból megvalósult modern sportkomplexumot, amely egyszerre jelképe a közösségi összefogásnak, a horvát–magyar együttműködésnek és a sport emberformáló erejébe vetett hitnek.
Megújul a laskói ifjúsági otthon
A Laskói Ifjúsági Egyesület a HMDK támogatásával felújítja székházát. Az ifjúsági otthon belső terét a hónap végéig tatarozni fogják: új csempe és faburkolat, új színpad, korszerűbb fénytechnika és tágasabb tér várja a vendégeket a falu legnagyobb szabású rendezvényére, a Paprikafesztiválra.
A magyar kormány jóváhagyta a Magyar–Horvát Kisebbségi Vegyes Bizottság ajánlásait
Magyarország kormánya a napokban hivatalosan is jóváhagyta a Magyar–Horvát Kormányközi Kisebbségi Vegyes Bizottság (KVB) 2025. április 9-én Zágrábban megtartott XVII. ülésén elfogadott ajánlásokat.
Nacsa Lőrinc: közel kétezer külhoni szervezet nyert támogatást az Erősödő Kárpát-medence Program keretében
Közel kétezer külhoni szervezet nyert támogatást az Erősödő Kárpát-medence Program keretében – mondta Nacsa Lőrinc a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának szombati közleménye szerint.
Nagypiszanica: megújul a nyugat-szlavóniai magyarság jelképe
Közösségünk fennmaradása és megerősödése érdekében kulcsfontosságúak az olyan beruházások, amelyek nemcsak a közösségi élet színtereit teremtik meg, hanem a kulturális és identitásbeli értékek továbbadását is támogatják. Ennek szellemében a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) több jelentős projektet valósít meg. Jól halad a nagypiszanicai református templom felújítása, amely hamarosan a közösség szolgálatába állhat.
Nagypiszanica: megújul a nyugat-szlavóniai magyarság jelképe
Közösségünk fennmaradása és megerősödése érdekében kulcsfontosságúak az olyan beruházások, amelyek nemcsak a közösségi élet színtereit teremtik meg, hanem a kulturális és identitásbeli értékek továbbadását is támogatják. Ennek szellemében a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) több jelentős projektet valósít meg. Jól halad a nagypiszanicai református templom felújítása, amely hamarosan a közösség szolgálatába állhat.
Új sportcsarnok Kórógyon és folytatódó templomfelújítások: zajlik épített örökségünk és közösségeink megerősítése
A horvátországi magyar közösségekben az elmúlt években több jelentős fejlesztés is megvalósult, melyek egyszerre szolgálják a megmaradást, az oktatást és az identitásőrzést. Most két újabb példa mutatja, hogyan épül tovább a jövő: sportcsarnok létesül a kórógyi magyar iskolában, miközben Eszék-Rétfaluban és más településeken régi templomaink újulnak meg.
A hagyományőrzés és pihenés találkozása Pomerben
A HMDK Salamon Király Magyar Nyelvi és Kulturális Központ Pomerben az elmúlt években a horvátországi magyar hagyományőrző közösségek egyik legkedveltebb nyári úti céljává vált. A tánc, a zene és a közösségi élmény itt új értelmet nyer – a tenger morajlása mellett.
Póla/Pula: egy hét a magyar hagyományok jegyében
A pólai Móricz Zsigmond Magyar Kultúregyesület szervezésében idén 26. alkalommal rendezték meg a Magyar Hetet az isztriai városban, ahol színes programokkal hívták fel a figyelmet a hagyományőrzés fontosságára.
Százhatvan gyerek táncolt a csúzai gyermektánc-találkozón
Vasárnap került sor a Jókai Mór Kultúregyesület Bóbita gyermektánc-találkozójára, amelyen a csúzai Hajnalcsillag gyermektánccsoporton kívül hat kultúregyesület mintegy százhatvan gyermektáncosa lépett színpadra a hagyományőrzés és a kapcsolatápolás jegyében.
Interjú Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkárral
A rijekai/fiumei nemzetpolitikai fórumon adott interjút lapunknak Nacsa Lőrinc államtitkár, akit a határon túli magyar közösségek helyzetéről, az eredményekről és a jövő feladatairól kérdeztünk.
Nacsa Lőrinc: a magyar képviselet nem gyengült, hanem erősödött a Kárpát-medencében
A magyar képviselet az elmúlt egy évben nem gyengült, hanem erősödött a Kárpát-medencében – értékelte Nacsa Lőrinc nemzetpolitikai államtitkár pénteken Fiumében (Rijeka) a Kárpát-medencei nemzetpolitikai konferenciát követően.
Lasovacban ünnepélyesen felavatták a felújított magyar keresztet
Magyarország eszéki főkonzulátusa, a Šandrovaci járás és a Belovár-Bilogora Megyei Magyar Kisebbségi Önkormányzat szervezésében szombaton ünnepélyesen felavatták és megáldották a felújított magyar keresztet Lasovac településen.
Önkormányzati választások: újabb magyar siker – Soha annyi nemzettársunk nem jutott még különböző önkormányzati tisztségekhez Horvátország-szerte, mint vasárnap!
az országos részvételi arányt jóval meghaladva, a magyarok ismét tanúbizonyságot tettek a megmaradásunk melletti kiállásról a vasárnapi helyhatósági választásokon.
Jankovics: Vasárnap (is) szavazzanak a magyar jelöltekre, a Prosszer-Horvatin Szanella,Munk Erik és Virág Tibor vezette listákra
Ismét lehet magyar jelöltekre szavazni a május 18-án sorra kerülő önkormányzati választásokon. Ezen a napon 576 önkormányzat elöljárója, polgármestere, zsupánja és azok helyetteseinek, valamint képviselő-testületek megválasztására kerül sor járási, városi és megyei szinten. Ami a magyarságot illeti, három megyében lesz „érdekeltségünk” – Eszék-Baranya, Vukovár-Szerém és Belovár-Bilogora megyében.
Kövér László: erős Európai Unió csak erős nemzetállamok talaján épülhet fel
Erős Európai Unióban (EU) vagyunk érdekeltek, ami csak erős nemzetállamok talaján épülhet fel – mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke miután fogadta Richard Rasit, a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának elnökét kedden a Parlamentben.
Vörösmarti Magyarok Otthona: a közösség új szíve dobban Vörösmarton
Múlt szombaton, május 3-án ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit a Vörösmarti Magyarok Otthona, amely a horvátországi magyar közösség legújabb ékköve. Az esemény nem csupán egy épület átadását jelentette, hanem a közösség összetartozásának és megújulásának szimbólumává is vált. A megnyitón elhangzott beszédek és a résztvevők lelkesedése is azt bizonyította, hogy a magyar kultúra és identitás továbbra is él a hajdani mezővárosban.
Taroltak a fűszerpaprika-termelőink Orosházán a Kárpát-medencei szintű versenyen
A HMDK Gazdaköre közreműködésével régiónk fűszerpaprika-termelői is részt vettek az orosházi (Magyarország) Kárpát-medencei Termékversenyek keretében tartott paprika- és csiliversenyen, ráadásul nem is akármilyen sikerrel: a sepsei Szécsényi Major Ildikó édes fűszerpaprikája aranyérmes lett, ezenkívül öt ezüst- és két bronzérmet hoztak haza termelőink.
Újbezdánban közgyűlést tartottak a tűzoltók, Zágrábban az Ady Kör
Az elmúlt napokban került sor az újbezdáni önkéntes tűzoltó-egyesület rendes évi közgyűlésére, ahol a beszámolók mellett – rendhagyó módon – a vezetőség soraiban tisztújítást is végeztek. Múlt szombaton tartott ülést az Ady Endre Magyar Kultúrkör is, ahol a beszámolók elfogadása után tiszteletbeli taggá választották Jankovics Róbertet, a horvátországi magyarság parlamenti képviselőjét.
Új harang kapott helyet a darázsi Jézus Szíve-templom tornyában
A darázsi Jézus Szíve-templom számára új harangot szenteltek a múlt héten. A korábbi nyolc hónappal ezelőtt vált használhatatlanná, azonban a HMDK-nak és a magyar kormány támogatásának köszönhetően hamarosan újra hallhatják a harangszót a darázsi emberek.
Meglátogatta a HMDK-t Magyar Levente miniszterhelyettes
Magyar Levente magyar miniszterhelyettes drávaszögi látogatása alkalmával többek között a HMDK médiaházába is betért, a Drávatáj magazinműsornak interjút adott, kérdezhettük az aktualitásokról, valamint Várdarócon is járt, ahol a Beno családi gazdaságot tekintette meg.
„Kisebbségek a Nyugat-Balkánon“ – találkozó Szkopjéban a gyűlöletbeszéd és az oktatás témakörében
A fenti konferenciára március 6-a és 8-a között került sor Szkopjéban, Észak-Macedónia fővárosában, a FUEN és az észak-macedóniai tagszervezetek, valamint a NALAS (Délkelet-európai Helyi Hatóságok Szövetségeinek Hálózata) együttműködésében. A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) képviseletében Andócsi János alelnök vett részt a tanácskozáson.
Rekordnagyságú támogatás Zágrábból: 316 ezer euró a horvátországi magyarok által használt egyházi épületek felújítására
Folytatódik a horvátországi magyarok számára fontos egyházi épületeknek a zágrábi kulturális minisztérium általi, rendkívül jelentős összegekkel való támogatása: 200 ezer eurót a nagypiszanicai, 100 ezret a rétfalusi református templom, míg 16 ezer eurót a vörösmarti katolikus templom renoválási munkálataira hagytak jóvá.
Prosszer Horvatin Szanella lett a Hercegszőlősi Járási Tanács alelnöke
A Hercegszőlősi járás képviselő-testülete múlt pénteken (február 21-én) tartotta soros ülését, ahol több napirendi pontot is megvitattak, valamint a sepsei Prosszer Horvatin Szanella személyében megválasztották a testület alelnökét.
Jelentős a magyar érdekképviselet Zágrábban
A múlt héten választották meg a zágrábi parlamenti bizottságok tagjait. A horvát szábor szakbizottságaiba három magyar szakértőt is beválasztottak dr. Szántó Tibor, Matijević Olivér és Sabo Snježana személyében. Ennek köszönhetően tovább erősödött magyarságunk képviselete a horvát törvényhozásban.
A legjobb választás az anyanyelvű oktatás
Most, az elő-beiratkozás időszakában a szülőkre hárul az iskolaválasztás felelősségteljes feladata. Mostani döntésük nagymértékben befolyásolni fogja gyermeküket abban, hogy magyar önazonosság-tudata, nyelvismerete, kultúrája fejlődni, erősödni fog-e. Ha gyermekének sikeres életpályát szeretne biztosítani, ehhez minőségi alapot az anyanyelvű oktatás adhat – mondják egyöntetűen magyar általános iskoláink igazgatói.
A HMDK vendége volt Nacsa Lőrinc magyar nemzetpolitikai államtitkár
Hétfőn a Drávaszögbe látogatott Nacsa Lőrinc magyar nemzetpolitikai államtitkár Jankovics Róbertnek, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) elnökének, a horvátországi magyarság parlamenti képviselőjének a meghívására. A találkozó során a szervezet vezetői fogadták és tájékoztatták a magyarságunkat érintő legfontosabb kérdésekről.
Rákóczi Szövetség: a középiskolák február 23-ig jelentkezhetnek a diákutaztatási programra
A Rákóczi Szövetség diákutaztatási programjára február 23-ig nyújthatják be jelentkezésüket a Kárpát-medence országaiban működő magyar középfokú oktatási intézmények.
Kulturális fórum Zentán
A magyar kultúra napjának vajdasági központi ünnepségéhez kötődően múlt szombaton Zentán Kárpát-medencei kulturális fórumot tartottak, ahol a Kárpát-medencei Közművelődési Kerekasztalra is sor került. A rendezvényen a HMDK képviselője is részt vett.
Zenél, cserkészkedik és diákolimpiai bronzérmes a zágrábi magyar fiatal
A zágrábi Ady Endre Magyar Kultúrkör és a Zrínyi Miklós Cserkészcsapat oszlopos tagja, immár pedig a 21. Nemzetközi Junior Természettudományi Olimpia bronzérmeseinek is egyike, mindezt 14 évesen sikerült elérnie Guzsvány Mártonnak.
A Várdaróc FC kezdők csapata a mohácsi Busó Kupán
A Várdaróc Labdarúgó Klub U11-es korosztálya a hétvégén a mohácsi (Magyarország) Busó Kupán szerepelt. A nemzetközi teremlabdarúgó-tornát az utánpótlásnevelés jegyében rendezték meg 6. alkalommal.
Évi közgyűlést tartott a HMDK
A dályhegyi kultúrotthon nagytermében került sor a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) rendes évi közgyűlésére szombaton, ahol beszámoló hangzott el az elmúlt időszak jelentősebb eseményeiről, és meghatározták a 2025-ös évre szóló feladatokat, terveket is.
Kevés magyar erős önazonossággal
Szeretnénk elérni, hogy minden Horvátországban született magyar gyerek magyar iskolát válasszon. Emellett szól az az érv is, hogy felmérésekkel bizonyítottan sokkal sikeresebbek azok a diákok, akik magyar iskolát végeztek, mint azok, akiket magyarként a többségi nemzeti oktatási intézményeibe írattak be a szüleik – mondta a Demokratának Andócsi János, az idén negyedszázados fennállását ünneplő Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ igazgatója.
Tisztújító közgyűlés Laskón és Harasztiban is
Tisztújító közgyűlésre került sor Laskón és Harasztiban is, mindkét település ifjúsági egyesülete tisztújító közgyűlést tartott.
Hungarikumfesztivál Fiumében
november 5-7. között háromnapos hungarikumfesztivállal várták Fiumében (Rijeka) a magyar kultúra iránt érdeklődőket, amelyet a Rijekai Egyetem Magyar Nyelvi Lektorátusa, a zágrábi magyar nagykövetség és az Economica Hungarica Alapítvány közösen szervezett. A fesztivál részeként tartották meg a Fókuszban a tengermellék című gazdasági fórumot is a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. eszéki irodája és a zágrábi magyar külképviselet szervezésében.
A reformáció emléknapja a Drávaszögben és Szlavóniában
A reformáció hónapja október, amelynek utolsó napján, október 31-én világszerte arról emlékeznek meg, hogy Luther Márton német Ágoston-rendi szerzetes és egyetemi tanár, a reformáció megindítója 1517-ben e napon tűzte ki 95 tételét a wittenbergi vártemplom kapujára. Ebből az alkalomból a Horvátországi Református Keresztyén Kálvini Egyház a kórógyi templomban, a Horvátországi Magyar Református Keresztyén Egyház Csúzán rendezett hálaadó úrvacsorás istentiszteletet.
Szili Katalin: kiváló Magyarország és Horvátország kapcsolata a nemzetiségek terén
A Magyarországon élő horvát és a Horvátországban élő magyar közösség szempontjából is kiváló az együttműködés a két nemzet között – jelentette ki Szili Katalin, a Pécsi Tudományegyetemet (PTE) fenntartó alapítvány kurátora csütörtökön Pécsen.
Elhunyt Kovács Ferenc
Mély megrendüléssel és fájdalommal értesültünk róla, hogy 2024. október 7-én, hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után életének 70. évében elhunyt Kovács Ferenc, a pélmonostori magyar közösség egyik meghatározó alakja.
Laskói Paprikafesztivál – 15. alkalommal szólt minden a baranyai „piros aranyról”
Laskón, a fűszerpaprika baranyai „fővárosában” a hétvégén ismét ünnepeltek. Két napon keresztül a kiállítóstandok vöröslöttek a paprikától, a levegőben halpaprikás illata terjengett, a színpadon pedig folyamatosan váltották egymást a fellépők.
Potápi Árpád János: mindenki a saját anyanyelvén tudja a legtökéletesebben megszerezni a tudást
Mindenki a saját anyanyelvén tudja a legtökéletesebben megszerezni azt a tudást, amivel majd utána az életében érvényesülni tud – hangsúlyozta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára pénteken a kelet-horvátországi Eszéken (Osijek), a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ (HMOMK) fennállásának 25. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen.
Eső áztatta 26. Kopácsi Halásznapok
A zord időjárás ellenére is megtartották a hétvégén a 26. Kopácsi Halásznapokat, így a halpaprikásról és csíptetős pontyról, vásári portékákról, színes kultúrműsorról és hangulatos koncertekről senkinek sem kellett lemondania.
Várdarócon, az épülő fociakadémia helyszínén járt Marijan Kustić, a Horvát Labdarúgó-szövetség elnöke
A Horvát Labdarúgó-szövetség elnöke, Marijan Kustić kihasználta az időt a Lengyelország elleni Nemzetek Ligája-mérkőzés előtt, melyre Eszéken került sor, hogy meglátogassa a Várdaróc FC épülő futballakadémiáját, és Jankovics Róbert parlamenti képviselőnkkel is találkozott.
Potápi Árpád János: több mint 227 ezer külhoni gyerek és fiatal kap idén támogatást a Szülőföldön magyarul programban
A Szülőföldön magyarul programban 227 159 külhoni gyerek és fiatal részesül idén támogatásban – közölte a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára pénteken az MTI-vel.
Szent István ünnepe Pélmonostoron
Vasárnap magyar nyelvű szentmisével, kenyérszenteléssel és egy alkalmi műsorral ünnepelte a horvátországi magyarság az államalapítást, a központi rendezvényre a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) szervezésében a drávaszögi Pélmonostoron került sor.
Színjátszók találkozója Csúzán
A csúzai Jókai Mór Kultúregyesület szervezésében vasárnap került sor a Magyar Amatőr Színjátszó Társulatok Találkozójára. Idén három színjátszó kör mozgatta meg a közönség rekeszizmait.
Sikerekről és kudarcokról is beszámoltak a külhoni magyar szervezetek vezetői a nemzetpolitikai kerekasztalon
Sikerekről és kudarcokról is beszámoltak a külhoni magyar szervezetek vezetői a pénteki nemzetpolitikai kerekasztalon az erdélyi Tusnádfürdőn, ahol az elmúlt időszakban elért eredményeket vették számba és a jövőbeli kihívásokat térképezték fel.
Újabb beruházások: befejeződött a nagybodolyai Szent Anna katolikus templom felújítása
Ami a horvátországi magyarság által használt közösségi épületeket illeti, folyamatosak a fejlesztések, így nemrég befejeződött a nagybodolyai Szent Anna katolikus templom külső és belső, valamint a szentlászlói tűzoltóotthon külső tatarozása is.
Közös nyilatkozatot fogadtak el Fiumei Fórum résztvevői
Választások után, kihívások előtt címmel tartottak nemzetpolitikai kerekasztal megbeszélést a horvátországi Fiumében szombaton, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) szervezésében, ahol a résztvevők közös nyilatkozatot fogadtak el.
Potápi Árpád János: fontos az egységes gondolkodás minden magyarságot érintő kérdésben
Fontos, hogy egységesen gondolkozzunk szinte minden kérdésben, ami a magyarságot érinti – hangsúlyozta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szombaton Fiuméban (Rijeka), a Kárpát-medencei nemzetpolitikai kerekasztal című tanácskozáson, amelyen valamennyi külhoni magyar párt vezetője részt vett.
Nagypiszanica: a tervek szerint jövő ilyenkorra teljesen megújul a református templom
A nagypiszanicai református templom a nyugat-szlavóniai magyarság több évszázados jelenlétének egyik jelképe, felújítására a horvát és a magyar kormány anyagi támogatásával kerül sor. A templomfelújítási szerződést múlt csütörtökön, a Nagypiszanicai járás napja alkalmából rendezett díszülés keretében írták alá.
Közös nyilatkozatot írtak alá a magyar közösségek munkacsoportjának tagszervezetei Nagyváradon
Közös nyilatkozatot írtak alá az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) keretében működő Magyar Közösségek Munkacsoport tagszervezetei csütörtökön Nagyváradon megtartott találkozójukon.
Kormányalakítási megbízást kapott Andrej Plenkovic Horvátországban
Kormányalakítási megbízást kapott Zoran Milanovic horvát államfőtől pénteken Andrej Plenkovic eddigi ügyvivő miniszterelnök, az április 17-ei parlamenti választásokon relatív többséget szerző, jobboldali Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) jelötje – jelentette a horvát sajtó.
Jankovics Róbert: a HMDK Andrej Plenkovic horvát kormányfő újraválasztását támogatja
Andrej Plenkovic kormányfővel az utóbbi 7 és fél évben, miniszterelnöki megbízatása alatt partneri kapcsolatot alakult ki, a horvát kormány támogatta a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) a horvátországi magyarság szükségleteire szabott prioritásai megvalósítását, ezért a magyar szervezetnek az eddigi kormány további támogatásáról szóló döntése logikus volt – mondta Jankovics Róbert a HMDK elnöke, újraválasztott parlamenti képviselő szerdán az MTI-nek.
Horvátországi választások – Nyilvánosságra hozták a végleges eredményeket
Nyilvánosságra hozta a horvát központi választási bizottság (DIP) hétfőn a parlamenti választások végleges eredményét. Zoran Milanovic horvát államfőnek legkésőbb május 19-ig kell összehívnia a parlament alakuló ülését.
Horvátországi választások – A jobboldali kormányzó párt nyert a hivatalos részeredmények szerint
A szerdai parlamenti választásokon leadott szavazatok 90 százalékos feldolgozottságánál is vezet a jobboldali kormányzó Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) a Szociáldemokrata Párttal (SDP) szemben – közölte a horvát választási bizottság. A HDZ kihirdette győzelmét, de nem szerzett abszolút többséget, így koalíciós partnert kell találnia.
Szijjártó Péter: a horvátországi magyarok ismételten erőt mutattak
A horvátországi magyarok ismételten erőt mutattak, így Jankovics Róbert lesz a harmadik legnagyobb legitimációval rendelkező képviselő a horvát parlamentben – írta a külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön közösségi oldalán.
Jankovics Róbert: a magyar közösség megszerzett jogainak megtartása a cél
Horvátországban parlamenti választásokat tartanak szerdán, a horvátországi magyaroknak pedig alapvető politikai céljuk a megszerzett jogok megtartása – mondta az MTI-nek nyilatkozva Jankovics Róbert, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) elnöke, aki harmadszor indul a kisebbségi parlamenti képviselői helyért.
Potápi Árpád János: a horvátországi magyarság elválaszthatatlan részét képezi a magyar nemzetnek
Ha augusztus 20-a Magyarország születésnapja, akkor március 15-e a magyar nemzet születésnapja, a drávaszögi és a horvátországi magyarság pedig elválaszthatatlan részét képezi a magyar nemzetnek – mondta a közmédiának nyilatkozva Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára pénteken Csúzán, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) központi, március 15-i ünnepségén.
Szijjártó – Jankovics találkozó: a magyar kormány továbbra is partnere a horvátországi magyarok törekvéseinek
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter petrinjai látogatása alkalmával külön tárgyalt Jankovics Róbert parlamenti képviselővel, a HMDK elnökével a horvátországi magyarságot érintő aktuális kérdésekről.
„Háromszázötven petrinjai gyermek visszakapta a jövőjét“ – interjú Szijjártó Péterrel, Magyarország külgazdasági és külügyminiszterével
A magyar kormányzati támogatással megépített petrinjai általános iskola ünnepélyes átadása után Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere exkluzív interjút adott szerkesztőségünknek.
Szijjártó Péter: Horvátország és Magyarország kapcsolata az energetikai együttműködés terén a leggyengébb
Horvátország és Magyarország kapcsolata az energetikai együttműködés terén a leggyengébb – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a HINA horvát hírügynökségnek adott interjújában, amely kedden jelent meg.
Szijjártó Péter: Magyarország számára soha nem kérdés a segítségnyújtás, ha egy szomszédja bajba kerül
Magyarország számára soha nem kérdés a segítségnyújtás, ha valamely szomszédos ország bajba kerül, így van ez a politikai ügyek, a kétoldalú kapcsolatok állásától, az esetleges vitáktól függetlenül – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a horvátországi Petrinjában.
Pélmonostoron is bemutatták a Szentlászló 152 című könyvet
A HMDK kiadásában jelent meg Kocsis László könyve, amelyben a szerző Szentlászló honvédő háború alatti ostroma 152 napjának állít emléket. A kötet ünnepélyes bemutatójára tavaly került sor horvát nyelven Szentlászlón Tomo Medved, a horvát honvédők minisztere részvételével. Vasárnap pedig magyar nyelvű bemutatót tartottak Pélmonostoron, a Liszt utcai kulturális központban.
Újabb óriási sportteljesítmény: őszi bajnok a Várdaróc FC
A Várdaróc Labdarúgóklub csapata 2-0-s győzelemmel zárta a szezon első felét az Eszék-Vinkovci Megyék Közti Ligában, kiérdemelve az őszi bajnoki címet. Kiss Dáriótól, a klub egyik vezetőjétől megtudtuk, első csapatuk teljesítménye mellett azt is sikerként élik meg, hogy idén még több gyerek jár fociiskolájukba.
A horvátországi magyarság példaértékű munkát végzett” – Interjú Potápi Árpád János államtitkárral
Pélmonostoron, a HMDK évi közgyűlésén lehetőségünk volt beszélgetni Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkárral.
Potápi Árpád János: a horvátországi magyarság a legnehezebb helyzetből emelkedett fel
Harminc évvel ezelőtt a legnehezebb helyzetből emelkedett fel a horvátországi magyarság, megmutatva, hogy mindig mindent újra lehet kezdeni, és ha van összefogás, akkor minden szinten sikereket lehet elérni – hangsúlyozta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szombaton a drávaszögi Pélmonostoron, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) éves közgyűlésén.
Óvodakomplexumot adott át Nagy János Horvátországban
A magyar kormány támogatásával épült óvodakomplexumot adott át Nagy János, a Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár a drávaszögi Pélmonostoron (Beli Manastir) szerdán.
Magyar-horvát Kulturális Együttműködési Programot írtak alá
Magyar-horvát Kulturális Együttműködési Programot írt alá Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Nina Obuljen Korzinek horvát kulturális és médiaügyi miniszter hétfőn Budapesten.
Soltész Miklós: a közép-európai nemzeteknek békességre kell törekedniük
A közép-európai nemzeteknek a békességre és a közös értékek megtalálására kell törekedniük – jelentette ki Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára a felvidéki Kassán, ahol nyitóbeszédet mondott szerdán Nick Vujicic világhírű prédikátor előadásán.
Szilágyi Péter tanszercsomagot adott át a horvátországi magyar elsősöknek
A beiskolázási program komoly megtartó erő a Kárpát-medencében, a határon túli magyar régiókban – hangsúlyozta Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára szerdán a drávaszögi Kopácson, miután tanszercsomagot adott át a magyar nyelvű oktatásban részt vevő horvátországi tanulóknak.
Szijjártó Péter: megegyezés született a magyar segítséggel újjáépülő horvátországi iskola ügyében
Megállapodás született a magyar és a horvát kormány között arról, hogy az áfa befizetéséhez szükséges összeget, mintegy 1,6 milliárd forintot a horvát kormány biztosítja a Petrinjai Általános iskola 8 milliárd forintos magyar segítséggel megvalósuló újjáépítéséhez – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtöki Facebook-bejegyzésében.
Orbán Viktor a horvát államfővel tárgyalt
Orbán Viktor miniszterelnök Zoran Milanovic horvát köztársasági elnökkel folytatott tárgyalást szerdán a vilniusi NATO-csúcstalálkozó szünetében – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár.
Potápi Árpád János: a határon túli magyar pártok legfontosabb feladata a szülőföldjükön boldogulni akaró magyar emberek érdekképviselete
A határon túli magyar pártok legfontosabb feladata a szülőföldjükön boldogulni akaró magyar emberek érdekképviselete – hangsúlyozta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szombaton Fiuméban (Rijeka), a Kárpát-medencei nemzetpolitikai kerekasztal című tanácskozáson.
A nemzeti szuverenitás és a schengeni határok megvédéséről írt a horvát államiság ünnepén Orbán Viktor
Orbán Viktor miniszterelnök levélben küldte el jókívánságait Andrej Plenkovic horvát kormányfőnek a Horvát Köztársaság nemzeti ünnepe, a horvát államiság napja alkalmából – közölte az MTI-vel Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár kedden.
Magyar állami kitüntetést adtak át a magyar-horvát kisebbségi vegyes bizottság horvát társelnökének Zágrábban
Magyar Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetés adott át Demcsák Csaba zágrábi magyar nagykövet Zvonko Milas államtitkárnak, a Határon Túli Horvátok Hivatala elnökének, a magyar-horvát kisebbségi vegyes bizottság horvát társelnökének a zágrábi Liszt Intézetben kedden.
Potápi Árpád János a HMDK 30. évfordulóján: a szervezet „tűzben és vérben keletkezett”
A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) „tűzben és vérben keletkezett”, olyan háborús időkben, amilyenekben most is él a magyarság egy része – hangsúlyozta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára szombaton Eszéken, a szervezet fennállásának 30. évfordulóján rendezett ünnepségen.
Szijjártó Péter: átadtak egy magyar kormányzati támogatással újjáépített iskolát Horvátországban
Átadtak egy magyar kormányzati támogatással újjáépített iskolát Horvátországban, miután az a 2020. decemberi földrengés következtében jelentősen megrongálódott – közölte a tárca tájékoztatása szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön a helyszínen, Topolovacban.
Szijjártó Péter: fel kell lépni az energiaügyek átpolitizálása és ideologizálása ellen
Az energiaellátás kérdését nem szabad politikai vagy ideológiai szempontból megközelíteni, nagyobb esély lenne a kihívások megoldására, ha a nemzetközi közösség azokra a fizikai valóságukban tekintene; Magyarország ezért kiáll amellett, hogy legalább az energiapolitika területén két lábbal kell állni a Földön – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Zágrábban.
Horvát elnök: a Krím soha többé nem lesz Ukrajna része, Koszovót pedig „elrabolták” Szerbiától
A Krím félsziget soha többé nem lesz Ukrajna része, Koszovót pedig „elrabolták” Szerbiától – mondta Zoran Milanovic horvát államfő hétfőn újságíróknak Petrinjában, a litvániai NATO-misszióba induló 3. horvát kontingens búcsúztatóján.
Novák Katalin: Horvátország és Magyarország segíthet az Európai Uniónak erősebbé válni
Horvátország és Magyarország is olyan közép-európai ország, amely segíthet az Európai Uniónak (EU) erősebbé válnia – mondta el Novák Katalin köztársasági elnök Zoran Milanovic horvát államfővel tartott közös nemzetközi sajtótájékoztatóján pénteken a Sándor-palotában Budapesten.
Horvát államfő: Brüsszel terrorizálja Magyarországot
Brüsszel terrorizálja Magyarországot, de én örömmel megyek oda, beszélni olyanokkal, akik nem ellenségek – jelentette ki Zoran Milanovic horvát államfő csütörtökön újságíróknak, hozzátéve, hogy Magyarország soha nem támadta meg Horvátországot, amit nem mondhat el más szomszédokról.
Rétvári Bence: megszűnik a határellenőrzés Magyarország és Horvátország között januártól
Megszűnik a határellenőrzés Magyarország és Horvátország 344 kilométer hosszú határszakaszán január elsejétől, miután az európai uniós tagállamok belügyminiszteri tanácsa jóváhagyta Horvátország csatlakozását a schengeni övezethez – közölte a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára Brüsszelben csütörtökön.
Példamutató a kisebbségi jogok kölcsönös magyarországi és horvátországi biztosítása
Európában is példamutató a kisebbségi jogok kölcsönös magyarországi és horvátországi biztosítása, s ebben nagy szerepe van a magyar-horvát kisebbségi vegyes bizottságnak is – közölte a tárca tájékoztatása szerint szerdán Kalmár Ferenc, a testület magyar társelnöke.
A szórvány napja Vukováron
A magyar Országgyűlés 2015-ben november 15-ét, Bethlen Gábor erdélyi fejedelem születésének és halálának napját a magyar szórvány napjává nyilvánította. Ezt a napot Vukováron is megünnepelték, ahol Bódi Viktória, a Petőfi-program ösztöndíjasa előadását hallgathatták meg a Vukovári Magyarok Egyesületének tagjai.
A város 31 évvel ezelőtti ostromának magyar áldozataira emlékeztek Vukováron
Múlt szerdán a vukovári emléktemetőben, majd az ovčarai vesztőhelynél a város elestének a 31. évfordulóján a Vukovári Magyarok Egyesülete és a velük közösen emlékezők lerótták tiszteletüket és kegyeletüket a hősies harc, illetve az azt követő öldöklés magyar áldozatai előtt is.
Potápi: a politikai szervezettség teheti sikeressé a magyar közösségeket
A politikai szervezettség teheti sikeressé a külhoni magyar közösségeket, ennek egyik legjobb példája a horvátországi magyarság – hangsúlyozta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára szombaton a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) országos szervezetének évi közgyűlésén Kopácson.
Potápi: a magyar kormány minden támogatást megad ahhoz, hogy mindenki megőrizhesse magyarságát
A magyar kormány támogatja a horvátországi magyar oktatási és kulturális szervezeteket annak érdekében, hogy ezen a területen is mindenki meg tudja őrizni magyar voltát, és gyerekeit is magyar módon tudja nevelni – hangsúlyozta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára pénteken Kopácson, ahol a horvátországi magyar iskolásoknak adott át beiskolázási csomagokat.
Megünnepeltük államalapító Szent István királyunk napját
A HMDK központi ünnepségére idén Dályhegyen került sor, ahol az egybegyűltek megkoszorúzták a honvédő háborúban meggyilkolt dályhegyi magyarok emlékére állított emlékművet, majd a Szent István katolikus templomban szentmisén vettek részt, a program pedig egy alkalmi műsorral zárult.
Orbán Viktor gratulált horvát kollégájának az új tengeri hídhoz
Orbán Viktor miniszterelnök gratulált Andrej Plenkovic horvát kormányfőnek a Peljesac híd építési munkálatainak sikeres befejezéséhez, melynek nyomán közvetlen, Bosznia-Hercegovinát kikerülő szárazföldi kapcsolat létesült Horvátország legdélebbi részei és az ország egyéb területei között – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan szerda reggel.
Potápi: újraindul a Kőrösi Csoma Sándor- és a Petőfi Sándor-program
Újraindul a diaszpórát segítő Kőrösi Csoma Sándor-program és a szórványmagyarságot támogató Petőfi Sándor-program a koronavírus-járvány miatti kétéves kényszerszünet után – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára kedden Budapesten.
A Miniszterelnökség 2022/2023. évi pályázati felhívása a Petőfi Sándor Program ösztöndíjra
A Miniszterelnökség 2022/2023. évi pályázati felhívása a Petőfi Sándor Program ösztöndíjra
A Miniszterelnök általános helyettese, mint a Kormány nemzetpolitikáért felelős tagja, a nemzetpolitikai tevékenységgel kapcsolatos közigazgatási ösztöndíjakról szóló 234/2019. (X. 15.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 3. § a) pontja alapján a Kárpát-medence szórvány magyarságát segítő Petőfi Sándor Program keretében pályázatot hirdet az alábbiak szerint: (tovább…)
„Csak akkor tudunk erősek lenni, ha a közösségeinket építjük” – interjú Potápi Árpád Jánossal, nemzetpolitikáért felelős államtitkárral
A hétvégén Fiumében lapunk munkatársa interjút készített Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkárral. Elsősorban az elmúlt 12 év nemzetpolitikájáról és a horvátországi magyarság esélyeiről, lehetőségeiről beszélt az államtitkár.
Potápi: a kiszámítható nemzetpolitika a külhoni magyarság megmaradásának biztosítéka
A folytonos és kiszámítható nemzetpolitika a külhoni magyarság megmaradásának biztosítéka – hangsúlyozta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szombaton Fiuméban (Rijeka), a Választások után, kihívások előtt – Kárpát-medencei nemzetpolitikai konferencia címmel tartott tanácskozáson.
Potápi: A magyar kormány politikájának lényege, hogy nemzetben, közösségben, családban gondolkodik
A magyar kormány politikájának lényege, hogy nemzetben, közösségben, családban gondolkodik, „számunkra ez a társadalom alapja” – jelentette ki Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szerdán a horvátországi Drávaszögben, miután letették a magyar állami támogatással épülő pélmonostori Magyar Kulturális Központ, Könyvtár és Óvoda alapkövét.
Leadták szavazatukat az első horvátországi magyarok – akik segítségre szorulnak, jelentkezzenek a HMDK központi irodájában
A múlt héten már elkezdtek érkezni a választási borítékok az április 3-ai magyarországi országgyűlési választásra, és már le is szavaztak az első horvátországi magyarok. A következő napokban a HMDK központi irodájában mindenki, aki szükségét érzi, segítséget kérhet a választással kapcsolatban.
Több mint tízezren kérték a szavazati levélcsomagjukat a csíkszeredai főkonzulátusra
Beregszászon, Csíkszeredában és Ungváron vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három határon túli külképviseleten közel 40 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.
Potápi: a külhoni magyarok szerdán 16 óráig regisztrálhatnak a választói névjegyzékbe
Fontos határidő jár le a külhoni magyarok számára: március 9-én 16 óráig tudnak még regisztrálni az április 3-ai országgyűlési választás választói névjegyzékébe a www.valasztas.hu oldalon – írta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a Facebook-oldalán.
A Jövőt építünk pályázatra március 11-e éjfélig lehet jelentkezni
Március 11-ig lehet jelentkezni a Jövőt építünk című felhívásra, amelyet a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkársága hirdetett meg a 2022 a cselekvő nemzet éve keretében. A felhívásra a Kárpát-medencében 2010 óta Magyarország Kormányának támogatásával megvalósított bölcsődei, óvodai létesítmények, épületek építészei jelentkezhetnek.
A horvátországi magyarság ügyeiről Budapesten és Zágrábban
A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) elnöke, Jankovics Róbert a hét elején Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettessel tárgyalt a horvátországi magyarsággal kapcsolatos kérdésekről, szerdán pedig Horvátország külügyminisztere, Gordan Grlić Radman fogadta Zágrábban.
Soltész: olyan világot élünk, hogy még inkább szükséges a közép-európai nemzetek összefogása
Olyan világot élünk most, hogy még inkább szükséges a közép-európai nemzetek összefogása – hangsúlyozta Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára kedden az MTI-nek, miután látogatást tett Zágrábban és Splitben.
Jankovics: Szavazásra fel! Voksunkkal 2022. április 3-án minél többen mondjuk el véleményünket Orbán Viktor kormányáról!
Az egész világot, az országot, így a szülőföldünket is sújtó koronavírus-járvány ellenére 2021-ben is felújítások, építkezések és további gyarapodás jellemezte a horvátországi magyar közösséget. Számos olyan projekt valósult meg, amelyekre éveket kellett várnunk. A kultúra, a hagyományápolás, az oktatás és a gazdaság területén tavaly is sikerült jelentős eredményeket elérnie a horvátországi magyarságnak – mondta Jankovics Róbert, a HMDK elnöke, magyarságunk parlamenti képviselője a 2021-es évet értékelő interjúban.
Potápi: Magyarország egységes magyar nemzetben és Kárpát-medencében gondolkodik
Magyarország egységes magyar nemzetben és egységes Kárpát-medencében gondolkodik, akkor is, ha oktatásról, kultúráról vagy médiáról, és akkor is, ha gazdaságról van szó – hangsúlyozta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára csütörtökön a kelet-szlavóniai Eszéken, a magyar kormány által finanszírozott vállalkozói mentorprogram horvátországi szakaszának záró rendezvényén.
Szili Katalin: a magyar közösségek megtartása elemi érdek
A magyar közösségek megtartása elemi érdek, Magyarország számára fontos minden egyes magyar, aki identitását, önazonosságát, nyelvét, kultúráját, hagyományait meg kívánja őrizni, és fontos számukra a szülőföldön maradás biztosítása is – nyilatkozott az MTI-nek szerdán Szili Katalin, a Kárpát-medencei autonómiatörekvések egyeztetéséért felelős miniszterelnöki megbízott Harmincból tíz című könyvének bemutatóján, a drávaszögi Kopácson.
Ülésezett a zágrábi Kisebbségi Tanács
Múlt csütörtökön tartotta meg soros ülését a zágrábi – országos hatókörű – Kisebbségi Tanács (KT). A tanácskozáson szó volt az októberi pótválasztásokról, valamint a testület jövőbeli terveiről is.
Potápi: korunk feladata tanulni a múltból és a nemzetek közti összhanggal alakítani a jövőt
A mi korunk feladata is, hogy tanuljunk a múltból, és a nemzetek közti összhanggal alakítsuk a jövőt, és ebben minden magyarnak döntő szerepe van – hangsúlyozta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára kedden a kelet-szlavóniai Vukováron, a horvát honvédő háborúban (1991-1995), a város ostromában elesett horvát és magyar áldozatokra emlékezve.
A magyar kisebbségi önkormányzat a nyugdíjasok problémáival is foglalkozik
A Hercegszőlősi járás magyar kisebbségi önkormányzata az elmúlt hétvégéken a sepsei és a csúzai nyugdíjasok számára szervezett összejövetelt.
Budapesten tárgyalt Jankovics Róbert
Magyar Levente, a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese kedden hivatalában fogadta Jankovics Róbertet, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) elnökét. A megbeszélést követően Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkárral tárgyalt.
Tiszteletadás az aradi tizenhármaknak
Az aradi tizenhármak kivégzésének napja történelmünk egyik legszomorúbb napja. A 172 évvel ezelőtti eseményekről mindenütt megemlékeznek a magyarok, éljenek a világ bármely pontján. A mártírok emléke előtt mi, horvátországi magyarok október 6-án a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) bellyei székházának udvarán ültetett emlékfánál koszorúzással és gyertyagyújtással egybekötött megemlékezéssel tisztelegtünk.
Potápi: idén már öt országban lesz mentorprogram
A Vajdaság és Erdély után Horvátországban is elindul a mentorprogram, nemsokára pedig a Felvidék és Kárpátalja is csatlakozik, így idén már öt országban lesz elérhető – hangoztatta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára csütörtökön a drávaszögi Kopácson, a magyar kormány által finanszírozott vállalkozói mentorprogram nyitó rendezvényén.
Ne felejtsük el magunkat magyarnak vallani!
Már javában zajlik a népszámlálás online szakasza, a jövő héten, szeptember 27-től pedig már az összeírók is megjelennek az utcákon, az otthonokban. Fontos, hogy részt vegyünk a népszámláláson, és valljuk magunkat magyarnak!