A beiskolázási program komoly megtartó erő a Kárpát-medencében, a határon túli magyar régiókban – hangsúlyozta Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára szerdán a drávaszögi Kopácson, miután tanszercsomagot adott át a magyar nyelvű oktatásban részt vevő horvátországi tanulóknak.
A Horvátországi Magyar Pedagógusok Fórumával (HMPF) közösen az elsős kisdiákoknak, az ötödik osztályosoknak és az elsős középiskolásoknak osztottak ki kiegészítő taneszközcsomagot.
A helyettes államtitkár jelezte: a Szülőföldön magyarul program keretében a tanévet – a bölcsődétől egészen az egyetemig – magyar tannyelvű intézményekben kezdő diákok szülei által pályázható oktatási, nevelési támogatás összege a következő tanévtől 22 400 forintról 100 ezer forintra emelkedik. „Azt gondolom, hogy ez már egy komoly, érezhető összeg” – fogalmazott.
Úgy vélte: a többségi nemzet mellett nagyon nehéz biztosítani minden feltételt ahhoz, hogy a magyarság meg tudjon maradni szülőföldjén.
Ezért – mint mondta – a programokkal azt szeretnék elérni, hogy a család mellett a legkisebbek a magyar intézményekben magukba szívhassák a magyar kultúrát, a magyar nyelvet és a magyar történelmet.
Hozzátette ugyanakkor, hogy mindez csak akkor működhet, ha van egy jól szervezett struktúra, és igaz ez az anyaországra, de a határon túli magyar intézményekre is. Ehhez minden intézménynek – működtesse azt politikai szervezet, szakmai szervezet vagy egyéb más kulturális, egyházi és civil szervezet – a maga őrhelyén a megfelelő feladatot kell ellátnia – magyarázta.
Emlékeztetett: az elmúlt időszakban számos fejlesztés valósult meg a régióban, előrelépés történt mind az óvoda-, iskola- és kollégiumfejlesztés, mind pedig ezek működése terén.
Egyben örömének adott hangot, hogy a taneszközcsomag átadásán túl, az év során lesznek még olyan programok – oktatási-nevelési támogatások és ösztöndíjak -, amelyekkel a gyermekek, illetve a szülők további lehetőségekhez juthatnak.
MTI