A közönség szeretete a Tanyszínház motorja: Még hét előadás van hátra az idei turnéból - Külhoni Magyarok
általános Hírek Vajdaság

A közönség szeretete a Tanyszínház motorja: Még hét előadás van hátra az idei turnéból

A Tanyaszínház csapata Szigligeti Ede A cigány című népszínművével járja Vajdaságot. A bemutatót július 27-én tartották Kavillón, a turné végéig még hét állomás van hátra. Az előadást óriási szeretettel fogadja közönség.

A cigányt Crnkovity Gabriella állította színpadra a Tanyaszínház idei társulatával, amely az Újvidéki Művészeti Akadémia hallgatóiból és már végzett fiatal színészekből áll. A rendező elmondta, az előadást a bemutatót megelőző néhány helyszínre elkísérte, akkor még utazott a csapattal és apróbb változtatásokat eszközöltek is, de utána útjára engedte, átadta a fiataloknak és közönségnek.

– Amikor a színész már élteti a szerepét és ezáltal az előadást is, akkor az már működik magától, ott már a rendezőre nincs szükség. Ahol tudom, persze megnézem őket, de ez a darab már az övék. Korábban színészként vagy koreográfusként vettem részt a munkában, ez volt az első tanyás rendezésem és nagyon örülök, hogy ilyen jó csapatom volt, büszke vagyok ezekre a gyerekekre mert odaadóan és alázattal dolgoztak – mondja Crnkovity Gabriella és hozzáteszi, hogy rengeteg pozitív visszajelzést kaptak az előadásra.

– Nagyon sokan írnak személyesen nekem is és a közösségi oldalakon is figyelem a reakciókat, sok kedves üzenetet kapunk. Szerintem és számomra fontos dolgokról szól ez a darab, azért is tetszett meg nekem, mert tele van érzelmekkel meg olyan helyzetekkel, amelyek a mindennapjainkban is benne lehetnek, döntésekkel, amelyeket meg kell hoznunk a magunk vagy a gyerekeink érdekében és szól ez a darab az elítéletekről is, arról, hogy egymás feje felett milyen könnyen törünk pálcát anélkül, hogy gondolnánk a következményekre, pedig gyakran ilyen apróságokon múlnak a nagy dolgok. Azért szeretem az ilyen a darabokat, mert ezekben felismerhetjük és felülbírálhatjuk önmagunkat – hallottuk a rendezőtől.

A történet szerint háborús idők járnak, katonákat toboroznak, ugyanis minden férfi kötelessége védeni a hazát és szükség esetén a frontra vonulni. A háború szele abba a vidéki kis faluba is elér, ahol a magyar családok között, a falu végén él az öreg cigány kovács (Budinčević Krisztián) és két gyermeke Rózsi és Peti (Dedovity Tomity Lea és Sadiković Marijo). Mindketten szerelembe esnek, Peti magyar lánynak, Évinek (Gregus Lilla) hegedül, akit magyar, lehetőleg igen tehetős fiatalembernek szán a kedves mama (Szabó Regina). Az a bizonyos fiú viszont, Kurta Gyuri (Mendrei Zsolt), akit Évinek szemeltek ki, a cigánylányt szereti. Ennek a kapcsolatnak nem a nemzetiségi különbségek állják útját, nem is a háború, hanem a sztereotípiák és az ármánykodás.

A turné július 23-án Szenttamáson kezdődött, a bemutató a hagyományokhoz híven Kavillón, a Tanyaszínház székházában volt és a csapat azóta már többi mint 20 településen mutatta be Szigligeti Ede színművét. Szabó Reginától, a csapat egyik tagjától megtudtuk, hogy a vándorszínészeket mindenhol szeretettel, mosollyal és finom ebéddel vagy vacsorával várják.

– Mindenhol nagyon sokan szeretnék látni az előadásunkat, úgyhogy sokszor az a probléma – szerencsére -, hogy bővíteni kell a nézőteret. Ez számunkra azt bizonyítja, hogy valami jót csináltunk és az emberek szeretik a darabot. A kalapozásnál sokan el is mondják, hogy mennyire hálásak, hogy hozzájuk is elhoztuk A cigányt, élvezik, hogy van benne zene, tánc, énekelünk is, van humor és tragédia, tehát mindenből csipegethetnek – meséli Regina.

Kisebb nagyobb nehézségek mindig adódnak – mondják az alkotók, de ezeket az akadályokat le kell győzni és menni tovább. Ez a Tanyaszínháznak a nehézsége, de egyben a szépsége is, hogy mindent magunk csinálunk és szervezünk meg, egyfajta felnőtté válás ez számunkra. A csapat egy része például kerékpárral közlekedik, ők a hőség miatt kora reggel indulnak útnak, naponta 30-40, sőt van, amikor 60 kilométert is megtesznek. Vannak mélypontok, mert fárasztó minden nap játszani, aztán összepakolni, utazni, újra felállítani a színpadot és ezt pihenőnap nélkül ismételni egy hónapon át, de ugyanakkor a sok kedvesség, amivel körülvesznek minket az egyes helyszíneken, az fel is tölt bennünket – teszi hozzá Szabó Regina.

A Tanyaszínház vándortársulata a körút végéig még 7 helyszínen mutatja be A cigány című darabot: Magyarcsernyén, Magyarittabén, Ürményházán, Torontálvásárhelyen, Muzslyán, Temerinben és Brazíliában.

Forrás: Madár Anikó / vajma.info

Kapcsolodó cikkek