„Az iskola dolga, hogy megtaníttassa velünk, hogyan kell tanulni, hogy felkeltse a tudás iránti étvágyunkat, hogy megtanítson bennünket a jól végzett munka örömére és az alkotás izgalmára, hogy megtanítson szeretni, amit csinálunk, és hogy segítsen megtalálni azt, amit szeretünk csinálni.” Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas magyar tudós gondolataival köszöntötte a bácskossuthfalvi id. Kovács Gyula Általános Iskola tanévnyitójának minden résztvevőjét dr. Crnkovity Gábor, az intézmény igazgatója. Az idén ebben az iskolában tartották a vajdasági magyar elsős kisdiákok tanévkezdő központi ünnepségét a Magyar Nemzeti Tanács szervezésében.
Az igazgató külön köszöntötte többek között dr. Szilágyi Pétert, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának Nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkárát, dr. Pásztor Bálintot, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökét, Csallóközi Esztert, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának főkonzulasszonyát, Jerasz Anikót, az oktatási minisztérium államtitkárát, Pirityiné Szabó Juditot, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága Diaszpóra és Délvidéki Főosztálya főosztályvezetőjét, Juhász Bálintot, a tartományi képviselőház elnökét, Ótott Róbertet, a tartományi kormány alelnökét, dr. Petrovai Lászlót, a Rákóczi Szövetség stratégiai igazgatóját, a tartományi kormány és az MNT több tisztségviselőjét, községi és helybeli tisztségviselőket és a rendezvény főszervezőjeként Fremond Árpádot, az MNT elnökét.
Az iskolakezdő tanulók és társaik alkalmi műsora után dr. Szilágyi Péter kiemelte, hogy az iskola névadója, id. Kovács Gyula szellemisége nagyban hozzájárul a mai bácskossuthfalvi közösségi élet és közösségben gondolkodás kialakulásához. „A róla elnevezett iskola ma Vajdaságban a nemzettudatot és ezen keresztül az egészséges önbizalomhoz elengedhetetlenül szükséges önazonosságtudatot megalapozó és megerősítő anyanyelvi oktatás egyik legerősebb, legmegbízhatóbb bástyája.(…) Számunkra a jövőbe vetett hitünk zálogai a gyermekek, akikkel közös nyelvet beszélünk, magyar anyanyelvünket. Addig van, addig lehet közös jövőnk, amíg közös nyelven beszélünk. Programjainkkal, támogatásainkkal abban szeretnénk segíteni a külhoni magyarságot, hogy legyen hely, legyen tér, legyen közösség, ahol magyarul, magyarként élhetnek és boldogulhatnak.” Elmondta még, hogy az idén Vajdaságban több mint 19 ezer diák kaphat támogatást tanulmányaihoz.
Dr. Pásztor Bálint kiemelte, hogy az idei tanévben Vajdaság-szerte több mint 1300 kisdiák kezdte meg tanulmányait magyar nyelven, és nekik köszönhető, hogy közép- és hosszabb távon tudnak gondolkodni nemzetrészünk fennmaradásáról, fejlődéséről. „A Magyar Nemzeti Tanácsnak és Magyarország Kormányának köszönhetően előny magyar nyelven tanulni, előny anyanyelven tanulni.” Összefogva küzdenek minden egyes magyar kisdiákért, minden magyar tagozatért, a kis létszámúakat is beleértve. Annak ellenére, hogy a törvényes minimum 15 fő, 5 fővel is tudnak osztályokat nyitni, sőt még az alatt is. Hangsúlyozta, hogy nagyon fontos a pedagógusokra, a tanítókra, a tanárokra, az iskola vezetésére háruló szerep. „Nagyon jelentős az, hogy ilyen gyönyörű környezetben, az Idős Kovács Gyula Általános Iskola falai között kezdhetitek meg a tanulmányaitokat. Vajdaság-szerte ehhez hasonló iskolák állnak rendelkezésre”- mondta többek között.
Ma Vajdaságban 10.242 gyermek tanul 74 általános iskolában és 4 speciális iskolában magyar nyelven, köztük 1313 elsős.
Ezt már Fremond Árpád tudatta, aki felszólalásában köszöntötte az elsősöket, és megköszönte a szülőknek és hozzátartozóknak, hogy magyar tannyelvű osztályba íratták be gyermekeiket. Közösségünk megmaradása szempontjából elengedhetetlen az, hogy anyanyelven tudjon a jövő generációja is tanulni. „A Magyar Nemzeti Tanács mindent meg fog tenni annak érdekében, karöltve a magyar politikummal, a Vajdasági Magyar Szövetséggel, a Magyarország Kormányával, Nemzetpolitikai Államtitkársággal, a magyar kormány intézményeivel és szervezeteivel, hogy olyan feltételeket teremtsünk, amelyek lehetővé teszik, hogy a kiharcolt jogainkat megtartsuk, és megőrizzük az oktatás területén”- emelte ki. Megköszönte az intézmények vezetőinek és pedagógusainak, hogy minden nehéz körülmény ellenére szívvel-lélekkel mindent megtesznek azért, hogy neveljék gyermekeinket, felkészítsék őket az életre. A bizalom kiépítésének fontosságát hangsúlyozta gyermek és szülő, valamint gyermek és tanár között.
Az ünnepi rendezvényen minden első osztályba induló magyar kisiskolás tanszercsomagot kapott Magyarország Kormánya és a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága támogatásával, a Bethlen Gábor Alap közreműködésével. A budapesti székhelyű Rákóczi Szövetség segítségével minden vajdasági elsős iskolatáskát is kapott, de mint az MNT elnöke kiemelte, az elsősök mellett a többi diákra is gondoltak.
„A második osztályosok metalofont fognak kapni és egész éves Mézeskalács előfizetést, a harmadik osztályosok számára egy osztálykirándulással kedveskedünk itt, Vajdaság területén. A negyedikesek pedig az iskolaév vége felé atlaszt fognak kapni ajándékba, hiszen felsőben már erre szükségük lesz. Ötödik osztályban tornazsákokat fogunk kiosztani a gyermekeknek, a hatodikosok egész éves Jó Pajtás előfizetést fognak tőlünk kapni ajándékba, a hetedikeseknek is szintén egy osztálykirándulással próbálunk majd kedveskedni, a nyolcadikosoknak pedig megszervezzük a suli-expót, amire Zentán kerül sor szeptember 25-én és 26-án. A pályaválasztás miatt fontos az, hogy a nyolcadikosok tanuljanak tovább, anyanyelvükön tanuljanak tovább”, húzta alá Fremond.
Forrás: Vajma.info