A SakkTesi módszertan alkalmazását sajátíthatták el ma a vajdasági általános iskolák pedagógusai Óbecsén. A Petőfi Sándor Általános Iskolában megtartott képzésen a Polgár Judit-képzés legújabb elemeit mutatták be.
A SakkTesi egy olyan képességfejlesztő program, amelyben a sakktábla, mint terep tudja biztosítani a gyakorlatok helyszínét, a hatékony eligazodást, a térben való tájékozódást és a játékos cselekvéstanulást.
Jerasz Anikó, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke: „Célja egyértelműen az, hogy a pedagógusok olyan segítséget kapjanak, hogy minél könnyebben tudják majd a testnevelés tantárgy oktatásába beiktatni a sakk elemeit, illetve a sakk szabályrendszerét. A jelenlevő pedagógusok a saját intézményük számára SakkTesi alapcsomagot fognak kapni, amely a gyerekekkel megszeretteti, játékosan szeretteti meg a sakkot, valamit olyan módszertani könyveket tartalmaz, amely a pedagógusoknak segíteni fog a különböző foglalkozások kidolgozásában.”
Az egynapos akkreditált képzésre 14 önkormányzat, 24 általános iskolájából közel 60 pedagógus érkezett az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskolába. Abba az intézménybe, amelynek további zavartalan működését 2019-ben csak nagy küzdelem után sikerült kiharcolni.
Szűcs Budai Engelbert, az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskola magyartanára: „A Magyar Nemzeti Tanács volt az, aki 2019-ben kiállt az iskolánknak a bezárása ellen, hogy kivédje azt, hogy bizonyos erők ne zárják azt be és azóta egy felfelé ívelő pályán fut. A jelenlegi igazgatónk, ahogy megfogalmazta, a jövőbeni célja, hogy a hagyományokra épülő jövő iskoláját építse. Ha körbenéznek, akkor jól működik, hiszen itt van a képzés és folytatódik az együttműködés a nemzeti tanáccsal.”
A SakkTesi a Polgár Judit-módszer legújabb eleme, mely a korábbi évek során nagy sikerrel megrendezett óvodás korosztályt célzó Sakkjátszótér, valamint a kisiskolás korosztálynak szóló Sakkpalota komplex képességfejlesztő programokhoz köthető.
Farkas Andrea, projektmenedzser: „Az elmúlt években, ezt a mostanit is beleszámítva a négy határon túli főbb régióban, tehát Felvidék, Kárpátalja, Erdély és Vajdaság közel 300 intézménye vett részt valamelyik programunkban. Több mint 800 pedagógust képeztünk ki, vagy az óvodai, vagy az iskolai, vagy most a jelenlegi SakkTesi programra is.”
A program a magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával valósul meg.
Forrás: PannonRTV