Az etnikai alapú politizálás lehetőségeit kutató sorozatunkban most azokat a polgármestereket kérdeztük meg, akik a saját községük-városuk irányításán túl az országos politika iránti érdeklődésüket is már többször kinyilvánították. Arra kértük az egyes településvezetőket, hogy saját tapasztalatuk, meglátásaik alapján foglalják össze, miben látják az etnikai politizálás megújulásának lehetőségét. Sorozatunk következő megszólalója Farkas Iván, az érsekújvári járásbeli Muzsla polgármestere.
„Kétségkívül ellentmondás van aközött, hogy a magyarság mintegy nyolc százalékos szavazóbázist alkot, és a magyar párt ennek alig több mint a felét tudja megszólítani. Ennek okát abban látom, hogy 2006 után fokozatosan megváltozott a szlovák pártok viszonyulása a magyar közösséghez, illetve komoly szerepe van ebben a progresszív-liberális sajtónak is, ahogy a magyar érdekképviselethez, a Szövetséghez és korábban az MKP-hoz viszonyult” – hangsúlyozta Farkas Iván.
A polgármester hozzátette, a magyar párt sikeres tudott lenni a települési és a megyei önkormányzati választásokon, de tartósan képtelennek bizonyul országos választáson átlépni a parlamenti küszöböt. Idén júniusban már második alkalommal nem sikerült képviselőt juttatni az Európai Parlamentbe sem. Ez arra utal, hogy a magyar érdekképviseletnek regionális pártként lenne jövője. A közösség érdeke azonban azt diktálja, hogy továbbra is fennmaradjon a magát az országos politikában is megmérető etnikai érdekképviselet”.
Farkas szerint a kérdés az, „meddig tartható fenn az ellentmondás, hogy a magyar párt a regionális politikában ugyan sikeres, másfelől azonban nem tud megkapaszkodni a szlovákiai politika első osztályában, vagyis az országos pártok között. A realitásokhoz igazodva valahol a kettő között kellene megteremteni az egyensúlyt”.
Farkas hozzátette, „az egyik lehetséges forma egy választási koalíció, amelynek sikeréhez a magyar párt a maga potenciálisan négy százalékos szavazóbázisával járulhatna hozzá. Ezáltal elkerülhető lenne, hogy a magyar szavazatok ismételten a kosárba kerüljenek. Ha az energiákat a regionalitásra összpontosítanánk, akkor az országos választásokon egy ilyen pártnak a magyar választók mellett a déli régiókban élő más nemzetiségűek képviseletét is hangsúlyosan fel kellene vállalnia”.