Hiánypótló iskolatörténeti kiadvány - Külhoni Magyarok
általános Felvidék Hírek

Hiánypótló iskolatörténeti kiadvány

Negyvennyolc gömöri magyar iskola történetét ismerteti az a nemrégiben megjelent tanulmánykötet, amelyet hosszas kutatómunkát követően Ádám Zita vezetésével állítottak össze a régió pedagógusai.

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) Rimaszombati Regionális Pedagógiai Központja és a Pro Scholis polgári társulás gondozásában megjelent, A gömöri magyar iskolák története című kiadványt a rimaszombati Csillagház előadótermében mutatták be.

Az eseményen részt vettek többek között a kiadvány tanulmányírói, az egyes oktatási intézmények igazgatói, s néhány érintett település polgármestere is.

Fekete Irén, az SZMPSZ elnöke köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy ez a könyv nem pusztán csak tinta és papír, hanem ennek a régiónak az öröksége. Felöleli a térség iskoláinak történeteit, sikereit, eredményeit, de a kudarcait és az árnyékosabb oldalait is. Köszönetet mondott a januárban 80. életévét betöltött Ádám Zitának, a kiadvány szerkesztőjének, aki nélkül ez a könyv nem születhetett volna meg.

A szerzőről mindenki tudja, hogy szenvedélye az oktatás és a nevelés. Az ő szavai, kutatásai és tanítása révén a gömöri iskolák története nemcsak megmarad, de hatni fog a jövő nemzedékeire is, hangsúlyozta Fekete Irén, rámutatva, hogy ez a könyv minden iskolának a polcán ott lesz, hogy a szülők és a diákok is elolvashassák.

Egy ilyen nagyívű összefoglaló kiadvány elkészítésének az ötlete még a ’90-es években merült fel, viszont támogatás hiányában sokáig várni kellett rá. Az érdemi munka a koronavírus-járvány alatti karantén során kezdődött, amikor a pedagógusok nekiláttak összegyűjteni a fellelhető információkat és feldolgozni iskolájuk történetét. A 610 oldalas könyv elkészülése öt évet vett igénybe.
Megjelenését a Bethlen Gábor Alap támogatta.

– A munkát a tudatos csapatjelleg, a hálózatépítés és az egymás történeteinek megismerése, megismertetése dominálta. Egyrészt a felvidékiség eszmeiségét, az együvé tartozást próbáltuk megfogalmazni, másrészt viszont az is célunk volt, hogy kiváló példákat és pedagógusokat mutassunk meg – közölte Ádám Zita, hozzátéve, hogy ez a munka szervesen illeszkedik a gömöri
pedagógustársadalom szellemi munkájának profiljába.

A kiadvány témáját Simon Attila történész tanulmánya vezeti fel, a kötet gerincét pedig a mai Rimaszombati és Nagyrőcei járás területén még működő és néhány már megszűnt iskola vázlatos története alkotja. Ezeket a kisebb tanulmányokat helyi pedagógusok írták, akik munkájukban az iskola történetét beágyazták a település térképébe, történetébe.

Sebők Valéria nyugalmazott pedagógus, a könyv nyelvi lektora szerint mindenképpen alapműnek tekinthető a kiadvány, amelyhez hasonló Szombathy László több mint száztíz évvel ezelőtt megírt összefoglalója óta nem született a gömöri régióban.

Forrás: Ma7.sk/Virsinszky Tamás

Kapcsolodó cikkek