Kárpát-medencei szinten csatlakoztak a kulturális intézmények a Jókai-emlékév programjaihoz – mondta Novák Irén művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkár szerdán az M1 aktuális csatornán.
Hozzátette: a Jókai-emlékévben az egész Kárpát-medencében zajlanak majd író-olvasó találkozók, könyvbemutatók, olvasásnépszerűsítő programok, Jókai életét bemutató kiállítások, akár digitális formában is. Színdarabokat visznek újra színpadra, a Müpa például feldolgozta a Cigánybárót, és a Szaffi című musicalt mutatja be a legkisebbeknek.
Az államtitkár beszélt arról is, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ a Jókai-hagyatékból ingyenesen hozzáférhetővé tett egy 200 darabból álló válogatást, valamint egy mesterséges intelligenciát használó digitális labor programot is meghirdetett. A pedagógusok akár óravázlatokat is kérhetnek a mesterséges intelligencia segítségével – hívta fel a figyelmet Novák Irén.
Nagyon fontos a fiatalok bevonása, a programok interaktívvá tétele – hangsúlyozta a helyettes államtitkár, hozzáfűzve: ehhez jó lehetőséget biztosítanak a különböző pályázati felhívások, így például a legkisebbeknek szóló rajzpályázat. A középiskolásoknak a Magyar Írószövetség hirdet novellaíró pályázatot Jókai életművéhez kapcsolódóan.
Az író hagyatékának, életművének megismertetését segíti majd egy olyan szabadulószoba, ahol Jókai életének állomásait ismerhetik meg játékos formában az érdeklődők a Múzeumok majálisán.
Rendeznek tudományos konferenciákat is, többek között az Országos Széchényi Könyvtárban, az ott elhangzottakat pedig egy tanulmánykötetben rögzítik.
A Magyar Nemzeti Múzeum applikációja pedig a Jókai által igen kedvelt kerti sétákat mutatja be.
Jókai munkássága megkerülhetetlen és példaértékű, hiszen olyan életművet alkotott, amely ma is biztos pontokat jelenthet mindannyiunk számára. Jókai Mór az egyik legsokoldalúbb író, nagy tudású, európai műveltségű, sok nyelvet beszélő, közéleti tevékenységet is folytató ember volt – mondta Novák Irén.
MTI