Kovács Zoltán a BBC-nek: Magyarország nem tud rövid idő alatt más forrást találni az orosz energiahordozók helyett - Külhoni Magyarok
általános Hírek Magyarország

Kovács Zoltán a BBC-nek: Magyarország nem tud rövid idő alatt más forrást találni az orosz energiahordozók helyett

Magyarország nem tud rövid idő alatt más ellátási forrást találni az orosz energiahordozók importja helyett – mondta a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára a BBC brit közszolgálati rádió hétfő esti hírműsorának nyilatkozva.

Kovács Zoltán az interjúban kijelentette: az asztalon lévő összes jelenlegi javaslat, a magyar kormány által eddig látott tervek és tervezetek mindegyike gyakorlatilag a magyar gazdaság leállásával, a magyar emberek mindennapi életvitelének romba döntésével lenne egyenlő a szankciók bármelyikének bevezetése esetén.

Az államtitkár a BBC rádió közéleti és politikai műsorokra szakosodott négyes csatornájának hírmagazinjában elmondta: Magyarországnak rövid távon, de különösen a következő 3-5 évre szóló időszakban nincsenek alternatív energiaellátási forrásai. Hangsúlyozta: Magyarország nyersolajellátásának 65 százaléka Oroszországból érkezik, és tengerpartok nélküli országként az ellátás a vezetékrendszerekre alapul. „Nagyon egyszerű fizikai tény, hogy ezek a vezetékek jelenleg Oroszországhoz kötnek bennünket, és a nyugatról érkező (vezetékrendszerek) is orosz földgázt és nyersolajat szállítanak” – mondta Kovács Zoltán a hétfői BBC-műsorban.

Hozzátette: az orosz nyersolajellátás 65 százalékos aránya mellett Magyarország földgázellátásának 85 százaléka függ az orosz szállításoktól, és ezen lehetetlenség változtatni pár hónap vagy év alatt. Arra a kérdésre, hogy e helyzet miatt a magyar kormány reménykedik-e valamely kivételes bánásmódban, vagy kapott-e ilyesmire biztosítékokat Brüsszeltől arra az esetre, ha az Európai Bizottság az orosz olaj embargójáról dönt, az államtitkár azt mondta: a kormány még nem látta a bizottság végleges tervezetét ebben az ügyben. „Üzeneteket látunk különböző irányokból, de kijelenthetem, hogy a magyar álláspont nem változott” – tette hozzá.

Arra a kérdésre, hogy Magyarország nem kockáztatja-e az Európai Unió által az ukrajnai háború borzalmaival szemben tanúsított, mindeddig meglehetősen egységes álláspont szétforgácsolódását, Kovács Zoltán azt mondta: olyan kompromisszumot kell találni, amely mindenki számára elfogadható, és ez a kompromisszum csak az európai együttműködés egyik alapelvére, vagyis a józan észre alapuló, kölcsönösen elfogadható, gyakorlatias megoldásokra épülhet. Hozzátette: ideológiával nem lehetséges a gazdaság energiaellátása, a járművek feltöltése üzemanyaggal, a lakossági fűtés biztosítása, a döntő tényező az energiahordozók hozzáférhetősége.

Arra a felvetésre, hogy Magyarország Vlagyimir Putyin orosz elnök háborús kiadásaihoz nyújt finanszírozást, Kovács Zoltán kijelentette: a kormány nagyon nyitott e kérdés megvitatására, de ebben az ügyben nem szabad Magyarországra mutogatni, hiszen továbbra is csaknem mindegyik európai ország fizet az orosz energiahordozókért, tekintettel az alternatív források hiányára.

Az államtitkár hangsúlyozta: ez egyszerű matematika, hiszen az Európai Unió földgázigénye 400 milliárd köbméter, és ennek több mint a felét Oroszország szállítja. „Számolnunk kell, és azt kell átgondolnunk, hogy milyen gyorsan, mennyire biztonságosan tudjuk más forrásokkal helyettesíteni a keletről érkező ellátást. A világpiacon körülnézve változatlanul előttünk áll az energiahordozók hozzáférhetőségének és szállításának problémája, és ezért nincs helye semmilyen ideológiai alapú döntésnek ebben az ügyben, nagyon gondos, gyakorlatias, a józan észre alapuló döntésnek kell születnie” – mondta Kovács Zoltán a hétfői BBC-interjúban.

MTI

Fotó: Kovács Zoltán Facebook oldala

Kapcsolodó cikkek