Munkácsy Mihály életműve a hazát teremtő és azt fenntartó alkotóerő, a nemzeti géniusz egyik megnyilvánulása – hangsúlyozta az Országgyűlés elnöke a Munkácsy – Egy világsiker története című kiállítás keddi megnyitóján a Szépművészeti Múzeumban.
Kövér László kiemelte: Munkácsy Mihály életútja és életműve a géniusz példázata. A géniusz pedig több, mint tehetség, a géniusz maga a sors – jegyezte meg.
Kijelentette, a tehetség kibontakozását a kedvezőtlen körülmények megakadályozhatják, a sors beteljesedését azonban sohasem. Ezért volt törvényszerű, hogy a legárvább élethelyzetből, a legmostohább személyes és történelmi körülmények közül Munkácsy Mihály a magyar képzőművészet legmagasabb régióiba emelkedhetett.
Kövér László örömét fejezte ki, hogy a Honfoglalás című festmény vagyonkezelőjének, az Országgyűlés Hivatalának a képviseletében személyesen is hozzájárulhatott a kiállítási anyag teljessé tételéhez.
Emlékeztetett: 1929 óta a Honfoglalás helye a szerzőjéről elnevezett országházi teremben van, de a festmény biztonsági és műkincsvédelmi okokból csak korlátozottan látogatható. Terveik szerint olyan megfelelő helyszínt biztosítanak majd az alkotásnak, ahol a látogatók korlátozások nélkül megtekinthetik.
A házelnök szólt Munkácsy hazaszeretetéről, kiemelve: napjainkban Munkácsy szülőföldjét, Kárpátalját feszítette keresztre a történelem.
„Munkácsyra is gondolva fohászkodjunk a történelem urához, hogy Kárpátalja számára is legyen feltámadás, hogy a huszonegyedik század új Munkácsy Mihályai, új magyar géniuszai kitörhessenek a kárpátaljai sorstalanságból, és beteljesíthessék értékteremtő sorsukat”
– hangsúlyozta.
Budapest, 2024. november 26. A Munkácsy – Egy világsiker története című kiállítás egy részlete a megnyitó napján a Szépművészeti Múzeumban 2024. november 26-án. A tárlat 2025. március 30-ig tekinthető meg. MTI/Koszticsák Szilárd
Krasznai Réka művészettörténész, a kiállítás kurátora elmondta: a monografikus Munkácsy-kiállítások történetében első alkalommal mutatják be a Munkácsy-életművet nemzetközi párhuzamok, analógiák, hatások és összefüggések mentén.
Kiemelte, a tárlat a szenzációs karrierről, egy igazi magyar világsiker történetről szól.
Munkácsy mesebeli felemelkedése, üstökösszerű pályája, valamint gazdag, sokrétű életműve eleven része a nemzeti öntudatnak – mondta Baán László.
A Szépművészeti Múzeum főigazgatója felidézte az alkotó felemelkedésének történetét, kiemelve: sohasem felejtette el segíteni a hozzá forduló ifjú pályatársait.
Ez példaértékű minden, saját útját kereső „fiatal tehetségünk és egész nemzeti közösségünk számára, hogy a ránk bízott tehetségekkel” hogyan kell sáfárkodni – hangsúlyozta.
A Munkácsy Mihály születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából rendezett jubileumi tárlat a festő fő művei mellett a kevésbé ismert, ritkán vagy itthon eddig még sosem látott alkotásait is bemutatja hat nagy tematikus egységben.
A tárlat 2025. március 30-ig tekinthető meg.
MTI