Egy közösség mindig az elődök és ősök iránti tisztelet köré szerveződik. Magyar települések emlékét őrző sírkertet állított helyre többéves munkával a Georgiai Magyarok Közösségének Egyháza. Tulipán Saroltával, a szervezet társelnökével beszélgettünk múltról, a helyreállítási munkálatok alakulásáról és a terveikről.
Az 1880-as évek végén három magyar elnevezésű település jött létre az Egyesült Államok Georgia államának nyugati részén Ugyanis egy helyi vállalkozó több mint 700 családot telepített be a területre, hogy szőlészettel-borászattal foglalkozzanak mintegy 800 hektáron. A legnagyobb településüket a magyar főváros iránti tiszteletből Budapestnek, a következőt a bortermelés okán Tokajnak, a harmadikat pedig szülőföldjük városáról Nyitrának nevezték el. Az itt élő magyar családok házakat, utcákat, üzleteket, majd katolikus templomot és iskolát is emeltek. A vidékre jellemző klíma rendkívül kedvezett a szőlőtermesztésnek, virágzott is egészen az 1908-ban bevezetett szesztilalmi törvényig. Ekkor a borkészítés hanyatlásnak indult. A magyarok nagy része elvesztette a megélhetését, többségük az ország más részére vándorolt munkát keresni. Azok a magyar telepesek, akik maradtak, beolvadtak. Ők nyugszanak a fent említett Budapest Temetőben. A települések elnéptelenedésével ma már csak két utcanév emlékeztet a történelem ezen szakaszára. A temetőben pedig olyan családnevek olvashatók a sírköveken mint a Lakatos, Fekete, Polyák.
A Georgiai Magyarok Közösségének Egyháza vezetősége az elmúlt több mint 15 évben rendszeresen látogatta a temetőt, évente egyszer szervezett takarítás keretein belül próbálták rendezgetni a területet. Azonban ettől jóval több teendő akadt: ott volt a tönkrement kerítés és az elburjánzott természet következtében megrongálódott sírkövek is. 2020-ban és 2021-ben járt Georgiában Dr. Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár, a georgiai magyar szervezet vezetői vele közösen kezdtek gondolkodni a megoldáson. A Georgiai Magyarok Közösségének Egyháza elhatározta, hogy megmentik a magyar örökséget az enyészettől, és 2022-ben pályázatot nyújtottak be a felújítás finanszírozására Magyarország Nemzetpolitikai Államtitkárságához, illetve a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt-hez. Adminisztrációs kihívások és bonyolult tulajdoni jogviszonyok miatt a projekt lassan szerveződött. Végül ügyvédi segítséggel sikerrel zárult és – Georgia állam Haralson megye vezetésének felvetése nyomán – a temető Georgiai Magyarok Közössége Egyházának tulajdonába került. Vállalkozók, régészek, kivitelezők, civil adományozók mozdultak meg, speciális műszerekkel derítették fel azokat a sírokat is, amelyeken mindaddig nem álltak sírkövek. Az egyes sírhelyek újbóli kimérésében és a restaurálásban komoly szerepet vállalt a Georgia Egyetemen dolgozó magyar régész, Gyucha Attila. A temetőben továbbá új járdát építettek és feltöltötték a temető eső által kimosott részeit.
A felújítás idén tavasszal fejeződött be, 2024. június 1-jén pedig ünnepélyesen újranyitották a Budapest Temetőt. A temetők feladattal látják el a közösséget, amelyik gondozásába veszi azokat, valamint az emlékezés mellé a viszontlátás örömét is adják – így fogalmazott beszédében Dr. Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár az amerikai Budapest temetőjének újranyitásakor. A Miniszterelnökség helyettes államtitkára hangsúlyozta: A temetők nem csupán az út végét jelölik, egy egyházi szervezetnél pedig ezt kiegészíti a feltámadásba vetett hit reménysége is, és összeköti a múltat a jövővel.
A Georgiai Magyarok Közösségének Egyháza arra törekszik, hogy levéltári kutatások segítségével felkutassa, hogy a jelenleg ismert személyeken kívül, kik lettek még eltemetve a Budapest Temetőben.
Forrás: Dorgay Zsófia / bocskairadio.org