Összmagyar érdek, hogy a következő generáció kiemelkedő tehetségei ne csak saját érvényesülésükön ügyködjenek, hanem közösségben tudjanak gondolkodni és lakóhelyükhöz minél közelebb részesüljenek tehetséggondozásban – hangoztatta Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kuratóriumának elnöke az MCC felújított nagyváradi képzési központjának avatóünnepségén csütörtökön.
A kuratóriumi elnök Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével folytatott panelbeszélgetés keretében kifejtette: a tömegoktatás korában nagy szükség van olyan, egyéni mentorálásra épülő képzési rendszerre, amely nem engedi elveszni az egyediséget, és „meg tudja fogni” azokat, akik szívesen vállalnak többet. Ezt teszi az MCC, amely arra készíti fel a következő generációt, hogy a politika, az üzlet, a kultúra, az állam és önkormányzatok működtetése terén helyt tudjon állni, nemzetközi dimenzióban is emelkedjen ki, és mindezt úgy tegye meg, hogy közben ne felejtse el: honnan jön és hova tart, és milyen közösség tagja – magyarázta.
„Ez a következő generáció tudja, hogy mit jelent az, hogy határon túli magyar, és mit jelent az, hogy egy országnak lehet határa, de egy nemzetnek nem lehet határa” – fogalmazott Orbán Balázs. Hozzátette: az MCC arra is alkalmas, hogy élő kapcsolatot tartson fenn az erdélyi magyarsággal, mert az MCC kötelékében „mindenkinek el kell jönnie Erdélybe”, meg kell ismerkedni az erdélyi magyarság történetével, helyzetével, jövőjével, lehetőségeivel, és ezáltal a határokon átívelő nemzetegyesítésnek a projektje generációról generációra tovább tud futni.
Rámutatott: az MCC hálózatában kitüntetett szerepe van Erdélynek, ahol kilenc képzési központot működtet. Az MCC büszke arra, hogy Felvidéken, Délvidéken, Kárpátalján is jelen van, de ezeken a területeken mindenhol egy-egy képzési központja van.
A kuratóriumi elnök kitért arra is: az „MCC-franchise” azt jelenti, hogy mindenhol ugyanolyan módszerekkel és elérésekkel zajlik a tanulás, ami azért fontos, hogy ne kerüljön senki hátrányba azért, mert Zalaegerszegen, Szegeden, Kolozsváron, Szatmárnémetiben született, nem pedig Budapesten.
„Ennek a programnak nem az a célja, hogy elszívjon tehetségeket innen, pont az ellenkezője a célja. Az a célja, hogy olyan lehetőségekhez juttasson a lakóhelyéhez, meg az otthonához legközelebb, amit egyébként nem érne el máshol, csak akkor, hogyha távol költözne a lakóhelyétől”
– jelentette ki Orbán Balázs.
A román elnökválasztás nyomán kialakult új helyzetre vonatkozó moderátori kérdésre válaszolva a miniszterelnök politikai igazgatója azt mondta: ha a román politika és a román államelnök nyit Magyarország irányába, és szeretne Magyarországgal együttműködni, akkor Budapest kész ezt az együttműködést elmélyíteni.
Megjegyezte: Orbán Viktornak nagyon sokféle partnere volt az elmúlt évtizedekben Bukarestben, mivel „a magyarhoz képest a román politika volatilitása egy kicsit magasabb”.
„Nekünk ehhez kell alkalmazkodnunk, tehát Magyarország érdekelt a közép-európai kapcsolatépítésben, minden szinten, politikai, gazdasági, infrastruktúrafejlesztési szinten is, és érdekelt a jó román-magyar kapcsolatokban. Még egy dologban vagyunk érdekeltek: az RMDSZ sikerében, aki az erdélyi magyar közösséget képviseli, ezért szeretnék gratulálni az RMDSZ-nek, mert pont ez a választási eredmény megmutatja, hogy ma Erdélyben politikát az RMDSZ, tehát Romániában politikát az RMDSZ nélkül nem lehet csinálni és az erdélyi magyarság nélkül, és ez szerintem mindenkinek egy nagyon-nagyon jó visszajelzés” – mondta Orbán Balázs.
Kelemen Hunor úgy értékelte, hogy az MCC fontos, sok tekintetben hiánypótló munkát végez Erdélyben, ugyanakkor az együttműködés erősítését szorgalmazta az MCC és az erdélyi magyar közösség vezető, közösségépítő intézményei, szervezetei között.
„Aztán ott van az Erdélyi Politikai Iskola. Ott nagyobb összehangolt munkára van szükség még inkább, mint amit eddig tapasztaltunk. És fontos, hogy akik ezt az iskolát elvégzik, azok valahol a közösségi munkába visszakapcsolódjanak. Ne csak azért végezzék el, hogy egy picivel többet tudjanak a politikai intézményekről, azoknak a működéséről, hanem igenis a tudásukat a közösség szolgálatába állítsák mielőbb, mihelyt erre lehetőség van” – mondta az RMDSZ elnöke.
Az MCC nagyváradi képzési központja a 19. század végén Dudek Joachim volt városi tiszti főorvos jótékonysági alapítványa által emelt, a római katolikus egyház tulajdonába visszakerült Körös utcai iskolaépületben működik. Ennek korszerűsítés munkálatai már 2021-ben megkezdődtek, a felújítás pedig 2024 nyarán indult.
Az épületet teljes szerkezeti megerősítést, korszerű gépészeti és elektromos rendszereket, tűzvédelmi és belsőépítészeti fejlesztéseket kapott. Megőrizték az ikonikus lépcsőfeljáró eredeti díszítőelemeit, ugyanakkor egy új felülvilágítóval tették világosabbá, hogy eredeti, történelmi jellegét megőrizve a XXI. századi oktatási és közösségi terek követelményeinek is megfeleljen.
MTI
Borítókép: Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke és Simon Krisztián moderátor az MCC felújított nagyváradi képzési központjának avatóünnepségén tartott panelbeszélgetésen 2025. június 5-én. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt