Orbán Viktor: Ukrajna uniós tagságával tönkremenne az európai és a magyar gazdaság - Külhoni Magyarok
általános Hírek Magyarország

Orbán Viktor: Ukrajna uniós tagságával tönkremenne az európai és a magyar gazdaság

Ukrajna európai uniós tagsága ma azt jelentené, hogy az európai és benne a magyar gazdaság is tönkremegy, ezért az erről szóló döntést el kell tolni – hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

A közmédia brüsszeli stúdiójából sugárzott interjúban a kormányfő arra figyelmeztetett, hogy nincs észszerű alapja annak az álláspontnak, amelyet a többi 26 európai tagállam a magáévá tesz az ukrajnai háború folytatásával kapcsolatban.

„Mi mindig azt mondtuk, hogy legyen béke, három éve mondjuk ezt” – emlékeztetett Orbán Viktor.

Kijelentette:a magyarok nem bírják el a következményeit egy ilyen háborúnak, vagy ha ki is bírjuk, csak nagyon nehezen. A másik 26 uniós tagállam „ellenstratégiájának” lényege, hogy „ne béke legyen, hanem rávegyék az ukránokat, meg magukat is, hogy van értelme folytatni a háborút” az Egyesült Államok nélkül is – mondta.

Ha ezt végigviszik az európaiak, az utolsó fillérünk is rámegy erre a háborúra – fogalmazott. Hangsúlyozta: „nem új dolog”, hogy Magyarország és a többi 26 tagállam között a háború és béke dolgában véleménykülönbség van, ezt eddig sikerült áthidalni, de ez most már az Egyesült Államok és az általa vezetett „békepárti országok csoportja” és a 26-ok között áll fenn arról, hogy „folytassuk a háborút vagy legyen béke”.

A miniszterelnök a csütörtöki EU-csúcson történtekről szólva azt mondta: a béke melletti állásfoglalás helyett döntött a háború folytatásáról a többi uniós tagállam, az ukrán elnök jelenlétében. Jelezte: szerette volna megtudni, miben bíznak a többiek, hiszen a három éve zajló háborúban a 26 európai uniós tagállam és az Egyesült Államok eddig Ukrajnát támogatta, és „így is az oroszok állnak nyerésre a frontvonalon”.

Most ha az amerikaiak kiszállnak, akkor a maradék 26 országnak mitől lesz több esélye arra, hogy sikerrel végigvigye ezt a háborút? Ez egy olyan kérdés, amire nincsen válasz – jelentette ki, rámutatva: a további támogatással „nagyon súlyos pénzügyi következményeket” vállalnak, hiszen a harcok folytatását valakinek finanszíroznia kell az amerikaiak távozása után is.

Hangsúlyozta: a NATO-ból sem fog pénz érkezni Ukrajnába, mert a szervezeten belül megváltoztak az erőviszonyok, az Egyesült Államok, valamint a második legnagyobb NATO-hadsereggel rendelkező Törökország, illetve a magyarok és a szlovákok is békét akarnak. Felidézte: az EU-csúcson csütörtökön egy éles vitában végigvették, hogy Európa mire és mennyi pénzt adna Ukrajnának. Az európaiak egyrészt pénzt akarnak adni a jelenleg 800 ezres ukrán hadsereg fenntartására, ráadásul az ukrán elnök szerint a háború után, a béke idejében egymilliós hadseregre lenne szükség.

Másodsorban finanszírozni kellene Ukrajnát, mint államot, amely jelenleg nem működik, harmadrészt Európának fel kell erősítenie saját hadseregeit, valamint az „ajtón kopogtat” Ukrajna európai uniós tagsága is, ami egy negyedik óriási összeg lesz.

Kijelentette: „ennyi pénz nincs”, nemhogy Európában, talán még Amerikában sem. Úgy fogalmazott: „ma még úgy tűnik, hogy én vétóztam, mi tagadás, nem vagyunk részei mindannak, amit ők elfogadtak, de csak hetek kérdése, és vissza fognak jönni, és ki fog derülni, hogy ezekre a célokra nincsen pénz.” Komolyan el kell gondolkodni a háború utáni Ukrajna finanszírozásáról, mert nem akarjuk, hogy Európa minden pénze, és magyarok uniós, illetve otthon megteremtett pénzügyi forrásai mind Ukrajnába menjenek – mondta a kormányfő.

Orbán Viktor kijelentette, Ukrajna európai uniós tagsága ma azt jelentené, hogy az európai és benne a magyar gazdaság is tönkremegy.

Azt mondta: most Európában egy olyan koncepció kerekedik fölül, amely úgy akarja támogatni Ukrajnát, hogy közben tönkreteszi gazdaságilag Európát. Hozzátette: „szép dolog a segítség”, és az ukránoknak szükségük is van rá, de úgy nem lehet őket megsegíteni, hogy „közben mi tönkremegyünk”.

Úgy értékelt: ezt a folyamatot időben meg kell állítani, mert jelenleg erről felelősen dönteni nem lehet. Hangsúlyozta: Ukrajna akkor lehet csak az Európai Unió tagja, ha minden tagállam támogatja ezt. Nem fölgyorsítani kell a tárgyalásokat, hanem minden apró részletet végig kell gondolni, nincs itt az ideje most annak, hogy felelősségteljesen dönthessünk a tagságukról – jelezte, hozzátéve, hogy ezt a folyamatot időben el kell tolni.

A kormányfő megerősítette, hogy amilyen gyorsan csak lehet, szeretne „tető alá hozni” egy véleménynyilvánító szavazást erről a témáról Magyarországon.

MTI

Kapcsolodó cikkek