Megkezdődtek Bukaresteben a kormányalakítást célzó, egyelőre informális egyeztetések szerdán az újonnan hivatalba lépett államfő, Nicusor Dan és a parlamenti pártok között. Az alkotmány által előírt hivatalos kormányalakítási tárgyalásokat csak egy koalíciós megállapodás létrejötte után, várhatóan két-három hét múlva hirdeti meg az államfő.
Az elnök szerdán egyenként fogadta a parlamenti pártok küldöttségeit, amelyekkel főleg az általa megnevezett legsürgősebb teendő, a veszélyesen megnövekedett költségvetési hiány megfékezésének lehetséges módozatairól egyeztetett. Sorin Grindeanu, a legnagyobb frakcióval rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD) ideiglenes elnöke a találkozó után elmondta: egyelőre egy lehetséges kormányprogram, a költségvetés kiegyensúlyozására irányuló intézkedéscsomag kialakítása a cél. Ha egyetértés lesz a teendőkről a potenciális partnerek között, akkor a PSD – a párttagsággal konzultálva – eldönti, hogy részt vesz-e a kormányban, vagy csak parlamenti támogatást nyújt egy kisebbségi kormány általa helyesnek ítélt intézkedéseihez.
Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ideglenes elnöke elismerte, hogy pártját is felelősség terheli az eddigi túlköltekezésért, a GDP 9 százalékát közelítő költségvetési hiányért, de a PNL részt akar venni a helyzet orvoslásában, a deficit csökkentésében és a befektetők bizalmának helyreállításában is, amit szerinte az állam karcsúsításával, a kiadások csökkentésével, bizonyos adók és illetékek emelésével, az adókerülés visszaszorításával és az európai források hatékonyabb lehívásával lehet elérni.
Dominik Fritz, a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) ideiglenes elnöke szerint egy köztiszteletnek örvendő, tekintélyes politikus kell vezesse a kormányt. Az USR támogatná azt, hogy Ilie Bolojan PNL-elnök kapjon korányalakítási megbízást. A miniszterelnöki tisztségre – legnagyobb pártként – szintén igényt tartó szociáldemokraták azonban nem akarnak liberális kormányfőt. A PSD kompromisszumos felvetését, hogy egy politikailag semleges „szakértő” kapjon miniszterelnöki kinevezést, Fritz elutasította, mondván, hogy egy technokrata miniszterelnöknek nem lenne megfelelő mandátuma a nehéz döntések meghozatalához, és az első népszerűtlen intézkedésnél elhatárolódnának tőle a koalíciós pártok.
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke is jelezte, hogy a szövetség készen áll a kormányzati szerepvállalásra, „annak minden előnyével és hátrányával együtt”. A költségvetési hiány megfékezése szerinte nem érintheti a beruházásokat, mert azzal a felzárkózás és fejlődés perspektívájától fosztanák meg az országot. Az RMDSZ elnöke elmondta: a konzultációsorozat szakértői szinten folytatódik a pártok között, azzal a céllal, hogy egy alaposan kidolgozott, határidőkkel ellátott, a társadalom és a külföldi partnerek felé is „üzenő” kormányprogramról szülessen koalíciós megállapodás.
A kormány politikai összetételéről Nicusor Dan államfő korábban több ízben is leszögezte, hogy európai elkötelezettségű, nyugati orientáltságú nagykoalíciót akar, a PSD, PNL, USR, RMDSZ és a nemzeti kisebbségi frakció részvételével. Eleve kizárta, hogy a hagyományos pártok által szélsőségesnek tartott, 2020-ban, vagy 2024-ben parlamenti képviselethez jutott ultranacionalista pártok soraiból nevezzen ki miniszterelnököt. A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), és az SOS Romania párt ezért bejelentette, hogy nem vesz részt a szerdai egyeztetéseken.
Dan Tanasa, az AUR szóvivője azt mondta, hogy nem legitimálhatják részvételükkel egy részrehajló, a választók millióinak képviselőit semmibe vevő államfő konzultációs „színjátékát”, amellyel szerinte csak az a célja, hogy „egy újabb nemzetárulással ismét kormányra juttassa azokat a rendszerpártokat, amelyek az eltelt 35 évben tönkretették a gazdaságot és románok milliót üldözték el az országból”.
Diana Sosoaca EP-képviselő, az SOS Romania párt elnöke azzal indokolta pártja távolmaradását a szerdai egyeztetésekről, hogy az alkotmánybíróság „idegen parancsra”, önkényesen kizárta őt az elnökjelöltek közül, szerinte „hárommillió halott és kétmillió moldovai útlevéllel rendelkező idegen állampolgár” szavazatával elkövetett csalás történt az elnökválasztáson, úgyhogy nem ismeri el Románia legitim elnökeként Nicusor Dant.
A szélsőségesnek tartott pártok közül egyedül a Fiatal Emberek Pártja (POT) jelezte, hogy részt vesz a szerdai egyeztetéseken, küldöttségüket 18 órára várják az elnöki hivatalba.
Romániát jelenleg ügyvivő kormány vezeti. Marcel Ciolacu miniszterelnök május 5-én mondott le, miután a kormánykoalíció államfőjelöltje, Crin Antonescu nem jutott be a megismételt elnökválasztás második fordulójába. Az alkotmányos előírás szerint legfeljebb 45 napig állhat ügyvivő kormány az ország élén, tehát az új kormányt legkésőbb június 20-án kellene beiktassa a parlament.
MTI