Felkerült a neveléstudomány térképére a Pécsi Tudományegyetem azzal, hogy átvette a World Council for Curriculum and Instruction (WCCI) neveléstudományi világszervezet globális titkárságának működtetését – hangsúlyozta a baranyai felsőoktatási intézményt fenntartó alapítvány kurátora kedden Pécsen.
Szili Katalin a WCCI pécsi központjának megnyitóján rámutatott: jelentős szakmai és tudományos elismerést jelent az intézmény számára a tény, hogy a Kaliforniából, San Diegóból a baranyai vármegyeszékhelyre kerül az 1970-ben az Egyesült Államokban alapított világszervezet központja. Mint mondta, a döntésben kulcsszerepet játszott a PTE szekszárdi egysége, a Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kara (KPVK), amelynek vezetői szoros kapcsolatban állnak a WCCI-vel.
Szili Katalin felhívta a figyelmet arra, hogy a világszervezet 2026-ban éppen Magyarországon – várhatóan Pécsen vagy Szekszárdon – rendezi meg kétévenként esedékes 100-200 résztvevővel zajló nemzetközi konferenciáját is. Kiemelte: a PTE KPVK pedagógusképző részlege innovatív a neveléstudományban, s olyan fejlesztéseket készít elő, amelyek a világ más részein is hasznosak lehetnek, követőkre találhatnak.
A kurátor szerint a pécsi központ megnyitása újabb fontos lépés abban a folyamatban, amelynek során nemzetközi értelemben egyre erőteljesebb szerepet képvisel az intézmény, s amelynek köszönhetően egyre növekvő számban tudhat külföldi hallgatókat soraiban.
Ismail Hakki Mirici, a WCCI török elnöke, az ankarai Hacettepe University professzora kiemelte: első alkalommal került az Egyesült Államokon kívülre a szervezet központja. Az elnök egy hétfői, Szekszárdon rendezett sajtótájékoztatón közölte: WCCI tananyagok és tanárok világtanácsaként fogható fel, amely a kezdettől szoros kapcsolatot ápol az ENSZ-szel, illetve annak neveléstudományi szervezetével, az UNESCO-val.
Klein Sándor, a WCCI alapító tagja, a PTE emeritus professzora azt mondta: a világszervet – amelynek globális titkárságát az egyetem szekszárdi egysége, a Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kara működteti mostantól – a Magyar Tudomány Ünnepe 2024. évi programjaihoz kapcsolódóan helyezte át központját.
Mint mondta, a személyes kapcsolatokra épülő, kétévente világkonferenciát tartó nevelési világszervezet célja, hogy a világ oktatói, hallgatói között elterjessze a jó tanítási, tanulási módszereket, s több tízezer tagja van a világ minden kontinenséről.
A szekszárdi kar működtetésében Pécsen nyíló új központ egyik fontos feladata lesz e kongresszus előkészítése és lebonyolítása – tájékoztatott korábban a WCCI alapító tagja.
Zádori Iván, a PTE KPVK dékánhelyettese arról szólt a megnyitó előtt egy nappal rendezett szekszárdi eseményen, hogy a szervezet legfontosabb célja, hogy az emberek közötti különbségeket leküzdve szolgálja az oktatást, nevelést, kiemelten az emberiség jövőjét, a fenntartható fejlődést és a békét.
MTI