Határok fölött összefonódó nemzet építéséről és a magyar nemzetpolitikában történt paradigmaváltásról beszélt Szili Katalin, a Kárpát-medencei autonómiatörekvésekért felelős miniszterelnöki főtanácsadó szerdán, a nemzeti összetartozás napján Oroszlányban.
„Mi egy olyan nemzetet építünk, amely a határok fölött tartja össze, fonja egybe ezt a nagy közösséget” – mondta Szili Katalin a város Trianon-emlékhelyén mondott beszédében.
Közölte: a trianoni békediktátum Magyarország végét akarta elérni, de szerződést aláíró nagyhatalmak hiába gondolták, hogy egy nemzet vesztét fogják okozni.
„Veszve csak azon nemzet van, amely lemond önmagáról és mi nem mondtunk le önmagunkról„
– jelentette ki a főtanácsadó.
Szili Katalin kiemelte, hogy 2010 óta paradigmaváltás történt a nemzetpolitikában.
Emlékeztetett arra, hogy Trianon 90. évfordulóján születtek meg azok a jogszabályok, amelyek június 4-ét a nemzeti összetartozás napjává nyilvánították, és akkor mondták ki azt is, hogy a más államok fennhatósága alá került magyar emberek, polgárok és közösségek az egységes nemzet részeit képezik.
„Az elmúlt 15 esztendőben a nemzeti kormány létrehozott egy olyan értéket, amit nagyon remélem, hogy soha nem tud egyetlen politikai erő sem szétszakítani” – fogalmazott.
Hangsúlyozta, a 21. század első negyedének végén különösen fontos ez a közösség, és ahogy a család biztosítja egy családtag számára a békét és a biztonságot, úgy a nemzet is a tagjainak és a közösségeinek a biztonságát szolgálja.
MTI
Borítókép: Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó (Fotó: MTI/Vajda János)