November 4., az ’56-os forradalom leverésének évfordulója azt üzeni nekünk, hogy mindig ki kell állnunk Magyarország szabadságáért és függetlenségéért – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a főváros XVII. kerületében, az 1956-os Nemzetőr emlékműnél megtartott megemlékezésen hétfőn.
Soha sem ölhetik ki a nép szívéből a hálának azt az érzését, amelyet a szabadság hősi halottai iránt táplál a nemzet – hangoztatta a miniszterelnöki főtanácsadó az ünnepségen. Hozzátette: az emlékmű a nemzetőrök áldozatvállalását jelképezi, egyetlenként az országban, és tiszteleg a hősök előtt.
A nemzetőrség éppen arra volt hivatott, hogy Magyarország függetlenségét védje – emelte ki.
Szili Katalin úgy vélekedett: az utókor feladata, hogy az ’56-os hősökre minden pillanatban emlékezzen; ezért volt fontos, hogy 2013-ban az Országgyűlés november 4-ét gyásznappá nyilvánította.
A politikus a továbbiakban felidézte, hogy Magyarország november 4-én megszállás alá került. Ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy Bibó István, a Nagy Imre-kormány államminisztere felszólította a világot, ne ismerje el a megszállást és a hatalom átvételére készülő Kádár-kormányt.
Ennek alapján később az ENSZ is határozatot hozott arról, hogy nincs helye a megszállásnak – fűzte hozzá.
Hangsúlyozta: ki kell mondani, hogy azoknak az áldozata, akik a forradalom alatt és az azt követő megtorlásban életüket és szabadságukat áldozták fel, nem volt hiábavaló. A rendszerváltással Magyarország elnyerte azt a szabadságot, amit ’56 hősei megálmodtak.
Csak Budapesten 1957 januárjáig 2045-en vesztették az életüket, több mint 16 ezren megsebesültek, 456-an pedig a megtorlás áldozataivá váltak és jeltelen sírba kerültek.
Felhívta a figyelmet arra, hogy mindannyiukra emlékeznünk kell, azokra is, akiknek az életét és családjuk életét megnyomorította a kommunista diktatúra. Ez volt az első olyan forradalom, amely rámutatott a kommunizmus valódi arcára – mondta Szili Katalin.
A Rákosmenti ’56-os Alapítvány és a Rákoskerti Polgári Kör által szervezetett megemlékezésen elhangzott, hogy a nemzetőr szobra azon a helyen áll, ahol 1956-ban a rákosmenti nemzetőrök tűzharcot vívtak a bevonuló szovjet erőkkel és három szovjet katonát, köztük egy tisztet lelőttek.
Az ünnepség végén a megemlékezés résztvevői megkoszorúzták a nemzetőr szobrát. A rendezvényen a Momentum aktivistái egy molinót feszítettek ki, amelyre azt írták: Az ’56-os forradalmárok nem fasiszták, hanem hősök voltak!
MTI