Szili Katalin: Segítenünk kell a magyar nyelv megújulását, gondozását és ápolását - Külhoni Magyarok
általános Hírek Magyarország

Szili Katalin: Segítenünk kell a magyar nyelv megújulását, gondozását és ápolását

A nyelv az önazonosságunk, az identitásunk alapja, ezért védeni és őrizni kell – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó A magyar nyelv évezredei – Nyelvi otthonunk a Kárpát-medencében című poszterkiállítás megnyitóján Sátoraljaújhelyen csütörtökön.

A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központjához tartozó Magyar Nyelv Múzeumában tartott eseményen a politikus hangsúlyozta: folyamatosan segítenünk kell a magyar nyelv megújulását, gondozását és ápolását.

Rámutatott, identitásunk további alapjait a magyar nyelv mellett a kultúra és a hagyományok adják, ebben pedig eszköz a sátoraljaújhelyihez hasonló kiállítások létrehozása. Szili Katalin szavai szerint a magyar nyelv és identitás fennmaradása a nemzet fennmaradásának záloga, fejlődésének fontos prioritása.

Hozzátette, ez a tárlat figyelemfelhívás arra, hogy a globalizálódó világban ügyelni kell az anyanyelvre, „amely csak a miénk, amely az édeset, az igazit jelenti”.

A tárlat védnöki tisztét is betöltő miniszterelnöki főtanácsadó kifejtette, hogy a magyar nyelv napja alkalmából megrendezett kiállítás emlékezteti a magyarságot arra, hogy 180 évvel ezelőtt, 1844. november 13-án hirdették ki azt a törvényt, amely – a latint felváltva – Magyarország hivatalos nyelvévé tette a magyart.

Az Országgyűlés 2011-ben szavazta meg, hogy a magyar nyelvet megalkotó törvény tiszteletére november 13-át a magyar nyelv napjának nyilvánítsák – emlékeztetett Szili Katalin.

Az Anyanyelvápolók Szövetségének kiállítását Pomozi Péter nyelvész, a Magyarságkutató Intézet Magyar Nyelvtörténeti Kutatóközpontjának igazgatója és Karácsony Fanni készítette. Pomozi Péter köszöntőjében elmondta, hogy a 15 posztert tartalmazó tárlat a magyar nyelv évezredeit mutatja be, ennek keretében az érdeklődők bepillantást nyerhetnek valamennyi Kárpát-medencei nyelvjárásba, a nyelvtörténetbe, illetve a nyelvújítás történetébe. Emellett hétköznapi nyelvi játékokat ismerhetnek meg, megtudhatják a legfontosabb információkat a nyelvi jogokról, az autonómiáról, a nyelv asszimilációjáról és disszimilációjáról. A tervek szerint a tárlatot a teljes Kárpát-medencei magyar nyelvterületre elviszik, de lehetőség lesz a diaszpórában is bemutatni a posztereket.

Forrás: Magyar Hírlap

Kapcsolodó cikkek