A pártosfalvi óvodában, amely a Moravske Toplice-i Óvodák egyedüli kétnyelvű egysége, már több mint négy hónapja fennáll a kétnyelvűség, konkrétan a magyar nyelv biztosításával kapcsolatos bizonytalanság a szakemberváltás miatt. A jelenlegi helyzetkép: az óvoda január elejétől új óvónőt kapott, aki nem beszéli a magyar nyelvet.
A múlt heti rendkívüli szülői értekezleten nem született megoldás. A szülők csoportja – akik már hosszabb ideje hivatalosan is figyelmeztetnek a problémára – most szerkesztőségünket is megkereste.
A szülők egy csoportja és a pártosfalvi óvoda vezetője értetlenül állnak a helyzet előtt, hiszen elégedettek voltak a korábbi óvónő munkájával, aki legalább alapszinten beszélte a magyar nyelvet. Amikor először felmerült az áthelyezésének a lehetősége, a szülők és a vezető óvónő megkeresték a Moravske Toplice-i Óvodák igazgatónőjét, kifejezték aggályaikat, és kérték, hogy tartsák meg az óvónőt, mivel mindannyian elégedettek voltak a munkájával. Az intézmény vezetője azonban szerintük sem megértést, sem együttműködést nem mutatott az ügyben. Megkerestük az érintett feleket:
– A pártosfalvi óvoda kétnyelvű intézmény, ahol a gyermekek két óvónő jelenlétében sajátítják el mindkét nyelvet. Munkánk az „egy személy – egy nyelv” módszeren alapul, ami azt jelenti, hogy az egyik óvónő kizárólag magyarul, a másik pedig csak szlovénul kommunikál. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a gyermekek játék és a mindennapi tevékenységek során spontán módon sajátítsák el a két nyelvet – mondja Bogdan Timea, a Pártosfalvi Kétnyelvű Óvoda vezetője, a magyar nyelvért felelős óvodapedagógus. – A munkánk egyik legfontosabb szempontja, hogy mindkét óvónő ismerje mindkét nyelvet, s nem elegendő, ha egyik csupán az egyik nyelvet beszéli. Ekkor mindent le kell fordítani neki, hogy együtt tudjunk dolgozni, ami megnehezíti a mindennapi munkát. Emellett a gyermekek sem tudnak az anyanyelvükön kommunikálni vele, ami korlátozza őket és a fejlődésüket. Úgy vélem, hogy az igazgatónőnek a funkciója átvétele előtt fontos lett volna alaposan tanulmányoznia a helyi munkafolyamatokat, azok jellegzetességeit és specifikumait, hogy jobban megérthesse a kétnyelvű oktatás működését és sajátosságait. Véleményem szerint óvodánk gyermekeinek érdekét az szolgálta volna leginkább, ha az az óvodapedagógus maradhatott volna, aki legalább bizonyos szinten beszéli a magyar nyelvet, és már jól ismeri a gyerekeket és a szülőket. A lecserélése egy kizárólag szlovénul beszélő pedagógusra meglepett bennünket, mivel a munka kifogástalanul zajlott, a szakmai szempontoknak megfelelően, és mindig az volt a cél, hogy a gyermekek számára optimális fejlődést biztosítsunk minden területen – fejti ki a Pártosfalvi Kétnyelvű Óvoda vezetője.
– A problémát elsőként én mint a szülők képviselője ismertettem az óvoda igazgatónőjével. A szülők egy csoportja később ismét jelezte neki a helyzetet, hogy megerősítsük az álláspontunkat. Továbbá a Moravske Toplice-i Óvodák mindkét alapítóját tájékoztattuk az ügyről – nyilatkozott Mlinarič Boštjan, a pártosfalvi óvoda képviselője a Moravske Toplice-i Óvodák szülői tanácsában. – Idén januárban viszont előállt az a helyzet, amitől tartottunk és amire figyelmeztettük az illetékeseket. A kétnyelvű óvodában a magyar nyelvért felelős óvónő egyhónapos, előre bejelentett betegszabadsága miatt jelentős részben nem volt biztosított a magyar nyelv jelenléte. Ez egyes gyermekek számára kommunikációs nehézséget okozott, különösen, hogy a mindkét nyelvet beszélő óvónősegéd csupán napi négy órát tölt a csoportban. A probléma jelzése után az óvoda vezetősége csak január végén hívott össze rendkívüli szülői értekezletet. Az értekezleten azonban nem volt jelen minden szülő, sem a pártosfalvi óvoda teljes szakmai állománya. Felhívtuk a figyelmet arra, hogy a megoldás kereséséhez minden érintett dolgozó részvétele elengedhetetlen. Az ülésen az óvoda vezetősége azt javasolta, hogy a kétnyelvűség folyamatos biztosítása érdekében módosítják a meglévő dolgozók munkaidő-beosztását. Kíváncsian várjuk, hogy ez a javaslat hogyan valósul meg a gyakorlatban. Fontosnak tartom, hogy a gyermekek érdeke maradjon az elsődleges szempont. Ugyanakkor felszólítunk minden érintettet, hogy a jövőben legyen kellő előrelátás és felelősségtudat az ilyen helyzetek gyors és hatékony megoldásához, mindkét közösség javára – zárta gondolatait a szülők képviselője.
Mint értesültünk, a rendkívüli szülői értekezleten az óvodavezető nem tudott részt venni, mivel még betegállományban volt. A vezetőség részéről olyan megoldás született, hogy a dada biztosítja a magyar nyelvet, amikor nincs a magyar nyelvért felelős óvónő, illetve fordít magyarról szlovénra a szlovén nyelvű óvónőnek.
Egy másik szülő, Vörös Melita is véleményt formált az ügy kapcsán: – Az eddigi tapasztalataim a pártosfalvi óvodával rendkívül pozitívak voltak. Az óvónőkkel az együttműködés és a kommunikáció mindig gördülékenyen zajlott, ami hozzájárult ahhoz, hogy a gyermekek számára barátságos, biztonságos és támogató környezet alakuljon ki. Azonban az új igazgatónő érkezésével problémák merültek fel. Az előző óvónőt, aki már elég jól beszélte a magyar nyelvet, áthelyezték, és a helyére olyan óvodapedagógust vettek fel, aki nem beszéli és nem is érti a magyar nyelvet. A helyzet tovább romlott, amikor a másik óvónő – aki a magyar nyelv ápolásáért is felelt – betegszabadságra ment. A szülői közösség az igazgatónővel folytatott megbeszélésen világosan kifejezte kérését: azt szerettük volna, hogy az óvónői munkakört olyan szakember lássa el, aki megfelel a kétnyelvű környezetben történő munkavégzés feltételeinek, vagy legalább részben teljesíti ezeket. Sajnos nem vették figyelembe a szülők javaslatait. Elkeserítő volt az igazgatónő elutasító hozzáállása. A helyzetet azzal próbálta igazolni, hogy korábban – még óvónőként – más országokból származó gyermekekkel is kizárólag szlovénul kommunikált. Szerintünk azonban ez a párhuzam nem állja meg a helyét, hiszen mi, muravidéki magyarok őshonos közösségként élünk itt, és jogunk van az anyanyelvünk megőrzéséhez és használatához a kétnyelvű oktatásban. Szomorúan tapasztalom, hogy egyre kevesebbek számára tűnik fontosnak a magyar nyelv megőrzése ezen a területen, bár akadnak kivételek – nyilatkozta.
Ocvirk Biserka, a Moravske Toplice-i Óvodák igazgatója az ülés után így nyilatkozott lapunknak: – Az óvoda törekedik a megfelelő szakmai munkára és a szükséges magyar nyelvtudással rendelkező óvónők megfelelő biztosítására. A január 29-én Pártosfalván tartott szülői értekezleten a jelenlévők elégedetten fogadták a magyarázatokat és a javaslatokat, amelyeket a megbeszélés során a szülők és én fogalmaztunk meg. Az esemény nyugodt légkörben zajlott és kézfogással zárult. Az értekezletről készült jegyzőkönyvet az egyik szülő írta, amelyet majd minden érintett szülő megkap. A találkozón a 11 beiratkozott gyermek szülei közül 6-an vettek részt. A névtelen felvetéseket nem kommentálom és nem nyilatkozom róluk. Mint észrevettem, a szülők között megosztottság van, nem egységes a véleményük. Többen meglepetésüknek adtak hangot, hogy nem volt tudomásuk az „aggódó szülők” nevében megszólaló portálról – sem arról, hogy egyesek a magyar közösség parlamenti képviselőjéhez fordultak, illetve névtelen levelet küldtek a Szlovén RTV magyar műsorának –, és hangsúlyozzák, hogy nem akarnak belekeveredni ebbe a forgatókönyvbe. Azt szeretnék, hogy az óvoda jól gondoskodjon a gyermekekről, és néhányan elismeréssel illették az új óvónő és a segédóvónő munkáját. Hat hónapja vezetem a Moravske Toplice-i Óvodák intézményt. A pártosfalvi egységben a megfelelő óvónői létszám biztosítása érdekében az intézmény három egymást követő hónapban is pályázatot hirdetett a munkaügyi hivatalnál. Ennek ellenére nem sikerült olyan jelentkezőt találni, aki teljesen megfelelt volna minden követelménynek. Ennek ellenére a csoportban két óvónőt biztosítunk: az egyik aktív magyar, a másik szlovén nyelvtudással rendelkezik. Mivel a második óvónő nem teljesíti az összes feltételt, a munkaszerződése meghatározott időre szól. Az óvoda minden intézkedést a törvényi előírásoknak megfelelően hozott meg – hangsúlyozta Ocvirk Biserka igazgatónő.
A kialakult helyzet kapcsán a Marác Községi Magyar Nemzeti Önigazgatási Közösség elnökét, Vugrinec Zsuzsit is megkerestük. – Értesültem az óvodában kialakult helyzetről, azonban semmilyen hivatalos meghívást nem kaptam megbeszélésre vagy egyeztetésre sem a szülőkkel és az óvoda dolgozóival, sem az igazgatónővel. A kétnyelvű oktatás egy sajátos rendszer, amelynek jogi alapjai az alkotmányban rögzítettek, hiszen őshonos nemzetiségként a jogaink biztosítottak – más kérdés, hogy ezek sajnos nem mindig érvényesülnek maradéktalanul. Az oktatás területén tapasztalható szakemberhiány pedig egyre súlyosabb probléma, amit mindannyian jól ismerünk. Megértem a szülők és a gyermekek helyzetét is: érthető, hogy azt a pedagógust szerették volna megtartani, akit már megszoktak, és aki – információim szerint – valamennyire beszéli a magyar nyelvet. Úgy vélem, hogy az intézmény azzal, hogy nem vette figyelembe sem a szülők, sem a vezető óvónő véleményét, és olyan pedagógust alkalmazott, aki egyáltalán nem beszél magyarul, sérti a nemzetiségi jogainkat. Ennek ellenére sajnos ki kell mondanom, hogy a nemzetiségi önkormányzatnak nincs beleszólása az intézmény káderpolitikájába. Az intézmény igazgatójának a hatáskörébe tartozik, hogy kit vesz fel. Természetesen beszéltem a polgármesterrel az ügy kapcsán. Ő arról biztosított, hogy megoldást fognak találni, olyat, amely minden érintett számára a legjobb lesz, és amit megtehet, azt meg is teszi az ügy rendezése érdekében – nyilatkozta a helyi magyarság elnöke.
Marác Község a következő nyilatkozatot juttatta el szerkesztőségünkbe: „Sajnáljuk a pártosfalvi óvodában kialakult helyzetet. Mint az óvodák Szlovénia-szerte, mi is hiánnyal szembesülünk óvónőkből és segédóvónőkből, valamint egyéb alkalmazottakból. A hiány még súlyosabb a kétnyelvű területen, ahol gyakorlatilag lehetetlen olyan minőségi szakembereket találni, akik mindkét nyelvet egyformán jól beszélik.
Ennek egyik oka az óvónők és a segédóvónők továbbra is alacsony bérezése, valamint a szakma csökkenő népszerűsége. Attól tartunk, hogy a munkaerőpiacnak nincs megoldása az ilyen típusú munkaerőhiányra – írják, majd az oktatási rendszer kihívásait sorolják fel. A nyilatkozat záró részében kifejtik, hogy „Marác Község kinevezte a Moravske Toplice-i Óvodák igazgatóját, aki a munka megszervezéséért és a nevelési folyamat megvalósításáért felelős. A község nem avatkozik be az óvoda munkájába.”
Forrás: Népújság