Az önkéntes tűzoltóság a tűzvédelemmel, vagyis a tűzesetek megelőzésével és oltásával, a természeti, közúti és egyéb szerencsétlenségek elhárításával foglalkozó társadalmi tevékenység, amelyet a szlovén állam november elején a szellemi kulturális örökség nyilvántartásába helyezett.
Szlovéniában különösen fejlett és elterjedt az önkéntes tűzoltóság. 2023-ban az országban 1.341 önkéntes tűzoltóegylet működött, ezeknek megközelítőleg 160 ezer tagja volt, közülük 50 ezren voltak operatív tagok. A Muravidéken 272 egyesület, illetve szövetség működik, a nemzetiségileg vegyesen lakott területen mintegy 25 önkéntes egyesületet tartanak számon. Az önkéntes tűzoltóság igencsak jelentős szereppel bír a vidéken, illetve azokon a településeken, ahol nem rendelkeznek hivatásos tűzoltósággal. Az egyesületek által működtetett tűzoltóotthonok általában egy-egy település társadalmi és kulturális életének központját is jelentik.
Az önkéntes tűzoltóegyletek regionális tűzoltószövetségekben egyesülnek, ezeket pedig a Szlovén Tűzoltószövetség egyesíti. A tűzoltók az ország védelmi és mentőrendszerének kulcsfontosságú pillérét képezik. A tűzvédelmi tudás az alapszervezetekben, illetve szövetségi szinten szervezett oktatásokon, továbbképzéseken keresztül nemzedékről nemzedékre szál.
Az első önkéntes tűzoltóegyletek szervezésének ötlete a 19. század közepére tehető, Szlovéniában elsőként 1869-ben Metlikán alapítottak tűzoltóegyletet, majd 1870-ben ez megtörtént Ljubljanában, Laškóban és Ptujban is. Három évvel később, 1873-ban alakult meg a Lendvai Önkéntes Tűzoltóegylet.
Az önkéntes tűzoltóság jelentőségét felismerve a Szlovén Néprajzi Múzeum javaslatára a szervezet a szellemi kulturális örökség hivatalos nyilvántartásába került. A 155 éve szervezett formában létező önkéntes tűzoltóság – nyugodtan kimondhatjuk – ezt már régen megérdemelte.
Forrás: Népújság