A nagy próbatétel nekünk a december 1-jei választás, amely a parlamenti erőnket fogja adni, szögezte le hétfőn este a Hír TV műsorában Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöke az államelnök-választások első fordulóját értékelve kifejtette, sok erdélyi magyar ember ment el szavazni, de a magyarok aránya alulmaradt a román választópolgárokéhoz képest. „December elsején arra kell törekednünk, hogy ne legyünk kevesebben és kevesebbek” – szögezte le.
A parlamenti választások tétjét ki kell mondani, annál is inkább, mert az eddig ismert román politikai rendszer összeomlott, a jelenleg kormányzó két párt jelöltje összesen nem ért el annyi szavazatot az államelnök-választások első fordulójában, mint annak a nyertese, a kétes múlttal rendelkező, a múlt század húszas-harmincas éveit idéző, vasgárdista ideológiát hirdető Călin Georgescu, fejtette ki Kelemen Hunor.
Meglátása szerint, teljesen új helyzet előtt áll Románia, a nacionalista, magyarellenes erők – a Románok Egyesülésért Szövetség (AUR) és Călin Georgescu együtt a szavazatok mintegy 37 százalékát szerezték meg, ami parlamenti mandátumokra lefordítva azt jelentheti, hogy 35 és 40 százalék között lehet azok aránya a román parlamentben, akik magyarellenesek, és a „számunkra elfogadhatatlan utat járják”.
„A tét, hogy lesz-e elég szavazat, hogy a parlamentben fel tudjuk venni a harcot a magyarellenesekkel” – fejtette ki Kelemen Hunor. Úgy véli, ez lehetséges, hiszen az államelnök- és a parlamenti választások között elért eredményben mindig van különbség, ez az erdélyi magyarok esetében egy jó százalékpontnyi különbséget jelent.
Az is kérdés, ki nyer az államelnök-választás második fordulójában, ez meghatározza, hogy viszonyul a többség a kisebbséghez, előhozhatja a rossz reflexeket. Kelemen Hunor beszámolt arról, hogy kedden reggel Temesváron a kulturális bizottsághoz bemenet egy férfi, és követelte, hogy a magyar kultúrára, történelemre utaló szobrokat azonnal távolítsák el a közterekről. „Mindig vannak váratlan fordulatok, ugyan nem mindenki ízig-vérig magyarellenes, aki Călin Georgescura vagy az AUR jelöltjére szavazott, de a párt mögött ott van az Úzvölgye. Az AUR és Georgescu 2022-ben még egy test, egy lélek voltak, volt ugyan egy szakítás, de most már újra együtt kampányolnak” – részletezte az RMDSZ elnöke.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a háborús helyzet nem kedvez a kisebbségeknek, a háborús pszichózis átterjedt Romániára is, így a megszerzett jogok bővítésére nem a jelenlegi a legjobb alkalom, de ezeket meg kell védeni. „Erre kell erős felhatalmazás, hiszen a nyelvi, a kulturális jogok, a szimbólumhasználat gyorsan veszélybe kerülhetnek” – mondta Kelemen Hunor.
Arra is kitért, másik nagy kihívás, hogy a közigazgatási átszervezés tervezete már bent van a parlamentben, ha az megvalósul, „teljes kiszolgáltatottságba taszítja” az erdélyi magyarokat.
Másik fontos kérdés az egyházi és a közbirtokossági vagyon visszaszolgáltatása, tette hozzá.
„Rengeteg a feladat, erős parlamenti képviselet nélkül az erdélyi magyarság az új többség prédájává válhat” – összegzett Kelemen Hunor a Hír TV műsorában.
Forrás: maszol.ro