Küldetés teljesítve: elbúcsúztak a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasai a clevelandi magyar közösségtől - Külhoni Magyarok
általános Diaszpóra Hírek Magyarok a diaszpórában

Küldetés teljesítve: elbúcsúztak a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasai a clevelandi magyar közösségtől

Magyarország Nemzetpolitikai Államtitkárságának jóvoltából ismét lezárult egy év a Kőrösi Csoma Sándor Programból. Az északi féltekéről az elmúlt hetekben tértek haza az ösztöndíjasok. Alábbi írásunkban az a négy KCSP-s mond köszönetet, akik Cleveland magyarságának még virágzóbbá tételén dolgoztak az egyházak, a néptánc, a média területén keresztül. A cikkünk által a közösség köszönetét is tolmácsoljuk Erdélyi Bernadett, Erdélyi Áron, Péter Sára és Szabó János felé lelkes és fáradtságos munkájukért.

Második kilenchónapos szolgálatát teljesítette a húszas évei elején járó dabasi fiú, Erdélyi Áron a Bocskai Rádió szerkesztőségében. Leggyakrabban eseményekre települt ki, ahol sok esetben egyszerre volt szüksége az operatőri, technikusi, hangmérnöki kvalitásaira, és a rendezvény után vágóként is meg kellett csillogtassa rátermettségét. Bár fő feladatai a Bocskai Rádió körüli médiatevékenységben merültek ki, számos saját kezdeményezése is volt: gitározni tanított gyerekeket, bizonyságot tett és rendszeres imaórát tartott a baptista gyülekezetben, ifjúsági miséken gitározott a Szent Imre-templomban, helyettesített tanárokat a hétvégi magyar iskolában, de ha ott volt rá szükség, a szintén clevelandi KCSP-ösztöndíjas nővérének segédkezett a református ifjúsági bibliaórák kidolgozásában. Lánytestvérével és a László családdal együtt Áron egy nagyszabású dicsőítő esetet is tető alá hozott Clevelandben a magyarországi Ararát Együttes szólóénekeseivel. Felejthetetlen két év van mögöttem. Úgy gondolom, a KCSP olyan élményt ad, amit semmi más. Köszönöm a bizalmat és a befogadást. Minden egyes programmal tanultam, nem csak gyakorlati dolgokat, hogy hogyan kell állni egy esemény szervezéséhez, de emberileg is sok tapasztalatot szereztem. Sokat hozzátett az önállósodásomhoz, hogy a szüleim nélkül kellett helyt álljak 21 évesen a nagyvilágban. A dabasi teológus hallgató számára a most lezárult, második ösztöndíjas turnus felszabadultabban telt, hiszen már otthonos közegbe érkezett és a testvére jelenléte miatt az otthonát sem kellett teljesen nélkülözze.

Erdélyi Bernadett clevelandi tartózkodását sem a honvágy jellemezte, de ahogy közeledett az ösztöndíjas szakasz vége, egyre inkább otthon, a magyarországi Dabason jártak a gondolatai. Bernadett fogadó szervezetei a Wallton Hills-i Első Magyar Református Egyház és a Nebuló Nyelviskola voltak. Tevékenységi területei a rendezvényszervezés, magyar nyelvoktatás voltak, de ahogy fentebb említettük az ifjúsági munkába is belemélyedt. A logopédus végzettségű lány kiválóan tudta ötvözni szakirányú tudását és a magyar nyelv, irodalom iránti szeretetét a clevelandi gyerekek magyar oktatásában.

Péter Sára – ösztöndíjas időszaka alatt – a Külföldi Magyar Cserkészszövetség clevelandi programjainak sikerén munkálkodott idejét, energiáját nem kímélve, tehetségét maximálisan kamatoztatva. Kiküldetése – cserkész tevékenységéből adódóan – kicsit hosszabb, mint a többieké, augusztus közepén tér majd haza, a Jubileumi Nagytábor lezárását követő hetekben. Az okleveles tervezőgrafikus lány odahaza a Magyar Cserkészszövetségnél dolgozott, ezért magától értetődő volt, hogy Clevelandbe is elsősorban cserkész minőségében érkezzen. Mentora, Pigniczki Eszti cserkésztiszt mellé – a clevelandi cserkészet élete szempontjából – egy igazán sűrű és fontos időszakban érkezett. Az ösztöndíjas turnus megkezdésével, 2023 szeptemberében azonnal a regös cserkészek gálájának, az ún. Nagyszereplésnek a szervezési hajrájába csöppent, azóta pedig az összes kapacitását a július végén kezdődő cserkész nagytáborra fordítja. Sára elmondta, hogy belekóstolt a logisztikai területbe, menedzsmentbe, az utazási irodák életébe. A cserkészet által fel ugyan fel van vértezve nagy adag alkalmazkodókészséggel, megoldásfókuszú attitűddel, de még így is akadnak olykor kihívások vagy előre nem látható akadályok. Elvégre is, egy közel 900 fős tábor szervezése és lebonyolítása, az nem piskóta! Ez az első az életemben, amikor ilyen nagyszabású dologban veszek részt, nem is gondoltam, hogy ez ilyen részletes és szerteágazó feladatokkal jár – fogalmazott a KCSP-s fiatal.

A diaszpóra clevelandi magyarságának a mindennapi életében jelen kívánok lenni és legjobb tudásom szerint segíteni – A kazári Szabó János az ékes példája annak, hogy a Kőrösi Csoma Sándor Ösztöndíjprogram nem csupán a fiatalok számára lehet vonzó lehetőség. A palóc táncművész „asztala” a hagyományőrző tevékenység volt Clevelandben. Az 1975-ben megalakult a “NÓGRÁD” táncegyüttes alapító tagja nem először járt az Egyesült Államokban, hiszen régi baráti kapcsolatai kötik a cserkészekhez, akiket már több ízben készített fel – az ötévente megrendezésre kerülő – Cserkész Regös Gálára, amit egymás között csak Nagyszereplésként emlegetnek. A Nógrád megyei KCSP-ösztöndíjas nem titkolt szándéka volt, hogy maximális támogatást nyújtson szaktudásával a clevelandi táncoslábú cserkészeknek a felkészülés során, és támogassa őket színpadi jelenlétével is a novemberi előadáson. Az ösztöndíjas egyik legfőbb célja volt, hogy a Kőrösi Csoma Sándor Program keretében olyan fiatalokat találjon és képezzen, akik a kilenc hónap lejártával tovább tudják majd vinni a gyermekcsoportokat. A tervét sikerült túl is szárnyalnia, hiszen még más városok magyar közösségeit is meg tudta örvendeztetni táncház-mulatságokkal.

Forrás: Dorgay Zsófia / bocskairadio.org

Kapcsolodó cikkek