gubik lászló Archives - Külhoni Magyarok

Címke: gubik lászló

Gubík László egy napja a Losonci járásban – gazdaság, oktatás és jövőkép

Április 16-án sűrű és tartalmas program várta Gubík Lászlót a Losonci járásban. A Magyar Szövetség elnöke a nap folyamán helyi vállalkozókkal, önkormányzati vezetőkkel és intézmények képviselőivel találkozott, miközben egyértelmű üzenetet fogalmazott meg: a régió jövője az együttműködésen, a helyi gazdaság megerősítésén és az erős érdekképviseleten múlik.

(tovább…)

Gubík: nem kudarc, hanem tanulság a LIBE-meghallgatás

Nem kudarcként, hanem tanulságként értékeli Gubík László, hogy végül nem kapott megszólalási lehetőséget az Európai Parlament LIBE bizottságának meghallgatásán, amelyen a Beneš-dekrétumok mai jogi következményeiről volt szó. A Magyar Szövetség elnöke szerint az eset ismét megmutatta: a felvidéki magyar közösség érdekeit csak saját, közvetlen európai képviselettel lehet következetesen megjeleníteni.

(tovább…)

László András: az EP és a Tisza brüsszeli pártcsaládja nem elkötelezett a nemzeti kisebbségek ügye mellett

Az Európai Parlament és a Tisza brüsszeli pártcsaládja, az Európai Néppárt (EPP) nem elkötelezett a nemzeti kisebbségek, köztük a magyar kisebbségek ügye iránt, ugyanis megakadályozták, hogy Gubik László, a szlovákiai Magyar Szövetség elnöke részt vegyen a Benes-dekrétumokról és a szlovákiai magyarság helyzetéről tartott európai parlamenti vitán – jelentette ki László András, a Fidesz-KDNP európai parlamenti (EP-) képviselője Brüsszelben szerdán.

(tovább…)

„Éljen a magyar szabadság, éljen a gyarapodó felvidéki közösség” – Gubík László ünnepi beszéde Komáromban

Ünnepi hangulatban emlékeztek meg Komáromban is az 1848–49-es forradalom és szabadságharc 178. évfordulójáról. Komárom különleges helyet foglal el a szabadságharc történetében: a várat Klapka György vezetésével a végsőkig védték a honvédek, s a város a magyar ellenállás egyik központjává vált. Nem mellesleg ez a település Jókai Mór szülővárosa is, akinek alakja és öröksége ma is szorosan összefonódik a márciusi forradalom emlékével.

(tovább…)

Gubík László ismét pulóverben, nyakkendő nélkül

Március 6-án újfent egy beszélgetős estet ejtett meg a Magyar Szövetség elnöke, most Komáromban. Ez alkalommal a közönségtalálkozó helyszínéül az egyre népszerűbb Barbell and Bear söröző szolgált. A megjelentek Gubík Lászlót izzaszthatták meg kérdéseikkel, többen közülük Komáromon kívülről is tiszteletüket tették.

(tovább…)

Gubík László Léván: saját sorsunk a kezünkben van

A lévai Reviczky Ház adott otthont a Magyar Szövetség elnökét vendégül látó lakossági fórumnak. Gubík László a szülővárosában a közélet aktuális kérdései mellett összegezte az elnöksége elmúlt közel másfél évét, szólt a magyar közösség előtt álló választásokról, ugyanakkor a helyi közösség helyzetének elemzésére is jutott idő a február 11-ei találkozón.

(tovább…)

Gubík: Ha a kormány valóban nyitott lenne, a javaslataink már törvényben lennének

Nagyszámú érdeklődő előtt, kifejezetten jó hangulatban zajlott Somorján a Magyar Szövetség elnökével, Gubík Lászlóval folytatott beszélgetés, amelyet a Somorjai Via Nova ICS szervezett. Az est moderátora Kovács Balázs volt, aki már a beszélgetés elején oldotta a légkört: tréfásan megjegyezte, hogy nem lesz kemény, hiszen Gubíkkal „elásták a csatabárdot”, mivel a pozsonyi közös tüntetés kapcsán most ideiglenes szövetségesekként ülnek egy asztalnál.

 

(tovább…)

Tizenegyes Gubíkkal

A Magyar Szövetség elnöke, Gubík László a felvidéki magyar sajtó képviselőivel tartott rendhagyó, kötetlen sajtóbeszélgetést – „Tizenegyes” címmel –, amely a Beneš-dekrétumok körüli aktuális fejlemények, a polgári engedetlenség formái, a párt 2026-os céljai és az önkormányzati választásokra való felkészülés témáit ölelte fel. A találkozó egybeesett a parlamenti ülésszak kezdetével, és lehetőséget adott a nyitott, tabuk nélküli diskurzusra.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc: elfogadhatatlanok a Benes-dekrétumok

A kollektív bűnösség, a kollektív jogfosztás emberjogi szempontból elfogadhatatlan, így a Benes-dekrétumok is – írta Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a Facebook-oldalán pénteken közzétett bejegyzésében.

(tovább…)

Gubík László: az államfőnek vétóznia kellene a Beneš-dekrétumok megkérdőjelezését tiltó jogszabályt

A Beneš-dekrétumok megkérdőjelezését is büntethetővé tévő törvénymódosítás folytatódó témája kapcsán portálunk a Magyar Szövetség elnökét kérdezte a hogyan továbbról. Gubík László elmondta: párhuzamosan több eszközzel is élni kívánnak az előállt helyzet kapcsán és szükségesnek látják, hogy a jogszabályt az államfő is vétózza.

(tovább…)

A szlovák parlament megszavazta, hogy akár hat hónap börtönbüntetéssel is sújtható az, aki megkérdőjelezi a Beneš-dekrétumokat

Csütörtök este 19 órakor a szlovák parlament megszavazta, hogy akar hat hónap börtönbüntetéssel is sújtható az, aki megkérdőjelezi a Beneš-dekrétumokat, illetve az azokon is alapuló határozatokat, amelyek alapját képezik a szlovákiai magyarság háborús bűnösként való kezelésének, illetve a mai napig tartó konfiskálásoknak.

(tovább…)

A szlovák jogrendszer szégyenéről egyeztetett szlovák pártokkal a Magyar Szövetség elnöke

Akár még történelminek is nevezhetnénk azt a találkozót, amire ma került sor a Magyar Szövetség székházában: most történt meg ugyanis először, hogy a felvidéki magyar párt képviselői tárgyalóasztalhoz ültek szlovák pártok képviselőivel a Beneš-dekrétumok alapján ma is zajló vagyonelkobzások ügyében. Sajnálatos módon sokkal inkább arról van szó, hogy a Progresszív Szlovákia megint bezsebelt néhány szimpátiaszavazatot, amihez az MSZ a díszletet adta…

(tovább…)

„Nincs veszett ügy, de vesztegetni való időnk sincs!” – hangzott el a vágsellyei Magyar Közügy konferencián

A szlovákiai magyarságot a megosztottság jellemzi 36 évvel a rendszerváltás után, hangzott el a Magyar Közügy konferencia kezdetén, amelynek időpontja és helyszíne szimbolikus. Tóth Lajos, a vágsellyei Vörösmarty Klub alapítója napra pontosan az ötvenedik születésnapján: 1989. november 18-án a vágsellyei Centrál Szállóban szervezett baráti találkozót A csehszlovákiai magyar értelmiségi lét címmel.

(tovább…)

Kávé, tea, megmaradás – Gubík László Nyitracsehin is járt

A vidéki kultúrházak lehetnek még a közösség fajsúlyos ügyeinek vitaterei. Erről bizonyosodhatott meg azon lakossági fórum résztvevője, amely a zoboralji Nyitracsehin zajlott november 11-én. Finom kávé és illatos tea, amelyeket az urbánus közeg nyújtotta kávéházi kényelem az országjárás kísérőmotívumává tett,  itt is voltak – módjával. Az élet realitásából fakadó kérdések pedig annál inkább. Gubík Lászlót, a Magyar Szövetség elnökét, országjárásának eheti állomásán a nyelvhatáron élők valósága állította válaszkeresés elé.

(tovább…)

Erős presszókávé a közösségnek – Gubík László Galántán indította el a Magyar Szövetség kávéházi találkozóit

Erős presszókávéként kell működnie a Magyar Szövetségnek a felvidéki magyarság ambícióinak felrázásához. Ideje van az erős, szakmai cselekvésnek és az emberekkel való pozitív kapcsolattartásnak – fogalmazott Gubík László a Magyar Szövetség párt országos elnöke az „elnöki kávéházas roadshow” első állomásán, Galántán.

(tovább…)

Gubík László: Aki szembenéz a múlttal, a jövőt védi

Vannak történelmi sebek, amelyek nem múlnak el maguktól. Lehet, hogy már nem fájnak naponta, de ha hozzáérünk, még mindig sajognak. A Beneš-dekrétumok ügye ilyen a felvidéki magyarság számára, nem csupán jogi, hanem identitásunk és önbecsülésünk kérdése. Amikor Gubík Lászlóval, a Magyar Szövetség elnökével beszélgetek, már az első mondatában ott a lényeg: „A kollektív bűnösség elvét soha nem lehet elfogadni. Amíg ez a kérdés rendezetlen, addig a felvidéki magyar politikumnak kötelessége napirenden tartani.”

(tovább…)

Őry: A közigazgatási reform kulcsa a regionalizmus és az igazságos finanszírozás

A Magyar Szövetség a héten a Szlovákiai Városok Uniója vezetői előtt ismertette közigazgatási reformra vonatkozó elképzeléseit. A tárgyaláson Őry Péter és Gubík László képviselte a pártot, és – ahogy Őry fogalmazott – egyértelmű szándékuk, hogy a diszkriminatívnak tartott állami finanszírozási rendszert igazságos, objektív mutatókra épülő modell váltsa fel.

(tovább…)

Sosnkowski-emléknap az Esterházy János Zarándokközpontban

A Reconciliato Esterházy János Egyesület, a Magyarországi Lengyel Katolikusok Szent Adalbert Egyesülete és az Esterházy János Zarándokközpont október 28-án közösen szervezett megemlékezést Kazimierz Sosnkowski tábornok születésének 140. évfordulója alkalmából az Esterházy János Zarándokközpontban Alsóbodokon.

(tovább…)

„Egy párt maradt” – Gubík László Galántán beszélt a felvidéki magyar politika kihívásairól

Galántán pezsgő vitaest zajlott a Magyar Szövetség szervezésében: szó esett mindenről, ami a felvidéki magyar közélet jövőjét formálhatja. A Galántai és a Vágsellyei járási elnökség tagjai őszintén beszélgettek a fiatalok megszólításáról, a közélet új lendületéről – Gubík László pártelnök aktívan bekapcsolódott a vitába, és előadta az öt jó és az öt rossz hír politikáját.

(tovább…)

A Magyar Szövetség elnöke a Máért résztvevőjeként a közösségi hálón osztotta meg benyomásait

Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke a közösségi hálón tett bejegyzésében osztotta meg a Magyar Állandó Értekezleten való részvételével kapcsolatos benyomásait, melyet érzelmi és intellektuális szempontból is páratlan élménynek nevezett és egyben hangsúlyozta, hogy megtiszteltetés számára képviselni a Felvidéket a Kárpát-haza és a világ magyarságának gyűrűjében.

(tovább…)

Gubík László: A magyar párt és a Csemadok kéz a kézben tud legtöbbet tenni a felvidéki magyarságért

Közös célkitűzések és azok megvalósítási lehetőségeinek ismertetése, valamint a Csemadok új vezetése terveinek bemutatása volt az apropója annak a látogatásnak, amely során csütörtökön Kiss Beáta nemrégiben megválasztott Csemadok elnököt és Gubík Lászlót, a Magyar Szövetség elnökét közösen fogadta Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára Budapesten – tájékoztatták a Ma7-et a találkozó résztvevői.

(tovább…)

Konszolidációs ötletbörze – Gubík László az átrajzolt megyékről és az elhalasztott választásról

Az őszi politikai évad kezdete előtt a kormánypártok több javaslatot is megfogalmaztak, hogyan változtatnák meg a helyhatósági választások szabályait. Legutóbb már a legnagyobb kormánypárt részéről az is felmerült, hogy a helyhatósági választásokat, megtakarítva a kiadásokat, egy időben rendeznék a parlamenti választásokkal. A felvetett módosításokról Gubík Lászlót, a Magyar Szövetség elnökét kérdeztük.

(tovább…)

A helyi közösség erejéről, a felhőtlen szórakozásról és Európa jövőjéről szólt a kétyi falunap

A hétvégén a határ mindkét oldaláról és távolabbról is sokan érkeztek Érsekkétyre, ahol a „Párbeszédben a kultúrák: Közösen formáljuk Európa jövőjét” elnevezésű falunapot rendezték meg. Az esemény nemcsak a hagyományos közösségi nap hangulatát hozta el, hanem egy nagyszabású, határon átívelő európai uniós projekt fontos állomásává is vált.

(tovább…)

Az ünnep önmagunk felemelése

Az összetartozás, a hit, a megújulás, a bizalom és természetesen a Szent István-i örökség voltak a vezérgondolatai a pozsonyi Szent Márton-dómban megtartott Szent István-napi megemlékezésnek, ünnepségnek. A székesegyház, a magyar királyok és királynők koronázásának helyszíne bensőséges hangulatot adott az alkalomnak. A padsorok, de az egész belső tér őszinte áhítattal meghatódott hívekkel telt meg Pozsonyból, a Felső-Csallóközből, de távolabbi vidékekről, az anyaországból, valamint Erdélyből és Kárpátaljáról érkezett ünneplőkkel is.

(tovább…)

Gubík a KKA-ügyről: Aki ennél többet vár el a parlamenten kívüli Magyar Szövetségtől, az segítsen hozzá, hogy többet is tehessen

A Kisebbségi Kulturális Alap élén történt botrányos igazgatóváltás fejleményeit lapunk folyamatosan nyomon követte. Gubík Lászlót, a Magyar Szövetség elnökét arról kérdeztük, milyen jogorvoslati lehetőségekkel élt a párt, és mit tenne annak érdekében, hogy a jövőben ne ismétlődhessen meg hasonló elfogadhatatlan eljárás.

(tovább…)

„Vissza kell adnunk a felvidéki magyarság önbecsülését” – Nemzetpolitikai panelbeszélgetés Gombaszögön

Vissza kell adnunk a felvidéki magyarság önbecsülését, politikai szinten is – fogalmazott Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke a Gombaszögi Nyári Tábor egyik kiemelt panelbeszélgetésén. A szerda délutáni esemény a nemzetpolitika múltjáról, jelenéről és jövőjéről szólt, s résztvevői szerint a közösség előtt álló kihívások és lehetőségek együttműködést és bátor stratégiai döntéseket követelnek.

(tovább…)

Stop Beneš!

A Magyar Szövetség „Stop Beneš” címmel tartott sajtótájékoztatót, amelyen Gubík László, a párt elnöke a szlovák és a cseh jogrend és politikai rendszer fekete foltjának nevezte a szégyenletes Beneš-dekrétumokat.

(tovább…)

Minden és mindenki a helyére került

A Magyar Szövetség a hétvégén tartotta Országos Tanácsát a kassai megyeházán. Az ott meghirdetett, a párt jövőképét felvázoló 13 pontból álló programról, az elfogadott határozatról és a pártból kizárt Gyimesi Györgyről is kérdezték Gubík Lászlót, a párt elnökét hétfőn reggel a Pátrián.

(tovább…)

A Magyar Szövetség segít a gazdáknak a bajban

A száj- és körömfájást múlt hét végén három dél-szlovákiai településen – Medvén, Csiliznyáradon és Bakán – azonosították először a honi szarvasmarha-állományban. Az érintett községek listája tegnap a szintén csallóközi Kislúccsal bővült, ezért a kormány rendkívüli helyzetet hirdetett. A Magyar Szövetség politikusai is figyelemmel kísérik az eseményeket, és haladéktalanul cselekednek a krízishelyzetben.

(tovább…)

Gubík: nincs olyan forgatókönyv, hogy ne sikerüljön a parlamentbe való bejutás

A Magyar Szövetség elnöke, Gubík László az index.hu magyarországi hírportálnak adott interjúban beszélt többek között a szlovákiai magyar politikai helyzetről, a Magyar Szövetség jövőjéről, valamint a Robert Ficóval való novemberi találkozásáról is. Az interjú során kiemelte, hogy amennyiben a magyar párt a 2027-es parlamenti választásokon sem tud bekerülni a szlovák törvényhozásba, az a felvidéki magyarság számára végzetes következményekkel járhat, ám szerinte nincs olyan forgatókönyv, hogy ne jussanak be a szlovák törvényhozásba.

(tovább…)

Nincs vita Gubík és Orosz között

A KözBeszéd legutóbbi vendégei a felvidéki közélet két meghatározó szereplője, Gubík László és Orosz Örs voltak: Gubík a Magyar Szövetség elnöke, Orosz pedig a párt színeiben komáromi városi, illetve Nyitra megyei képviselő.

(tovább…)

Gubík Weberről: „Sajnálom, hogy már nem gratulálhattam neki a Trump-Zelenszkij találkozó óta tanúsított éleslátásához”

Némileg meglepő, hogy egy az európai közéletnek egy olyan jelentéktelen és jellegtelen figurája, mint Manfred Weber, egyetlen telefonhívásával izgalomban tartsa immáron nemcsak a felvidéki magyar, de az anyaországi közszolgálati médiát is. A Kossuth Rádió ma reggeli műsorában Gubík László, a Magyar szövetség elnöke válaszolt eme bizonyos telefonhívással kapcsolatos kérdésekre…

(tovább…)

Magyar iskolaközpontok jelenthetik a megoldást!

Nem tartjuk ördögtől valónak az összevonásokat, de fő szabálynak tekintjük, hogy magyar iskolát magyar iskolával kellene összevonni – jelentette ki Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke. Punktum! Ez a mérce, ha tetszik, ha nem. Ez a Magyar Szövetség önmaga számára állított mércéje iskoláinkkal kapcsolatban. Ugyan a pozitív diszkrimináció követelése is lehetne a megoldás a magyar iskolák jövője szempontjából, de ennek bizonytalan lenne a kimenetele. Nagyon előremutatónak és nagyon életképesnek kellene lennie, mert sem az iskolai intézmények, sem a fenntartó önkormányzatok nem tudnak a végtelenségig várni, fogytán a gyerek, fogytán a pénz és a türelem.

(tovább…)

„Kizárólag saját választóinknak felelek” – Gubík László felvidéki magyar pártelnök Ficóról és Fideszről

Múlt héten Robert Fico miniszterelnökkel tárgyalt Gubík László, a felvidéki Magyar Szövetség nemrég megválasztott elnöke, aki 2011-ben a magyar állampolgárság felvétele miatt veszítette el szlovák állampolgárságát – a büntető jogszabályt pedig az akkor is hatalmon lévő kormányfő kezdeményezte. A politikus azt mondja, Fico ígérete szerint nem szigorítják a szlovákiai nyelvtörvényt. A „szuverenista” retorikát használó Szövetség-politikus, Gyimesi György szerinte nem a magyar közösségnek motorozik, és a közeljövőben eldől, tolerálható-e különútja. Húsz évvel a kettős állampolgárságról szóló december ötödikei népszavazás után Gubík László szerint a sebek már gyógyulnak, ám úgy látja, a határontúli egyéni választókerületek kialakítása újabb törést okozhatna a viszonyban. Nagyinterjú.

(tovább…)

Gubík: rég nem látott egységben a felvidéki magyar közösség

„Megnyugtató, hogy a magyar diplomácia a legmagasabb, külügyminiszteri szinten jár el, a felvidéki magyarok összefogása pedig példaértékű” – nyilatkozta portálunknak Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke, aki megválasztása óta első alkalommal, november 11-én találkozott Szijjártó Péter külügyminiszterrel a párt pozsonyi székházában.

(tovább…)

Vissza kell adnunk a felvidéki magyar közösség hitét – Gubík László, a Magyar Szövetség új elnöke

Az elmúlt évek, sőt évtizedek politikai belharcai fájdalmas nyomot hagytak a lelkekben, a fejekben és a társadalmi állapotokban. Nemcsak a politikumot kell talpra állítani, hanem a közösségünk hitét is, jövőképet és küldetést kell kínálnunk ennek a majd félmilliós nemzetrésznek – hangsúlyozta a hirado.hu-nak Gubík László, a felvidéki Magyar Szövetség frissen megválasztott elnöke.

(tovább…)

Egy a tábor, egy a zászló

Kezdjük a legfontosabbal: a Magyar Szövetség tisztújító kongresszusának megvannak a nyertesei, a vesztesei, van, aki joggal örülhet, és vannak csalódottak, elégedetlenek, a tisztújítás eredményét azonban mindenki elfogadta. Az előzetes félelmek, hogy a párt akár szakadhat is, nem következett be, nem volt látványos kivonulás, látszólag azok is elfogadták az eredményt, akiknek nem épp a szájuk íze szerint alakultak az események. Az elkövetkező három évben tehát Gubík László vezeti a magyar pártot, 77 támogató szavazata meggyőző többségként értékelhető, a második körbe bejutott másik elnökjelölt, Pandy Péter 61 szavazatával szemben is.

(tovább…)

Gubík: Meg kell állítani a lejtmenetet

A Magyar Szövetség szeptember 28-án tartja tisztújító kongresszusát. A választáson indul Gubík László is, aki civil aktivistaként lett ismert, miután megfosztották szlovák állampolgárságától. A párt állapotáról, kihívásairól és jövőbeni terveiről beszélgettünk vele.

(tovább…)

Gubík László: Nem zárt ajtók mögött lobbizom!

A Magyar Szövetség tisztújítás előtt áll. A napokban a párt elnökjelöltjeivel olvashatnak interjút indulásuk okairól, politikai céljaikról és a felvidéki politika megújulásának lehetőségeiről. Ezúttal Gubík Lászlót, a Szövetség a Közös Célokért elnökét, a felvidéki Esterházy Akadémia alapító igazgatóját kérdeztük.

(tovább…)

Nemcsak a Magyar Szövetség, hanem a magyar közösség talpra állítása a cél

Nem pusztán a Magyar Szövetség, hanem az egész felvidéki magyar közösség talpraállítása a cél, amihez a párt csupán egy keret – mondta a HírTv Napi Aktuális című műsorában Gubík László, az Esterházy Akadémia igazgatója, a SZAKC elnöke, aki nem kevesebbre vállalkozna elnökjelöltként, mint a sok évtizedes mélypontján lévő magyar érdekképviselet talpra állításán túl az emberek bizalmának visszaszerzésére.

(tovább…)

Gubík Lászlót jelölték Nagykaposon a Magyar Szövetség elnökévé

A Magyar Szövetség Nagykaposi Alapszervezete 2024. szeptember 12-én tartotta a jelöltállító és tisztújító ülését, amelyen az országos elnök posztjára Gubík Lászlót jelölték. Gubik augusztus végén politikai fórumot is tartott az Ung-vidék központjában, ahol ismertette elképzeléseit, programját és vízióját a felvidéki magyar párt jövője kapcsán.

(tovább…)

Gubík László: Értékalapú együttműködést szlovák értelmiségiekkel, akik helyet kaphatnak a Magyar Szövetség listáján

Nem sikerült elérnie az 5 százalékos bejutási küszöböt a június 8-ai európai parlamenti választáson a Magyar Szövetségnek, a 3,88 százalékot eredményező 57 350 szavazat ezúttal sem volt elegendő a bejutáshoz. Közéleti személyiségeinket arról kérdeztük, hogyan látják a felvidéki magyar politizálás jövőjét, véleményük szerint van-e létjogosultsága továbbra is az etnikai politizálásnak. A kérdésekre Gubík László, a Szövetség a Közös Célokért elnöke válaszolt.

(tovább…)