nemzetpolitika Archives - Külhoni Magyarok

Címke: nemzetpolitika

„A nemzetpolitika pártok felett álló ügy”

Kettősség jellemezte Tarr Zoltán meghallgatását a Magyarságpolitikai Bizottság előtt – erről beszélt lapunknak Nacsa Lőrinc. A leköszönő nemzetpolitikai államtitkár szerint a tiszás miniszterjelölt élesen kritizálta az elmúlt másfél évtized nemzetpolitikáját, miközben a konkrét intézkedések többségét megtartaná. Szerinte különösen aggasztó, hogy Tarr Zoltán kevés konkrétumot mondott Kárpátaljáról, ugyanakkor reméli: az ellenzék és a kormánypárt közösen tud a nemzet ügyeiért dolgozni majd a bizottságban.

(tovább…)

Tarr Zoltán: öt évre visszamenőleg vizsgálni fogják a Bethlen Gábor Alap működését

Öt évre visszamenőleg megvizsgálja és feltárja a Tisza-kormány a Bethlen Gábor Alap működését, a Fidesz-KDNP-kormány idején odaítélt támogatások folyósításának és felhasználásának jogszerűségét – közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa kinevezése előtti meghallgatásán, az Országgyűlés magyarországi nemzetiségek bizottsága előtt hétfőn.

(tovább…)

Tarr Zoltánt és Tanács Zoltánt is miniszternek kérte fel Magyar Péter

Tarr Zoltánt, a Tisza Párt alelnökét és európai parlamenti delegációvezetőjét a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium, Tanács Zoltánt, a Tisza Párt Működő és Emberséges Magyarország programja összeállításáért felelős vezetőjét pedig a Tudományos és Technológiai Minisztérium irányítására kérte fel Magyar Péter.

(tovább…)

Csoma Botond: az erdélyi magyarságnak az az érdeke, hogy az RMDSZ jó kapcsolatot ápoljon a mindenkori magyar kormánnyal

Az erdélyi magyar közösségnek az az érdeke, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) jó kapcsolatot ápoljon a mindenkori magyar kormánnyal, ezért a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) pénteken felhatalmazta Kelemen Hunor szövetségi elnököt, hogy jövő héten tárgyaljon Magyar Péterrel Budapesten – közölte Csoma Botond sajtószóvivő a SZÁT ülése után Kolozsváron.

(tovább…)

Trianon óta ez volt a legerősebb másfél évtized, de ezt néhány hónap alatt semmivé tehetik

A választás tétje nemzetpolitikai szempontból is óriási, a tizenhat éve épített rendszert nagyon könnyen, két-három hónap alatt le lehet építeni – hangsúlyozta lapunknak nyilatkozva Nacsa Lőrinc. A nemzetpolitikáért felelős államtitkár szerint egy esetleges Tisza-kormány következtében az egész nemzetpolitika leépülne, a külhoni magyarokat visszatolnák a mostohagyermek szerepébe, majd elfelejtenék őket. Nacsa Lőrinc beszélt többek között a bő másfél évtized nemzetpolitikai eredményeiről, az orosz–ukrán háborúról és a külhoni magyarok aktuális kihívásairól is.

(tovább…)

A biztonság és a nemzetpolitika a tét

Szijjártó Péter: Csak a nemzeti szuverén kormány garantálhatja a vajdasági fejlesztések folytatását. A vajdasági gazdaságfejlesztési program első évtizede több tízezer munkahely megőrzéséhez járult hozzá, a következő időszak pedig már a legmodernebb iparágak és a versenyképesség erősítéséről szólhat – mondta lapunknak Szijjártó Péter. Magyarország külgazdasági és külügyminisztere hangsúlyozta, az országgyűlési választások kimenetele közvetlenül meghatározza a vajdasági magyarok jövőjét is. A háborúból való kimaradás és a gazdaságfejlesztési program folytatása egyaránt azon múlik, milyen kormány alakul Budapesten. A vajdasági magyarokat arra kérte, éljenek azon jogukkal, hogy levélben szavazhatnak.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc: A nemzetpolitikai államtitkárság idén is meghirdeti a Kárpát-medencei Lovas Programot

A nemzetpolitikai államtitkárság idén is meghirdeti a Kárpát-medencei Lovas Programot, amelyet március 23-án indítanak – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szerdán a székelyföldi Gyergyóremetén. Nacsa Lőrinc a Hargita megyei Lovasgálán vett részt a gyergyószéki községben, ahol a 2025-ös versenyszezonban kiemelkedő teljesítményt nyújtó sportolók munkáját díjazták.

(tovább…)

Kövér László: Magyarország szuverenitására és biztonságára az ukrán vezetés agresszív politikája jelenti a legsúlyosabb fenyegetést

Ma Magyarország szuverenitására, biztonságára és legalapvetőbb nemzeti érdekeire a jelenlegi ukrán vezetés Brüsszel által „cinkos módon támogatott agresszív politikája” jelenti a legsúlyosabb és legközvetlenebb fenyegetést – mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) plenáris ülésén csütörtökön, Budapesten.

(tovább…)

„Együtt a nemzet!” – kiadvány mutatja be az erdélyi magyarság közös eredményeit

„Együtt a nemzet! – Gyarapodó Erdély” címmel összegző kiadvány készült az elmúlt 16 év erdélyi fejlesztéseiről – jelentette be Nacsa Lőrinc. A nemzetpolitikáért felelős államtitkár szerint a kötet bemutatja, milyen eredményeket ért el közösen az erdélyi magyarság és a magyar kormány az oktatás, a gazdaság, a kultúra és a közösségépítés területén.

(tovább…)

„Lépésről lépésre újra szőjük a nemzet szövetét”

A temesvári Közéleti Kávéház találkozósorozat februári vendége Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár volt. A temesvári Magyar Házban szép számú résztvevő jelenlétében megtartott találkozót Szilágyi Péter vetített képekkel illusztrált előadása vezette be, Nemzetpolitikai eredmények 2010–2026 címmel, majd az államtitkárral Tamás Péter tiszteletbeli temesvári konzul és Bodó Barna egyetemi tanár beszélgetett.

(tovább…)

Soltész Miklós: az anyaország és a felvidéki magyarság egymásra találását jelképezik az intézményfelújítások

A felvidéki intézmények megújítása az anyaország és a felvidéki magyarság egymásra találásának, és az egyházainkkal való jó kapcsolattartásnak a hatalmas példája – jelentette ki Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára a felvidéki Csicseren (Cicarovce), ahol részt vett a megújult Szent László katolikus templom átadásán vasárnap.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc: idén ezer magyar fiatal táborozhat Magyarországon a nagyvilágból

A Diaszpóra Program idén ezer, tíz és huszonöt év közötti, a nagyvilágban élő magyar vagy magyar gyökerű fiatalnak teremt lehetőséget magyarországi táborozásra, arra, hogy megerősítse kapcsolatát a magyar nyelvvel, kultúrával és közösséggel – közölte a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a sátoraljaújhelyi Rákóczi táborban tartott sajtótájékoztatón.

(tovább…)

Szilágyi Péter: az egyetemi rang mérföldkő a kárpátaljai magyarság számára

Történelmi eseménynek adott otthont a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Egyetem január 30-án. Sor került az intézmény első, egyetemi szintű diplomaátadójára, melynek keretében a keresztfélévvel végzett hallgatók vehették át MA/MSc szintű okleveleiket. Az ünnepségen Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára is felszólalt.

(tovább…)

Szili Katalin: a vajdasági magyarság kulturális autonómiája példaértékű

A vajdasági magyarság ma olyan kiterjedt kulturális vagy adminisztratív autonómiát élvez, amely nem mindenkinek adatik meg a Kárpát-medencében – hangsúlyozta Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Zentán, a magyar kultúra napjának délvidéki központi ünnepségén, amelyen átadták neki a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség (VMMSZ) Aranyplakettjét, amely egy életműdíj.

(tovább…)

Kövér László: ahol igény van a magyar kultúrára, ott szívesen segítünk. Bécsben hamarosan magyar iskola nyílhat.

A határon túli magyar közösségek megerősödése és a diaszpóra identitásának újjáéledése ma is a magyar nemzetstratégia egyik kulcskérdése. A világ magyarságának hálózata akkor maradhat élő, ha a közösségek érzik: nincsenek magukra hagyva, legyen szó a Kárpátaljáról, a Vajdaságról vagy a nyugati nagyvárosok magyar családjairól – fejtette ki AzÜzlet-nek adott exkluzív interjújában Kövér László, az Országgyűlés elnöke.

(tovább…)

Interjú Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkárral

Karácsony előtt exkluzív interjút adott a TV21 Ungvár stábjának Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár. A politikussal folytatott beszélgetés során érintették a kárpátaljai magyarság helyzetét, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) erőfeszítéseinek és az anyaországi támogatásoknak a fontosságát. Beszéltek a háború és a béke kérdéséről, a jövő évi magyarországi választásokról, illetve a külhoni magyarokkal szembeni, bizonyos politikai körökben újabban elővett gyűlöletkampányról is.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc – Kárpátalja jövője, kihívások és remények

Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár a TV21 Ungvárnak adott exkluzív interjújában hangsúlyozta, hogy a magyar kormány továbbra is elkötelezett a kárpátaljai magyarság támogatása mellett. Az államtitkár az interjú során a közelmúltbeli kárpátaljai látogatásáról, a magyar–ukrán kapcsolatok nehézségeiről, valamint a nemzetpolitika aktuális és jövőbeli fókuszpontjairól beszélt.

(tovább…)

Semjén Zsolt: harcolunk a Benes-dekrétumok ellen

Harcolunk a Benes-dekrétumok ellen, de ha a két nemzet között barátság, együttműködés van, akkor nehéz minket összeugrasztania a politikának, és a kényes kérdésekre is könnyebben találunk megoldást – erről beszélt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Patrióta csatornáján szerdán közzétett videóban.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc: elfogadhatatlanok a Benes-dekrétumok

A kollektív bűnösség, a kollektív jogfosztás emberjogi szempontból elfogadhatatlan, így a Benes-dekrétumok is – írta Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a Facebook-oldalán pénteken közzétett bejegyzésében.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc: tíz éve indult a testvértelepülési program

Idén tízéves a nemzetpolitikai államtitkárság gondozásában indult testvértelepülési program, amely elindítása óta a magyar közösségek közötti együttműködés egyik legerősebb pillére – közölte a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a Facebook-oldalára hétfőn feltöltött videójában.

(tovább…)

Gulyás Gergely a Krónikának: a nemzetpolitikában nem várunk viszonzást a külhoni magyaroktól

Ha csak az lett volna a cél, hogy a jelenlegi magyarországi kormánypártok hogyan kerülhetnek előnybe, akkor nem olyan szabályozást fogadunk el, amely limitált választójogot nyújt a külhoni magyaroknak – jelentette ki Gulyás Gergely a Krónikának adott interjúban. A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, a Fidesz nem szól bele a külhoni szervezetek ügyeibe, eközben úgy véli, ha a határon túli magyar közösségek megerősödnek, az jó az anyaországnak is. Gulyás Gergely megnevezte lapunknak a magyar–amerikai egyezmény legfontosabb hozadékát, rossz reflexnek nevezte, hogy Romániában akadályozzák a magyar vállalatok beruházásait, és általánosságban kifejtette, miért lenne hasznos, ha a MOL vásárolná fel a Lukoil romániai érdekeltségeit.

(tovább…)

Zsigmond Barna Pál: A Tisza gyűlöletpolitikája beszivárgott Erdélybe is- a Maszol.ro portálról

„A nemzet egysége, a külhoni magyarok támogatása mindig is világos törésvonal volt a magyar politikában: a nemzeti oldal mindig kiállt értük, a baloldal pedig rendre megtagadta őket” – fogalmazott a Maszolnak nyilatkozva Zsigmond Barna Pál, a magyar kormány európai uniós ügyek minisztériumának államtitkára. A marosvásárhelyi származású volt csíkszeredai főkonzult a magyar-román viszonyról, a magyarországi kampány hangneméről és az erdélyi levélszavazásról is kérdeztük.

(tovább…)

Semjén Zsolt: 230 ezer gyerek jár ma magyar iskolába külhonban

Büszkék lehetünk arra, hogy Magyarország a külhoni magyar iskolákat és a magyar iskolába járó gyerekeket, illetve családjait oly mértékben támogatja, hogy ma külhonban 230 ezer gyerek jár magyar iskolába, mert a magyarság csak akkor tud megmaradni, hogyha minden nemzetrésze megmarad, és a nemzetrészek akkor maradnak meg, hogyha magyar oktatás van magyar iskolában, magyar nyelviségben – közölte Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes csütörtökön a Facebook-oldalán megosztott videójában.

(tovább…)

Az Erdély TV vendége volt Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár

Holnaptól már lehet pályázni az Erősödő Kárpát-medence Program új kiírására. A magyar kormány támogatásának mindig is az volt a fő célja, hogy segítse a szülőföldön való megmaradást. Arról is szó volt a 24pluszban, hogy a jövő évi pályázati program keretében milyen prioritásokat fogalmaznak meg e cél elérése érdekében, emellett a magyar nemzetpolitika irányvonalai is kérdéssé váltak, hiszen felmerül a kérdés, hogy mennyire tartható az a nemzetpolitikai irány, amit eddig a magyar kormány képviselt és milyen irányba kéne változtatni, ha kéne egyáltalán. Mi vár ránk a jövő évi magyarországi választásokat követően? Arra a kérdésre, hogy miért éppen az Erősödő Kárpát-medence nevet kapta a program, Nacsa Lőrinc elmondta: „mert ez a feladatunk, hogy erősödjenek a Kárpát-medence magyar közösségei. Egy válságokkal terhelt évek után és alatt meg kell erősödnünk”.

(tovább…)

Nemzetben gondolkodni, határtalanul

A magyar nemzetpolitika küldetése a magyarság megmaradása és erősödése a Kárpát-medencében — nyilatkozta a Hét Napnak Nacsa Lőrinc magyar nemzetpolitikai államtitkár. Az oktatási-nevelési, ifjúsági és gazdasági támogatások ma már több százezer családhoz jutnak el a Kárpát-medencében, bizonyítva, hogy az összmagyar együttműködés kézzelfogható eredményeket hoz.

(tovább…)

Soltész Miklós: az elmúlt évek során 4000 templom újult meg és 200 épült a Kárpát-medencében

Miközben Nyugat-Európában sorra zárnak be a templomok, a Kárpát-medence magyarlakta területein az elmúlt években 4000 templom újult meg és 200 új épült – jelentette ki a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára az épülő pesthidegkúti református templom és gyülekezeti ház bokrétaavató ünnepségén hétfőn, Budapesten.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc: az elmúlt 15 év nemzetpolitikájának legfontosabb célja, hogy a nemzeti vérkeringésbe mindenkit bekapcsoljon a Kárpát-medencében

Az elmúlt 15 év nemzetpolitikájának legfontosabb célja, hogy a nemzeti vérkeringésbe mindenkit bekapcsoljon a Kárpát-medencében – hangsúlyozta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára Balatonalmádiban, a IV. Kárpát-medencei Magyar Médiatalálkozó megnyitóján mondott köszöntőbeszédében.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc: csaknem 300 pályázat nyert támogatást testvértelepülési kapcsolatokra

Az idei Testvértelepülési programok és együttműködések támogatása című pályázati kiíráson csaknem 300 tender nyert támogatást, a beérkezett pályázatok 83 százaléka nyertes. A lehetőséget a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága hirdette meg, a keretösszeg 500 millió forint – jelentette be Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár szerdán Salgótarjánban, amely a megyei jogú városok egyikeként élt a pályázati lehetőséggel, és nyert.

(tovább…)

Gubík László: A magyar párt és a Csemadok kéz a kézben tud legtöbbet tenni a felvidéki magyarságért

Közös célkitűzések és azok megvalósítási lehetőségeinek ismertetése, valamint a Csemadok új vezetése terveinek bemutatása volt az apropója annak a látogatásnak, amely során csütörtökön Kiss Beáta nemrégiben megválasztott Csemadok elnököt és Gubík Lászlót, a Magyar Szövetség elnökét közösen fogadta Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára Budapesten – tájékoztatták a Ma7-et a találkozó résztvevői.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc: A mi jövőképünkben nemzetünk megerősítése szerepel, Magyar Péterében pedig csak saját maga

Magyar Péter olyan, mint az agresszív kisgyerek a játszótéren: a mások által gondosan, hosszú órák alatt felépített homokvárat két másodperc alatt felrúgná – mutatott rá lapunknak Nacsa Lőrinc. A nemzetpolitkáért felelős államtitkár szerint a jövő évi választásokon két lehetőség közül választhatunk: a kormány megmarad és folytathatja az eddig képviselt nemzetpolitikát, vagy a Magyar Péter vezette Tisza Párt Brüsszel elvárásait teljesítve leépíti azt, meggyengítik a magyarságot minden értelemben, a külhoni magyarok pedig másodrendű állampolgárok lesznek. Nacsa Lőrinc a 2026-os választások tétjén túl beszélt még többek között a kettős állampolgárság kérdéséről, a nyugat-európai, illetve tengerentúlon diaszpórában élő magyarságról és a kiélezett ukrán–magyar kapcsolatokról is.

(tovább…)

Jövő héten kezdik a Szülőföldön magyarul program támogatásának az utalását Erdélyben

Egyelőre nem kezdődött el a Szülőföldön magyarul programban nyújtott, gyermekenként bruttó százezer forintos, azaz 1200-1300 lej közötti oktatási-nevelési és hallgatói támogatások kifizetése. Várhatóan szeptember végén, október elején kezdik folyósítani a pályázati kérelemben feltüntetett számlákra – értesültünk Ady-Kovács-Ferenczi Noémitől, a program erdélyi koordinátorától. Frissítés: A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. csütörtökön azt közölte a Maszollalhogy a kifizetések jövő héten kezdődnek el Erdélyben, a megszokottnál hosszabb időbe telt az előkészítésük amiatt, hogy az OTP Bank romániai leányvállalata kivonult az országból. Ígéretük szerint legkésőbb október második hetében minden kifizetés megtörténik.

(tovább…)

Szili Katalin: a Kapocs világjáték célja, hogy összekösse a világ bármely részén élő magyar fiatalokat

Eddig csaknem százan jelentkeztek a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Kapocs – magyar fiatalok világjátékára, amely hozzáadott értéket jelent a felsőoktatási intézmény és a nemzet számára – mondta az augusztus 20-án kezdődött, határokon átívelő kezdeményezés fővédnöke szerdán Szekszárdon. Szili Katalin tájékoztatása szerint a játék célja, hogy összekösse a világ bármely részén élő, 14 és 25 év közötti magyar fiatalokat.

(tovább…)

Szilágyi Péter: Szent István öröksége nemcsak emlék, hanem feladat is

Szent István öröksége nemcsak emlék, hanem feladat is – jelentette ki Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára a felvidéki Királyfiakarcsán, ahol beszédet mondott a Szent István király emlékére rendezett ünnepségen, amelyet a Gyógyulás kápolnájának alapkőletételével egybekötve tartottak vasárnap.

(tovább…)

Idén még a tavalyinál is több határon túli iskolást támogat a kormány a tanévkezdéskor

Nacsa Lőrinc: a testvértelepülési kapcsolatok egyre sűrűbbé szövik a nemzet hálóját a Kárpát-medencében

A testvértelepülési kapcsolatok egyre sűrűbbé szövik a nemzet hálóját a Kárpát-medencében – hangsúlyozta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a Fejér vármegyei Óbarokhoz tartozó Nagyegyházán, ahol bejelentette, hogy 500 millió forintos pályázat indul testvértelepülési kapcsolatok ápolására, kiépítésére.

(tovább…)

Közös gondolkodás a nemzetpolitikáról

A rendszerváltás megélése és közösségi hatásai, a kilencvenes évek kihívásai, történelmi megbékélés, oktatás, kultúra, identitás, jövőkép – ezekről a témákról is szó volt a palicsi Nyárhangoló Fesztiválon pénteken.

(tovább…)

Összefognak a magyarok a bajban – Nacsa Lőrinc nemzetpolitikai államtitkárral beszélgettünk

Számíthatnak-e a továbbiakban is magyarországi támogatásra a bányakatasztrófa sújtotta parajdiak? Mi várható a magyar-román kapcsolatokban a romániai választások után? Befolyásolja-e a kétoldalú államközi viszonyt Orbán Viktor kampányban tett kijelentése George Simionról? Mire számíthatunk az Európai Uniótól, ha a nemzeti kisebbségek jogairól van szó? Van-e politikai hatása a Budapest Pride-nak? Nacsa Lőrinccel, a magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkárával beszélgettünk.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc: a magyar nemzetnek csak akkor van jövője, ha összefogunk

A magyar kormány nemzetben gondolkodik, abban hisz, hogy a magyar nemzetnek csak akkor van jövője, ha a magyarság összefog, és együttes erővel építi tovább azt az utat, amelyen 15 évvel ezelőtt elindult – hangoztatta kedden Kolozsváron a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára, a Diakónia Keresztyén Alapítvány öregotthonának avatóján.

(tovább…)

Pénteken kezdődik a XI. Magyarok Országos Gyűlése!

Pest vármegye, 2025. június 26., csütörtök – Június 27-én, pénteken délelőtt 10 órakor kezdődik az idei, XI. Magyarok Országos Gyűlése (MOGY), amely három napon át várja a látogatókat az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban. A rendezvény nemcsak a hagyományok, a magyarság és a közösség ünnepe, hanem a nemzeti önazonosság megerősítésének, a tudásmegosztásnak és a jövőről való közös gondolkodásnak is egy kiemelkedő alkalma. Találkozások, értékes családi programok színtere.

(tovább…)

A nemzeti összetartozás napján ünnepeljük, hogy egy vérből valók vagyunk és összetartozunk

– Minden magyar, éljen bárhol a világon, számíthat Magyarországra és számíthat a nemzeti kormányra. Nem szabad hagynunk, hogy Brüsszel régi és új emberei újra megosszák a magyarságot! – üzente a külhoni magyaroknak Nacsa Lőrinc a nemzeti összetartozás napja alkalmából. A nemzetpolitikáért felelős államtitkár leszögezte: fontos, hogy ne siránkozzunk Trianon miatt, hanem dolgozzunk azon, hogy a magyar nemzet az anyaországban, a Kárpát-medencében és szerte a világon is erős legyen. Nacsa Lőrinc elmondta azt is, hogy a külhoni magyarok tekintetében a politikai palettán még mindig nem alakult ki nemzeti minimum, de elmondta a véleményét többek között arról is, a Tisza Párt mennyire képviseli azt.

(tovább…)

KMKF: a magyar politikában egyre nagyobb az egyetértés a nemzetpolitikáról

A magyar politikában egyre nagyobb egyetértés alakul ki a nemzetpolitikáról és a határon túli autonómiatörekvések támogatásáról – mondta Keresztes László Lóránt független országgyűlési képviselő, a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) regionális önkormányzati munkacsoportjának társelnöke a testület keddi, zárt ülését követően a Parlamentben az MTI-nek.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc: A Tisza Pártra nemzeti sorskérdésekben nem számíthatunk

Magyar Péter gyakorlatilag maximum haszonszerzésből, nem pedig az egységes nemzetben való gondolkodásból és a nemzetért érzett felelősséggel gondol a határon túli magyarokra – mutatott rá Nacsa Lőrinc annak kapcsán, hogy a Tisza Párt elnöke már a külhoni magyarokat is elkezdte megkörnyékezni. A nemzetpolitikáért felelős államtitkár szerint világosan látszik Ukrajna uniós tagsága és az uniós pénzek kérdésében is, Magyar Péter és pártja egyértelműen brüsszeli álláspontot képvisel magyar nemzeti sorskérdésekben. Nacsa Lőrinc lapunknak adott interjújában kifejtette véleményét még többek között a Szülőföldön magyarul programot ért baloldali kritikákról, a külhoni magyarokat ért támadásokról, valamint a román elnökválasztásról is.

(tovább…)

Hétfőtől lehet pályázni Minősített Könyvtár címre és a Könyvtári Minőségi Díjakra

Hétfőtől nevezhetnek a könyvtárak a Minősített Könyvtár címre és a Könyvtári Minőségi Díjra – jelentette be a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára hétfőn, a könyvtárosok világnapján a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) Országos Széchényi Könyvtárban (OSZK).

(tovább…)

Szilágyi Péter: a nemzetpolitikában is kiemelt figyelmet kapnak a fiatalok

A jövő nemzedék éve 2025 a nemzetpolitikában, így kiemelt figyelmet fordít a kormányzat a diaszpórában élő magyar fiatalokra is – jelentette ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára pénteken Budapesten, a Hétvégi Magyar Iskolák Találkozóján. A rendezvény több mint száz résztvevőjét csütörtök este Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára köszöntötte.

(tovább…)

Szilágyi Péter: a kárpátaljai magyarság jövője a szülőföldön való megmaradáson múlik

Magyarország kormánya és a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága mindent megtesz a magyar nyelvű oktatás megőrzéséért és fejlesztéséért, hiszen ez a szülőföldön való megmaradás záloga – jelentette ki Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár a magyar állam támogatásával felújított Nevetlenfalui Líceum átadóünnepségén.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc: a mi erőnk mindig a közösségben van

A mi erőnk mindig a közösségben van, érdemes ezt kihasználni, érdemes összekapaszkodni, együtt dolgozni, és a magyar kormány által indított gazdaságfejlesztési és nemzetpolitikai programokban ez történik – jelentette ki a miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára pénteken Marosvásárhelyen.

(tovább…)

Időn túli köszönet Potápi Árpádnak

A március 15-i kézdivásárhelyi ünnepség kiemelt mozzanatát képezi a Potápi Árpádról mintázott dombormű leleplezése. Egyfajta időn túli köszönetnyilvánítás is ez egyben az alkotó Vetró András részéről a néhai államtitkár felé.

(tovább…)

Soltész Miklós: a kárpátaljai magyarokra hősként kell tekinteni, mert vállalják magyarságukat, hitüket és kitartanak szülőföldjükön

Egyedülálló az a helytállás, amellyel a kárpátaljai magyarok vállalják a magyarságukat, a hitüket és őrzik a szülőföldet, ameddig bírják, ezért rájuk hősként kell tekinteni – jelentette ki a Nagyszőlős közelében fekvő Karácsfalvai Sztojka Sándor Görögkatolikus Líceum kápolnabúcsúján Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc: sikeres nemzetpolitikát csak a polgári, nemzeti, keresztény oldal tud képviselni

„Sikeres nemzetpolitikát csak a polgári, nemzeti, keresztény oldal tud képviselni, mert az ellenzék számára a külhoni magyarok mindig is másodrendű állampolgárok lesznek” – fogalmazott a Vasárnap-nak adott interjúban Nacsa Lőrint. A nemzetpolitikáért felelős államtitkár kiemelte, a nemzetpolitika akkor jó, „ha a mindennapok szintjére tudjuk vinni„. Azaz, a hétköznapokban is élő legyeb a kapcsolat magyar és magyar között „a gazdaságban, barátságokban, szerelmekben, hagyományőrzésben vagy a sportban„.

(tovább…)

A legjobb választás az anyanyelvű oktatás

Most, az elő-beiratkozás időszakában a szülőkre hárul az iskolaválasztás felelősségteljes feladata. Mostani döntésük nagymértékben befolyásolni fogja gyermeküket abban, hogy magyar önazonosság-tudata, nyelvismerete, kultúrája fejlődni, erősödni fog-e. Ha gyermekének sikeres életpályát szeretne biztosítani, ehhez minőségi alapot az anyanyelvű oktatás adhat – mondják egyöntetűen magyar általános iskoláink igazgatói.

(tovább…)

Bóka János: a magyar elnökségnek sikerült történelmi döntéseket tető alá hoznia

Az uniós magyar elnökség többszörös válsághelyzetben, egy átmeneti intézményi időszakban, komoly politikai ellenszélben és a lojális együttműködéssel össze nem egyeztethető intézményi obstrukció mellett dolgozott, ennek ellenére – vagy talán éppen ezért – sikerült történelmi döntéseket tető alá hoznia – közölte az európai uniós ügyekért felelős miniszter az Európai Unió Tanácsa 2024. második félévi magyar elnökségéről szóló keddi budapesti sajtótájékoztatón.

(tovább…)

Kárpát-medencei sikereket csak Kárpát-medencei összefogással lehet elérni

Úgy véli, a Felvidéken most egy nagyon széles léptékkel mért „szövetségre” van szükség, amelyben mindenki megtalálja magát, és a magyar jövő érdekében egy irányba tud húzni. Nem szabad engedni a bomlasztóknak, akik a közösséget akarják szétverni, és a saját érdeküket a magyar érdekek elé helyezik. A nehézségek ellenére is lát esélyt arra, hogy a felvidéki magyarság megerősödjön a sok kudarc után. Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkárral beszélgettünk, aki november 15-én, az októberben tragikus hirtelenséggel elhunyt Potápi Árpád János után vette át az államtitkárság vezetését.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc: Duray Miklós az egyetemes magyarság felemelkedését szolgálta

Duray Miklós azzal, hogy a felvidéki magyarság boldogulásáért dolgozott, az egyetemes magyarság felemelkedését szolgálta – szögezte le Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára köszöntőlevelében, amelyet a Duray Miklós születésének 80. évfordulója alkalmából, a felvidéki Révkomáromban tartott rendezvényen olvastak fel szerdán.

(tovább…)

Nacsa Lőrinc – Kárpátalja jövője, kihívások és remények

Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár a TV21 Ungvárnak adott exkluzív interjújában hangsúlyozta, hogy a magyar kormány továbbra is elkötelezett a kárpátaljai magyarság támogatása mellett. Az államtitkár az interjú során a közelmúltbeli kárpátaljai látogatásáról, a magyar–ukrán kapcsolatok nehézségeiről, valamint a nemzetpolitika aktuális és jövőbeli fókuszpontjairól beszélt.

(tovább…)

Nemzeti, jobboldali, konzervatív, nő

Egyszerűség, munkaszeretet és munkabírás. Istenhit, becsület, családközpontúság, összetartás, megértés, érzékenység, hűség és tisztelet. A hagyományok szeretete – ezek azok a fogalmak, amelyeket otthonról hoz és a legjobban meghatározzák Csibi Krisztinát, aki a kormánypártok jelöltjeként indul Tolna vármegye 2. számú, Dombóvár központú választókörzetében január 12-re kiírt időközi országgyűlési választáson. A bukovinai székely gyökerekkel rendelkező, máig Kisdorogon élő néprajzkutató továbbvinné a néhai Potápi Árpád János politikai hagyatékát.

(tovább…)

Semjén Zsolt: Az én gyerekem nem fog meghalni Ukrajnáért

Magyarországról, Európáról, az amerikai választások hazánkra és az európai politikára gyakorolt hatásairól, továbbá az egyház- és nemzetpolitikai kérdésekről is beszélt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) elnöke, a hirado.hu-nak adott exkluzív interjúban, melyet Martí Zoltán, az MTVA online igazgatója készített a Karmelita kolostorban.  

(tovább…)

Szilágyi Péter: a magyar kultúra itthon van a Muravidéken

A muravidéki Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet (MNMI) a magyar kultúra megőrzésére, gyarapítására jött létre, működése, programjai és általános üzenete a magyar kultúra megtartására, ünneplésére hív – fogalmazott a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára pénteken a szlovéniai Lendván.

(tovább…)

Nem hagyaték. Örökség! – A Kárpát-medence idegrendszere és vérkeringése

Vitathatatlanul óriási veszteség érte a magyar nemzetpolitikát Potápi Árpád János nemzetpolitkáért felelős államtitkár elvesztésével, akit a múlt héten búcsúztatott családja, barátai, kormánytagok és kollégák. Orbán Viktor miniszterelnök úgy emlékezett Potápi Árpád Jánosra, mint, „aki minden magyarért megharcolt, és most megpihent”. Egy harcoshoz méltóan utóvégre nemcsak arról kell hát szót ejteni, ahogyan élt, hanem arról is,amiért küzdött, és ami feladatot örökül hagyott.

(tovább…)

Potápi Árpád János: „A jövőnek is szól a Határtalanul Program”

Több mint félmillió diák vett már részt határon túli tanulmányi kiránduláson a Határtalanul Program keretében. A Nemzetpolitikai Államtitkárság által működtetett projekt célja, hogy erősítse a fiatalok nemzettudatát és mélyítse a kapcsolatát a külhoni magyarokkal. „Az így szerzett élményeket hatvan-hetven évvel később is őrizni fogják” – mondja Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, akit arról is kérdeztünk, vajon mit adnak ezek a kirándulások a pedagógusoknak és a szülőknek.

(tovább…)

Potápi Árpád János: A külhoni magyaroknál csak az vezet eredményre, ha nemzeti színekben politizálnak

„Segíts magadon, az Isten is megsegít” – idézte fel a lapunknak adott interjúban a régi közmondást Potápi Árpád János. A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára arról beszélt, az Európai Unió a nemzeti kisebbségek ügyeivel vagy nem foglalkozik, vagy próbálja eltolni magától, ezért a magyar nemzetet olyan módon kell megerősíteni, hogy saját magán tudjon segítetni. Leszögezte: cél, hogy a nemzetrészek egymást tudják támogatni, és a kormány egy olyan védőhálót tudjon nyújtani minden magyarnak, amire bármikor számíthatnak. Az államtitkár kitért az interjúban a kormány e célból indított programjaira, valamint a külhoni magyarokat érintő több, aktuális kérdésre is.

Potápi Árpád János: a magyarság ügye ma is csak a magyarok kezében van

Ahogy Kölcsey idejében, a magyarság ügye ma is csak a magyarok kezében van, ezért ott kell lenniük a politikum legmagasabb szintjén, és hallatni kell hangjukat, ez az egyetlen út vezet ma is a Kárpát-medencei magyarság megmaradásához és felemelkedéséhez – mondta Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken a partiumi Sződemeteren.

(tovább…)

Potápi Árpád: közel kétezer külhoni szervezet nyert el támogatást az Együttműködő Nemzet Program keretében

Közel kétezer külhoni szervezet nyert el támogatást a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága által meghirdetett Együttműködő Nemzet Program Külhoni szervezetek működésének, fejlesztéseinek, eszközbeszerzéseinek, valamint programjainak és rendezvényeinek támogatása című pályázati kiírás keretében – közölte a nemzetpolitikáért felelős államtitkár kedden az MTI-vel.

(tovább…)

Külhoni Gyermekpszichológusok Képzése Komáromban

Első alkalommal került megrendezésre Felvidéken a Külhoni Gyermekpszichológusok Képzése a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) szervezésében május 30-án a Felvidéki Magyar Pedagógusok Házában Komáromban. A rendezvény szakmai partnere a Magyar Református Egyház Bethesda Gyermekkórház 2017 óta.

(tovább…)

Görcs a románok boldogságán

„A román miniszterelnök azt állította, hogy nem volt és nem lesz Székelyföld. Ugyanezt mondja az AUR nevű fasiszta párt a román parlamentben, amely azzal szórakoztatja az erdélyi magyarokat, hogy különféle becsmérlő kijelentéseket tesz rájuk. Ki a magyarokkal! – írják fel például a molinókra, még a parlamentben is, vagy az úzvölgyi temetőben skandálják, hogy »Magyarok, menjetek vissza Mongóliába«. A hatóságok pedig semmit nem tesznek” – sorolta az erdélyi magyarság legújabb sérelmeit Németh Zsolt, az Ország­gyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke, a tusványosi szabadegyetem fő kezdeményezője a székely szabadság napja alkalmából hétfőn, a budakeszi városházán tartott rendezvényen.

(tovább…)

“Mintha régi ismerősök lettünk volna…” – Potápi Árpád János az ukrajnai útról, helikopterezésről és az AUR elfogadható terveiről

Három és fél év kitiltást követően léphetett a magyar tárgyalódelegációval Ukrajna területére Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, aki a hétfői sajtóreggelit követően osztotta meg tapasztalatait portálunkkal a tárgyalásról, annak eredményeiről, különösen annak fényében, hogy a baloldali sajtó a diplomáciai csúcstalálkozótból egyetlen pontot emelt ki: azt, hogy a delegáció helikopterrel érkezett. Az államtitkárt akkor már megkérdeztük első helikopteres élményéről; arról, mennyire reménytelen a frissen megalakult Fico-kormány alatt a kettős állampolgárság megszerzése a felvidéki magyarságnak; és hogy mit gondol a szélsőnacionalista AUR terveiről Székyleföld szétszabdalásáról…

(tovább…)

„A környező országok képviselői is hallgatólagosan velünk vannak” – Potápi Árpád János a magyar nemzetpolitikáról a Krónikának

A nemzetpolitika lényege a kiszámíthatóság és a folytonosság, csak így tudjuk garantálni a külhoni magyar közösségek megmaradását és szülőföldön való boldogulását – szögezte le a Krónikának adott interjúban Potápi Árpád János, a budapesti Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, aki szerte a Kárpát-medencében gyakori vendég, ahol magyarok élnek. A magyar nemzetpolitika elmúlt esztendejének mérlegét megvonó beszélgetésünk során az államtitkár kiemelte: a választási eredmények kristálytiszta visszajelzést adnak arról, hogy az emberek nagy része a magyar kormány nemzetpolitikáját is elfogadja és elismeri.

(tovább…)

Nem lesz harmadik Trianon!

Milyen emberek volnánk, hogyha segítség helyett még mi is a határon túli magyarok fejére vágnánk? – tette föl a kérdést lapunknak nyilatkozva Potápi Árpád János. A nemzetpolitikáért felelős államtitkárral arról beszélgettünk, hogy miért oly veszélyes a gyermektelenség, mint az atombomba, hogyan állja a sarat a kárpátaljai magyarság, és miért Horthy Miklósnak köszönheti államtitkári posztját.

(tovább…)

Szili Katalin: minden magyar számít

Nekünk minden magyar számít, bárhol éljen a világban, és minden magyar számíthat is ránk – hangsúlyozta Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottsága autonómia albizottságának hétfői ülésén.

(tovább…)

Szilágyi Péter: világnemzetté vált a magyarság

A magyarság a 20. század végére, a 21. század elejére világnemzetté vált, hiszen 15 millió magyar él szétszóródva a világban, az anyaországban, a Kárpát-medencében és számos más térségben – mondta szombaton Londonban Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára. Hangsúlyozta: a cél az, „hogy aki magyar, azt megtartsuk magyarnak”.

(tovább…)

Potápi Árpád János: a határon túli magyar pártok legfontosabb feladata a szülőföldjükön boldogulni akaró magyar emberek érdekképviselete

A határon túli magyar pártok legfontosabb feladata a szülőföldjükön boldogulni akaró magyar emberek érdekképviselete – hangsúlyozta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szombaton Fiuméban (Rijeka), a Kárpát-medencei nemzetpolitikai kerekasztal című tanácskozáson.

(tovább…)

Fidesz: óriási eredmények az elmúlt 13 év nemzetpolitikájában

Pánczél Károly (Fidesz) azt mondta, a kormány az elmúlt 13 év során óriási eredményeket ért el nemzetegyesítésben. Elmondta: az egyszerűsített honosítási eljárás bevezetését követően mára 1 millió 150 ezer külhoni magyar tett esküt, és a legutóbbi választáson már 318 ezer külhoni magyar élt a választójogával.

(tovább…)

Potápi Árpád János: Most a felvidéki magyar politika maga dönti el, merre indul, de az egyéni ambícióknak és a széthúzásnak nincs itt az ideje

Azt mondja, ha a nagyszüleink látnák, hogy ma arról szól a közbeszéd, mi a család, ki nő és ki férfi, akkor azt gondolnák,  jó dolgunkban már nem tudjuk, mit csináljunk. A magyar kormány azonban az értékeltolódás és az érezhető nyomás ellenére sem mond le a hagyományos európai értékrendről, és kiállásával egyre több szlovák és román is egyet tud érteni – fogalmaz Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár, aki a nemzetpolitika elmúlt 12 évét töretlen sikerként éli meg, és azt ígéri, a külhoni magyarok támogatása a folytatásban is prioritás lesz.

(tovább…)

Megmaradnak a határon túli magyaroknak folyósított eddigi anyaországi támogatások

Eseménydús lesz az új Magyar Nemzeti Tanács munkájának kezdete. A pénteki alakuló ülés után a jövő héten is a különböző tisztségviselők megválasztása lesz napirenden, majd még az év vége előtt döntenek a munkatervről és a költségvetésről. Erről a Szabadkai Magyar Rádió vendégeként beszélt Pásztor István, a VMSZ elnöke. Azok az anyaországi támogatások biztosan megmaradnak, amelyek a létező intézményrendszer működtetéséhez szükségesek – mondta a politikus, akit a szerb-magyar határ menti migránshelyzetről is kérdeztek.

(tovább…)

Potápi: Közép-Európa maradjon továbbra is Európa gazdasági motorja

Meg kell teremteni azokat a lehetőségeket, támogatásokat, hogy továbbra is Közép-Európa maradjon Európa gazdasági motorja, és a Kárpát-medencei magyar vállalkozások legalább annyira ki tudják venni a részüket ebből, mint az elmúlt időszakban – jelentette ki Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a felvidéki Révkomáromban, ahol köszöntőt mondott az I. Felvidéki Gazdasági Fórum megnyitóján csütörtökön.

(tovább…)

Magyar Levente: folytatódik a vajdasági gazdaságfejlesztési program

Az Európát és a világot sújtó gazdasági válság, valamint az ukrajnai háború hatásait mindenki érzi, ennek ellenére a magyar kormány eltökélt szándéka, hogy folytatja a vajdasági gazdaságfejlesztési programot, mert van mire építeni, noha egyelőre nem tudnak olyan mértékben és ütemben érkezni a támogatások, mint korábban – hangsúlyozta Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön Szabadkán.

(tovább…)